Tsı mı, Tdi mı?

ugur.dogan

Katılımcı Üye

İsim
Uğur
Araç
Golf
Arkadaşlar merhaba,

Uzun ömürlülük anlamında tsi motor mu daha sorunsuz, tdi mı? Yorumlarınızı alabilir miyim

Bu sorunun diğer şekli , dizel mi benzinli mi'dir.

Bakım, kullanıcı, kullanılan koşullar ile farklılık gösterebilir. Bir de şans işi.

Buna benzer ikilemlere arama sekmesinden de ulaşabilirsiniz.

Bundan sonra akla takılan "manuel mi DSG mi" vardır. O da forum içinde olması gerekir.

Son düzenleme:
TSİ ve manuel ikilisi ömürlüktür.
Kesinlikle katılıyorum. Golf 7 almadan önce uzun araştırmalar yaptım makaleler okudum çeşitli kişilerden fikir alışverişi yaptım. Tamamının sonucunda ise TSİ Manuel olan bir aracın uzun yıllar sorun çıkarmadığını öğrendim. (Oynanmamış agresif kullanılmamış ve zamanında bakımı yapılmış araçlar) bende bu isteğime odaklanıp 2014 (2015) trafiğe çıkışlı 96 bin km de manuel cam tavansız highline golf 7 aldım. 100 bin km de triger seti ( değişim için yine kapsamlı araştırma yaptım sonucu ise raf ömürlü malzemelerin 5 yıldan sonra hareketli parçalarda değişmesi gerektiği sonucuna ulaştım ) yağ buji gibi bakımlarını gerçekleştirdim. Aldığımda ise baskı Balata akü ve 4 lastik sıfırdı. 104 bin km deyim ve hamdolsun herhangi bir sorun yaşamadım. Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın.

İsteyen üyelerimiz için dsg vs manuel araştırma sonuçlarımdan da bahsedebilirim.

Kazasız belasız günler diliyorum.

benim aracım tdi manuel aracımdan yakıtından ve herşeyinden memnunum.Fakat tdi lerin katalizör enjektör gibi sorunları egr gibi durumları çok korkutuyor .Bakımını iyi yapıyor düzgün yerden yakıt alıyor olsanız dahi ilginç bir şekilde biraz gürültülü çalışma belli bir zaman sonra enjektör şakırdaması falan derken benim gibi ses hassası birisi için çile olabiliyor.Ayrıca mazot ve benzin fiyatı aynı oldu dizel bir aracın 100 km yakıt ortalaması 5.2-5.4 olarak bildiğim ikisinde de aynı bakıldığında sessiz sessiz performanslı torsiyon çubuğu olmayan bağımsız süsplu tsi ve 2015 ten sonra çıkan dsgli bir golf bence en mantıklısı .

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler. Bende arkadasım için bakıyordum, fikirlerinizi sizlerinde merak ettim. Şöyle, bende 1.6 tdi dsg den 1.2 tsi manuele döndüm. Gerçekten tsi motorun sürüş keyfi seriliği daha hoşuma gitti. 1.6 dsg 115 ps olmasına rağmen 1.2 tsi 105 ps manuelden daha yavaş kalıyor. Dizel aracım sürekli rejenarasyon yapıyordu. Partikül filtresi 500 1000 km aralıklarla bunu yapıyor. Beni korkutuyordu açıkcası bu yüzden tsi a geçtim. O da sıkışık trafikte kullanmama rağmen devirli sürmeme rağmen bilinçli biriyseniz hassas kullanıyorsunuz ve rejenerasyon yaptığı için dizelin tsi gibi yakıt yaktığını gözlemledim. Bu yüzden tsi a geçtim daha seri geldi daha keyifli

Bazen böyle
1.2 tsi (bir arkadaşın)
1.6 tdi (benim)

İdrar yarıştırırız

ortalama hız parametresi aynı olmak şartıyla (31)

üstteki tsi
alttaki tdi

ha 5,1 ha 6,7 denip geçiliyor ama
%orantıda %29 daha az yakan bir durum var tdi da

Bu makas 45 ortalama hızlarda
%15 lere

70-80 sabit hız uzun yol kastırmalarda %10 lara kadar düser

Tdi/tsi seçim yapacak kisi kendi rutin güzergahını iyi hesap etmeli
ona göre karar vermeli.

bos cevre yolları trafiksiz güzergah
ortalama hız 40 üzeri olacaksa 1.0 tsi alınır tek geçilir.

tdi 30 ve altında ort. Hızlarda avantaj saglar.

IMG_20220110_170052.jpgIMG_20220110_163941.jpg

Bazen böyle
1.2 tsi (bir arkadaşın)
1.6 tdi (benim)

İdrar yarıştırırız

ortalama hız parametresi aynı olmak şartıyla (31)

üstteki tsi
alttaki tdi

ha 5,1 ha 6,7 denip geçiliyor ama
%orantıda %29 daha az yakan bir durum var tdi da

Bu makas 45 ortalama hızlarda
%15 lere

70-80 sabit hız uzun yol kastırmalarda %10 lara kadar düser

Tdi/tsi seçim yapacak kisi kendi rutin güzergahını iyi hesap etmeli
ona göre karar vermeli.

bos cevre yolları trafiksiz güzergah
ortalama hız 40 üzeri olacaksa 1.0 tsi alınır tek geçilir.

tdi 30 ve altında ort. Hızlarda avantaj saglar.

Ekli dosyayı görüntüle 53799Ekli dosyayı görüntüle 53800
Teşekkürler, 1.2 tsi ve 1.6 tdi ile de aynı yol aynı km gittim. 1 depo benzin 1.2 tsi ile 750 km 1 depo mazot 1.6 tdi ısık yanana kadar 790 km yapıyor. Dizelin çok fazla km yaptığını gözlemleyemedim çünkü sık sık rejenerasyon yapıyor.

Geri
Üst Alt