Direksiyon titremesi?

golfcu91

Üye
İsim
burhan
Selamlar arkadaşlar sadece 140-160 arası direksiyon titremesi oluyor 2 farklı lastik denedim lastik değil jantlardan da değil başka ne olabilir?

Rotbalans ci ya gotur o bir baksin gerekeni yapar
Rotbalans ayarindan olma ihtimali yuksek

Bununla ilgili bir konu daha vardı. Sadece 140-160 aralığındaki titreme bende de vardı. Jant+lastik değiştirdim yine devam ediyor

Rot balanscıya 140-160 arasında titreme yaptıgını belirtirsen. Balans ayarı yaptır düzelecek gibi.Benim de başıma bir kaç sefer gelmişti yüksek süratte titreme yaptığını belirttiğimde tekrar balans ayarı yaptı düzelmişti

Kesinlikle balans sorunu var. İnce ayar yapamamışlar.

Lastikleri araçtan sökmeden,

Seyyar balans makinesi ile araç üzerinde, ön - arka bütün lastiklere balans ayarı yapılması, daha sağlıklı sonuç verecektir.

seyyar balans.png

Kesinlikle balans sorunu var. İnce ayar yapamamışlar.

Lastikleri araçtan sökmeden,

Seyyar balans makinesi ile araç üzerinde, ön - arka bütün lastiklere balans ayarı yapılması, daha sağlıklı sonuç verecektir.

Ekli dosyayı görüntüle 75419
Sanayide bunu arayacağım bakalım, sanayide ikisinin farkı ne diye çok önceden sormuştum. İkisi de balans yapıyor işte demişlerdi :D

Balans sorununda hız arttıkça titreme de aynı oranda artar diye biliyordum. Belli Aralık'ta titreyip sonra geçmesine anlam verememiştim

balans ayarı ne kadar bozuksa okadar düşük hızlarda titremeye başlar.Balans ayarı ne kadar hassas ayarlanmışsa o kadar yüksek hızlarda titremeye başlar. Balans ayarının hassaslığıyla alakalı

Çok hafif balans bozukluğu bu sorunu yapıyor. Fakat şu da var, bu en son hangi lastikçiye ya da rot balanscıya gittiyseniz ona gitmeyip başka bir lastikçi/rot-balanscıya gidin. Balans Makinesinin kalibresi bozuksa 0 (sıfır ) gram sapma gösterir ama hala 5 gram bozukluk vardır misal.
Aynısını yaşadım. 150’den sonra titreme yapıyordu çok hafif. Farklı bi lastikçi doğru balans ayarı ile halletti sorunumu.

Özellikle belli bir hızın üstündeki direksiyon titremelerinde 2 büyük ihtimal vardır; lastik balans bozukluğu, rot balans bozukluğu. Lastikçi ya da rotçuda güzel bir ince ayarla sorununuz çözülmüş olacaktır.
Ayrıca özellikle seyyar lastik balans makinası gerektiğini de düşünmüyorum. Bulmanız için büyük kamyon tır vs lastikçisi aramanız gerekebilir.

lastiklerin 4 ünü de balans yaptırın ben araba önden çekişli arkalara gerek yok diyen balansçı bile gördüm eğer devam ederse fren balataları disk şeklinde gözden geçirerek devam edin

Yaşadığınız ilde Hunter marka balans makinesi kullanan lastikcilere gidin hocam. Yol testine tabi tutularak her bir teker işlem görüyor. Hassas ayarlamalar için üretilmiş bir makine. Her bir tekerin hangi konuma ve jantınızda eğiklik var mı muhabbetine kadar detaylıca inceleyip jantın profilini çıkararak balans yapan bir cihaz. Ankara’da 2 yerde var. Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum

Geri
Üst Alt