Golf 8 Arka Silecek Sürekli Çalışıyor

mahmutpek

Yeni Üye
İsim
Mahmut
Araç
VW Golf 8 Style 1.0 eTSI
Merhabalar, 2024 Nisan ayında almış olduğum Golf 8 1.0 eTSI Style ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Başlıkta da belirttiğim gibi arka silecek sürekli çalışıyor, yağmur güneş kuru ıslak demeden. Henüz araba yaklaşık 2200 km de, birkaç haftaya kadar sıkıntı yoktu ancak kendiliğinden bu problem oluştu. Ön silecekleri çalıştırıp kapatsam da bir şey fayda etmiyor. Arka tarafı yıkadım normal su ile (benzincilerdeki tazyikli su ile değil) ama sonuç aynı. Aklıma ''şunu yaptıktan sonra böyle problemle karşılaştım'' diyebileceğim bir neden de gelmiyor. Bir ara düzelir gibi oldu ama tekrardan ortaya çıktı bu durum.
Ne yapmalıyım?

Silecek kolu bit tık ileride kalmış olabilir mi?
Normalde hiç silecek koluna dokunmadım ama bu olay olduktan sonra biraz çektim, üfledim tozu vs var diye, su tuttum vs. Dediğiniz bir tık ileride kalma dumunu nasıl anlayabilirim? İlk arabam birçok konuya yeniyim. Şu an ileride mi geride mi bilmiyorum.

Upvote 0
Normalde hiç silecek koluna dokunmadım ama bu olay olduktan sonra biraz çektim, üfledim tozu vs var diye, su tuttum vs. Dediğiniz bir tık ileride kalma dumunu nasıl anlayabilirim? İlk arabam birçok konuya yeniyim. Şu an ileride mi geride mi bilmiyorum.
Direksiyon arkasındaki sağdaki koldan bahsediliyor. Siz sanırım arka camdaki sileceği anladınız.
O kol 3 kademedir.
1. Kademe kendinize doğru çekince ön camı ıslatır ve siler. Yaylıdır, geri normal konumuna kendi döner.
Bir ileri kademeye itince arka cam silmeye başlar. Siz geri çekinceye kadar kapanmaz. 2. Kademe orta konum.
(Sizinki bu kademede kalmış, yani bir kademe kendinize çekmeniz gerek)
3. ve son kademeyse biraz daha itince aktif olur, arka cama su vermeye ve silmeye devam eder. Yine yaylıdır bırakınca 2. Kademeye döner ancak kapatmak için bir kademe kendinize çekmeniz gerekir.

Aracın kullanma klavuzuna bir göz gezdirmenizde fayda var. Çok yararı olacaktır.

Ben şimdi ezbere yazınca eksik bir detay yazıp yazmadığıma emin olamadım. Çoğu araçta bu çalışma sistemi aynıdır, fransız grubunda biraz daha farklı olabiliyor. Kolun üzerindeki silindirik düğmeyi çevirmek gerekiyor falan...

Upvote 0
Selam, Arkadaşların dediği gibi silecek çalıştırma kolunu ileri cama doğru itince arka silecek çalışıyor. O pozisyonda kalmış olabilir. Kendinize doğru çekin.

Upvote 0
Cevaplar için teşekkür ederim, hiç bu durumun farkında değildim. Yarın sabah arabaya geçince bakacağım. O kadar da kullanma kılavuzunu okumuştum baya ama gözümüzden kaçmış😅.

Upvote 0

Geri
Üst Alt