Aracın boyasına zarar vermiş olabilirim

golfmdp7

Üye
İsim
Mert
Araç
Golf 7
Arkadaşlar merhaba, siyah bir golf 7 sahibiyim, aracım boyasız, kaput ucunda reçine ve kireç benzeri lekeler vardı, önce saf alkolü bir gazlı beze döktüm ve sildim, reçine biraz çıktı gibi ama sildiğim yerde iz kaldı, daha sonra cifle biraz hafif deneyeyim dedim ama o da biraz iz yaptı, izler bazı açılardan bakınca belli oluyor, sizce pasta cila ile bu izler çıkar mı yoksa hapı yuttum mu? Fotoğrafları ekliyorum, ama dediğim gibi izler bariz değil belli açılardan bakınca beyazımsı mat şekilde gözüküyor

Ekli dosyalar

• IMG_0773.jpeg
    IMG_0773.jpeg
    99.9 KB · Görüntüleme: 91
  • IMG_0772.jpeg
    IMG_0772.jpeg
    98.1 KB · Görüntüleme: 84
  • IMG_0771.jpeg
    IMG_0771.jpeg
    86.3 KB · Görüntüleme: 90
  • IMG_0770.jpeg
    IMG_0770.jpeg
    96.5 KB · Görüntüleme: 91

pasta polisaj la çıkar gibi. İşlemi yaparken çizilmiş gibi, o da öyle gösterebilir. İyi bir yer halleder.

Upvote 0
Pasta cila ile geçer muhtemelen. Bu konuda uzman hocalarımız bilgi verecektir ama araçta kullanmaya uygun kimyasallar varken cif, alkol vs gibi şeyleri direkt boyaya uygulamamak gerek.

Upvote 0
Cif evdeki lavaboyu bile çiziyor. İyice beyazlasın diye hunharca giriştiğimden belki de. Evet, araba temizlemeye 2-3 saat zaman ayırınca ev temizliği de bonus geliyor 😆

Bu tarz durumlar için; hazırda bir sprey kutusu içinde araç şampuanı ve su karışımı olması iyi oluyor. Peçeteyi leke üzerine koyuyorsunuz spreyden sıkıyorsunuz 3-5 dk bekledikten sonra 3 parmakla çekerek alıyorsunuz ovalamadan.
Çıkmadıysa bir kere daha. Yine çıkmazsa ovalamıyoruz, müsait bir zamanda yıkıyoruz aracı.

Kuş pisliklerinde bu yöntem iyi iş görüyor fakat artık yetişemiyorum ben çok sık oluyor...
Yeni yapılan apartmanlarda daire sayısı kadar Kapalı garaj zorunlu olsun artık. Yeşil alan da çok olur hem apartman etrafında, çocuklara da oynayacak mekan kalır...

Upvote 0
Arkadaşlar merhaba, siyah bir golf 7 sahibiyim, aracım boyasız, kaput ucunda reçine ve kireç benzeri lekeler vardı, önce saf alkolü bir gazlı beze döktüm ve sildim, reçine biraz çıktı gibi ama sildiğim yerde iz kaldı, daha sonra cifle biraz hafif deneyeyim dedim ama o da biraz iz yaptı, izler bazı açılardan bakınca belli oluyor, sizce pasta cila ile bu izler çıkar mı yoksa hapı yuttum mu? Fotoğrafları ekliyorum, ama dediğim gibi izler bariz değil belli açılardan bakınca beyazımsı mat şekilde gözüküyor

Pasta ile düzelir.

Reçine lekelerini önce zift sökücü veya gazyağı ile yumuşatıp sonra yumuşak bir bez ile siliniz.

Gazyağı çok iyi reçine ve zift temizleyicidir, ayrıca boyayı korur, parlatır ve besler.

Bu güne kadar kullandığım en etkili zift sökücü STAC Plastic markadır.

https://www.hepsiburada.com/stac-plastic-zift-bocek-temizleyici-sprey-400-ml-pm-HBC000024MS9B

Cif çok tehlikeli bir aşındırıcıdır. Aracın hiç bir aksamında kesinlikle kullanılmaz.

Ayrıca gazlı bez de iplikli yapısı ile vernik ve boyayı aşındırır.

Bu gibi işlemlerde her zaman yumuşak mikrofiber bez kullanınız.

.

Upvote 0
Abi Cif dediğin şey bir nevi kum. Parlak her şeyim matlaşır. Bence pastayla kurtululur olmazsa inci zımpara ile düzeltilip üzerine pasta yapılır.

Upvote 0
Elinizi ıslatıp o bölgeye sürün iz kayboluyor ise pasta ile gider.

Upvote 0
Pasta cila ile çıkar, hatta şöyle söyleyim, hızlı cila bile sıksanız oradaki mikronluk boşlukları doldurur, daha az göze batar hale gelir. Çok benzeri eski aracımda vardı, büyük oranda geçmişti.

Upvote 0
Aynı şekilde arka tamponda 504 yapıştırıcı lekesi var. Gazyağı ile çözebilir miyim sizce?

Upvote 0

Merhaba, Ben reçine lekelerini (çok küçük olmadıkları sürece) el dezenvektanı ile temizliyorum. leke üzerine bir damla konarak parmakla yavaşça ovalıyorum. kurudukca el dezenfektanı ekliyorum. parmağıma pürüz gelmeyene kadar hafif hareketlerle devam ediyorum.

Upvote 0

Geri
Üst Alt