Ses yapmayan Fren balatası tavsiyeleriniz ( Golf 7 - 2013 )

Selamlar bu konu ile ilgili çok mesaj var forumda..
Öncelikle diskte fatura varsa. ( Balatanın denk gelmediği noktada oluşan fazlalık ) Bundan kaynaklı ses yapabileceği söyleniyor.
Aracı 2.el olarak birinden satın aldığımda övünerek önlere trw arkalara ferodo taktırdığını memnun olduğunu söylemişti bir sıkıntı olursa çözeceğini söyledi neyse aracı aldığımda hava şartlarından kaynaklı soğuk olması kaynaklı rahatsız edici ses duymadım..
Yaz geldi diskler balatalar ısınınca vik vik vik sesler biraz ıslık benzeri kaldırımda yürüyenler biri bana ıslık mı çalıyor diye bakınıyor.
10Bin km yapmama rağmen ses devam ediyor. Garanti vs.. uğraşmadan Fren hidroliğini Ate 5.1 ile değiştirip arkalara hella taktırdım.
Diskte fatura olmasına rağmen hella ile en ufak ses duymadım.. Hatta arkadaşta benzer sorun vardı bosch dan ate ye döndü çok az şikayeti olsa da memnun benden en ufak sorun yok.. Ate ye göre yarı fiyatı ..
Yumuşak balata olması kaynaklı biraz balata tozu yapabiliyor. Sürekli fren kullanmayan biri olarak durmaya yakın basıyorum o konuda da sorun yok.. ++ Yumuşak balata disklerin kısa sürece incelmesini engelliyor.

Disklerin incelmesi gövdeye fazla rezonans titreşim ses iletmesi demektir. Frene bastığınızda sürtünme sesi çok azda olsa, soğutmada verimsizlik inceldiği için birden ısınma birden soğuma uzun konu uzatmayayım.

Yumuşak balata uzun vadede konfor ve size ekonomi sağlayacağı kesin.. Toz yapıyor su tutar az fırça sürersiniz gider dert edilecek mevzu değil..
Hella pagid mercedes ekipman üreticisi olması kaynaklı standartları gereği iyi ürünler üretiyor. Örnek Vw farda hella yı bırakıp valeo ya dönmesi yaptığı en büyük hata.. Ne merceği ne plastiği nede kalitesi hella gibi değil..
Ate ürünlerin sahtesi eski tarihlisi gibi dertleri var arada azda olsa memnun kalmayan var. Distribütör den almak şart.
Balata işi gerek içerik gerek fırınlama aşaması çok ciddi dikkat isteyen iş formülü iyi ayarlamak lazım. :)
Hocam eyvallah çok teşekkürler değerli cevabın için. Senin gibi işin ayrıntılarını paylaşan insanlar çok değerlidir benim gözümde. Şimdi ben bu hella denilen balatadan alıp taktıracağım , fakat nereden nasıl temin etmeliyim ? Sanayiden alırsam bin türlü dalavere yapacaklarından eminim ya fiyat fazla olacak ya da sahte ürün falan verebilirler bana. O yüzden benim aracıma uygun olan Hella marka balatayı nereden hangi siteden alacağıma dair beni bilgilendirir misin rica etsem ?

Aracım 2012 model ( aslında 2013 müş zira 2012 golf 7 göremedim şu ana kadar ama ruhsatta 2012 yazıyor nedenini anlamadım ) ...
2012 Golf 7 , 1.4 TSİ Comfortline modeli aracım.

Merhabalar. Uzun zamandır faydalandığım bir forumdu. Bugün de üye oldum. Forum konusunda acemiyim, hatam olursa kusuruma bakmayın. Balata konusunda bütçeniz müsaitse ATE önerebilirim. Bunun dışında Feredo ve TRW'den de memnun kalacağınızı umuyorum.

Servis hangi marka balatalar takıyor varmı bilgisi olan?

Arkadaşlar ön fren balatası bitmişti 2 ay önce , bakım yaptırdığım ustaya götürdüm ZEGEN diye bir marka taktı. Bu çok iyi bir balata hiç ötmez öterse getir dedi. O gün bu gündür frene bastığımda kuş gibi ötüyor araba. Hatta ötmüyor çığlık atıyor biraz bin düzelir dediler düzelmedi ben de bir ay sonra ustaya tekrar götürdüm. Bu balata ötmez senin disklerin yamuk dedi , diskleri tornacıya yolladı sonra tekrar taktı. Fakat araba frene basınca hala ötüyor ! Şimdi ben ne yapayım ? Gidip Ustayla mı tartışayım nedir yani üstelik bir de boş yere torna parası vermiş olduk 350 lira =/ Neyse arkadaşlar bana ÖTMEYEN hatta çıt ses bile yapmayan bir balata önerir misiniz. Parası mühim değil 500 bin lira olsa da gidip o balatayı alacağım yeter ki ÖTMESİN ! =((
2 ön balataya aylar önce 1650 lira verince millet ne gerek var demişti. ben de bu korkulardan ötürü orjinal aldım servisten

Hocam eyvallah çok teşekkürler değerli cevabın için. Senin gibi işin ayrıntılarını paylaşan insanlar çok değerlidir benim gözümde. Şimdi ben bu hella denilen balatadan alıp taktıracağım , fakat nereden nasıl temin etmeliyim ? Sanayiden alırsam bin türlü dalavere yapacaklarından eminim ya fiyat fazla olacak ya da sahte ürün falan verebilirler bana. O yüzden benim aracıma uygun olan Hella marka balatayı nereden hangi siteden alacağıma dair beni bilgilendirir misin rica etsem ?

Aracım 2012 model ( aslında 2013 müş zira 2012 golf 7 göremedim şu ana kadar ama ruhsatta 2012 yazıyor nedenini anlamadım ) ...
2012 Golf 7 , 1.4 TSİ Comfortline modeli aracım.
Rica ederim okuyan sorun yaşayan kısacası herkesin yararlanacağı paylaşımlarda bulunmak mutlu ediyor ben ve forumdaki birçok arkadaşı kuşkusuz..
Piyasada çok yaygın uygun fiyatlı olmasından kaynaklı sahtesi olmayan bir marka yaşadığınız şehir neresidir bilmiyorum belki 2-3 parçacıdan birinin elinde mutlaka vardır. Ankara ikamet etseniz yönlendirirdim genelini tanıyorum..
Bendeki araçta 2012 kasım çıkışlı yıl sonuna doğru yeni kasaya geçiş yaptı sonra makyajlandı.. Çoğu parça aynı tamponlar far farklı.
Tdi ile aynı 020-271
Orijinal Referansı; 8V0698451B

Marka Referansı; 8DB 355 020-271

Kullanıldığı Araçlar; Golf 7

Kullanıldığı Araç Motor Kodları; 1.2TSI / 1.4TSI / 1.6TDI

Kullanıldığı Model Yılları; 2014,2015,2016,2017

Ekli dosyalar

• 61G+-htrF-L._AC_SY355_.jpg
    61G+-htrF-L._AC_SY355_.jpg
    22.4 KB · Görüntüleme: 34
Arkadaşlar ön fren balatası bitmişti 2 ay önce , bakım yaptırdığım ustaya götürdüm ZEGEN diye bir marka taktı. Bu çok iyi bir balata hiç ötmez öterse getir dedi. O gün bu gündür frene bastığımda kuş gibi ötüyor araba. Hatta ötmüyor çığlık atıyor biraz bin düzelir dediler düzelmedi ben de bir ay sonra ustaya tekrar götürdüm. Bu balata ötmez senin disklerin yamuk dedi , diskleri tornacıya yolladı sonra tekrar taktı. Fakat araba frene basınca hala ötüyor ! Şimdi ben ne yapayım ? Gidip Ustayla mı tartışayım nedir yani üstelik bir de boş yere torna parası vermiş olduk 350 lira =/ Neyse arkadaşlar bana ÖTMEYEN hatta çıt ses bile yapmayan bir balata önerir misiniz. Parası mühim değil 500 bin lira olsa da gidip o balatayı alacağım yeter ki ÖTMESİN ! =((
Feroda marka öneririm.

Arkadaşlar şimdi ben yarın gidip ne diyeyim bu ustaya ? Disklerin incelmesi bir sorun oluşturur mu ? Boş yere diskleri tornaya gönderdi adam ! Yav şimdi gidip bin türlü nizah edecem adamla ya iyice sinir oldum , bundan sonra bu forumuna ara sıra takılmak lazım , keşke daha önce bilseydim böyle forumlar olduğunu =(
Diskler konusunda emin olmak lazim belki gercekten ince bir tornalamaya ihtiyaci vardi fakat bunu balatayi takarken neden farkedip söylemedi? Mesela ben atkdasimin ibizasinin arka balatasini degistirdim feroda taktik usta bakti diski biraz tornalatalim ihtiyaci var dedi sonrasinda da hic ses ya da sikinti yasamadik

Rica ederim okuyan sorun yaşayan kısacası herkesin yararlanacağı paylaşımlarda bulunmak mutlu ediyor ben ve forumdaki birçok arkadaşı kuşkusuz..
Piyasada çok yaygın uygun fiyatlı olmasından kaynaklı sahtesi olmayan bir marka yaşadığınız şehir neresidir bilmiyorum belki 2-3 parçacıdan birinin elinde mutlaka vardır. Ankara ikamet etseniz yönlendirirdim genelini tanıyorum..
Bendeki araçta 2012 kasım çıkışlı yıl sonuna doğru yeni kasaya geçiş yaptı sonra makyajlandı.. Çoğu parça aynı tamponlar far farklı.
Tdi ile aynı 020-271

Marka Referansı; 8DB 355 020-271

Kullanıldığı Araçlar; Golf 7

Kullanıldığı Araç Motor Kodları; 1.2TSI / 1.4TSI / 1.6TDI

Kullanıldığı Model Yılları; 2014,2015,2016,2017
Hocam ben K.Maraşlıyım , malumunuzdur ki depremin merkez üssü... Burada herkesin kafası bozuk , ruh hali iyi değil. Zaten doğru düzgün dükkan mükkanda kalmadı , senin önerdiğin hella marka balataların burada bulunma ihtimali çok düşük maalesef. Mecburen internetten sipariş vermem lazım bildiğin güvendiğin bir internetsitesi varsa link atabilir misin ?
Bu senin dediğin markayı yani Hella yı tercih etmemin sebebi senin ve bir kaç kişinin daha yazdıklarıdır zira TRW den bile ses şikayeti var ama hella dan yok. Umarım pişman olmam.
Ha bir de kullanıldığı model yılları 2014 den başlıyor yazmışsın bizim araçlar 2012 olduğu halde uyumlu olacak mı acaba ?

Hocam ben K.Maraşlıyım , malumunuzdur ki depremin merkez üssü... Burada herkesin kafası bozuk , ruh hali iyi değil. Zaten doğru düzgün dükkan mükkanda kalmadı , senin önerdiğin hella marka balataların burada bulunma ihtimali çok düşük maalesef. Mecburen internetten sipariş vermem lazım bildiğin güvendiğin bir internetsitesi varsa link atabilir misin ?
Bu senin dediğin markayı yani Hella yı tercih etmemin sebebi senin ve bir kaç kişinin daha yazdıklarıdır zira TRW den bile ses şikayeti var ama hella dan yok. Umarım pişman olmam.
Ha bir de kullanıldığı model yılları 2014 den başlıyor yazmışsın bizim araçlar 2012 olduğu halde uyumlu olacak mı acaba ?
Çok geçmiş olsun.. Reklam olması gibi durumlardan özel mesaj attım..

İstersen elimde hella öncesi az kullandığım 10K Ferodo var, ücretsiz gönderebilirim denersin diyeceğim öterse bir daha masraf kargo ve işçilik olacak.
Model yılına takılma şasi numarasını ver arkadaşa sistemden teyit edip doğru ürünü yollayacaktır.

Ekli dosyalar

• 8b3a2f66-77c0-4a14-b67f-ec2d3c11317b.jpg
    8b3a2f66-77c0-4a14-b67f-ec2d3c11317b.jpg
    123.4 KB · Görüntüleme: 46
Haftaya 1.0 aracımın balatalarını değiştireceğim. Kafamda ferodo ve Hella var. Bu ikisi arasında kararsızım sizce hangisi?

Haftaya 1.0 aracımın balatalarını değiştireceğim. Kafamda ferodo ve Hella var. Bu ikisi arasında kararsızım sizce hangisi?

Ferodo ses yapabiliyor.

Hella iyidir, Hella bulamazsanız, Textar da iyi ve sessiz bir balatadır.

Ancak Golf 7 ve 7,5 araçlarda 2 farklı ölçüde ön disk mevcut. Disk çapına göre ön balataların da şekilleri ve boyutları farklı oluyor.

Araç üzerinde balatanın şeklini görebiliyorsanız , şekli aynı olan balatayı sipariş veriniz. Yoksa alacağınız balata aracınıza uymaz.

Balata şeklini göremiyorsanız , tekeri söküp disk çapını ölçmeniz gerekir, disk çapına uygun olan doğru tip balatayı sipariş verebilirsiniz.

276mm disk çapına uygun balata

1688942772847.png

1688943805756.png

288mm disk çapına uygun balata

1688942715823.png

1688943777361.png

Son düzenleme:
BALATA MARKASI ROADHOUSE arka balatalar için almıştım çok memnunum hiç ses yok bulabilirseniz alın derim
http://www.ucelbir.com den almıştım topkapı da

Çok geçmiş olsun.. Reklam olması gibi durumlardan özel mesaj attım..

İstersen elimde hella öncesi az kullandığım 10K Ferodo var, ücretsiz gönderebilirim denersin diyeceğim öterse bir daha masraf kargo ve işçilik olacak.
Model yılına takılma şasi numarasını ver arkadaşa sistemden teyit edip doğru ürünü yollayacaktır.
Hella temini için Ankara'da kim var hocam önerebileceğiniz?

Geri
Üst Alt