tufantalan

Yeni Üye
İsim
Tufan
Arkadaşlar merhaba, Golf 8 1.5 ETSI 2021 model style paket 47.XXX km'de araca sahibim. 1 ay önce DOD'dan aldım aracı. Geçen hafta arabam soğukken çalıştırmanın üzerinden 1-2 dakika geçtikten sonra yokuş yukarı giderken gaz kesti ve tahrik sistemi hatası verdi. Servise götürdüm. Soğutma sıvısı soğutucu kaçağı kaynaklı yanma odasına karışmış bu sebeple bujilerde kararma meydana gelmiş. Bu sebepten de ateşleme kesmiş araba. 10 günlük bir servis macerasından sonra garantiden bujiler, gaz kelebeği ve soğutucu değiştirildi. Aracı teslim aldıktan 20-30 km sonra motor ışığı yandı ancak hiç bir hata vermedi. Servise tekrardan götürdüm. Cihazı bağlayıp hataya baktılar. Katalizör basınıcının düşük olduğu hatası vardı. Muhtemelen yine garantiden ya temizlenecek ya da değiştirilecek dedi servis danışmanı. Sizce bu araç başka sorunlar yaratır mı? Bu sıvı kaçağından kaynaklı motor bloğu da zarar görmüş müdür? Katalizör sadece temizlenirse değişmezse verimli çalışır mı? Bilen konuya hakim olan birisi cevep verebilirse çok sevinirim.

Arkadaşlar merhaba, Golf 8 1.5 ETSI 2021 model style paket 47.XXX km'de araca sahibim. 1 ay önce DOD'dan aldım aracı. Geçen hafta arabam soğukken çalıştırmanın üzerinden 1-2 dakika geçtikten sonra yokuş yukarı giderken gaz kesti ve tahrik sistemi hatası verdi. Servise götürdüm. Soğutma sıvısı soğutucu kaçağı kaynaklı yanma odasına karışmış bu sebeple bujilerde kararma meydana gelmiş. Bu sebepten de ateşleme kesmiş araba. 10 günlük bir servis macerasından sonra garantiden bujiler, gaz kelebeği ve soğutucu değiştirildi. Aracı teslim aldıktan 20-30 km sonra motor ışığı yandı ancak hiç bir hata vermedi. Servise tekrardan götürdüm. Cihazı bağlayıp hataya baktılar. Katalizör basınıcının düşük olduğu hatası vardı. Muhtemelen yine garantiden ya temizlenecek ya da değiştirilecek dedi servis danışmanı. Sizce bu araç başka sorunlar yaratır mı? Bu sıvı kaçağından kaynaklı motor bloğu da zarar görmüş müdür? Katalizör sadece temizlenirse değişmezse verimli çalışır mı? Bilen konuya hakim olan birisi cevep verebilirse çok sevinirim.

Hocam hayırlı olsun öncelikle.

Katalizörün üstündeki sensör belki gaz kelebeği değişimi sırasında oynamıştır tam oturmamıştır bundan dolayı arızaya düşmüş olabilir kontrol sağlandıktan sonra cihazdan arıza silinirse ve tekrar vermezse bir problem yok demektir .

1.2 tsi EPC arızasından dolayı gaz kelebeği değişti saatler sonra tekrar servise gidildi egzoz arıza ışığından dolayı. Zaten belirttiğiniz ikaz lambası egzoz arıza lambası motor bloğundan bağımsız. Kontrol edildi NOx sensörü oturtuldu yolladılar.

2021 Model golf 8 1.0 tsi ımpression aracımda komple egzoz sistemi vardı katalizörü sökük durumdaydı bu sebeple bu arıza ışığı bende sürekli yanıyordu satarken orijinale döndüm sildirmek için servise gittim aynı şekilde bahsettiğiniz gibi katalizör düşük basınç algılamış bu sebeple arıza ışığı yakmış diye söylendi. Ben garantiden çıkmasın ücret ödemiyim diye egzoz vardı dememiştim yoktan yere katalizörüm değişecek paniğiyle en son söyledim işin aslı şu egzoz vardı söktüm dedim tatlı bi tebessümle arıza ışığını söndürdüler.

Hemen katalizör değişecek katalizör temizlenecek diye velvele yapmışlar ancak ciddi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Aynı sözüm tahrik üzerine de geçerli 2021 model araçlarda 2022 model araçlarda tahrik sistemi arızası "kronik" arızaya düşmüş tüm parçaları değiştirmişler kronik olduğu için ve garantiden onardıkları için bence blokta pistonlarda kusur aramaya gerek yok güvenle binebilirsiniz.

Upvote 0

Geri
Üst Alt