Hararet sorunu

skyline35

Yeni Üye
İsim
Erhan
Araç
Golf 6 1.6tdi manuel
Merhabalar,
Golf 6 1.6 tdi manuel aracım 130kda
Dış ortam sıcaklığı 25 şerde.
hararet göstergem motor soğukken biraz geçde olsa 90a ulaşıyor düz yolda giderken sıkıntı yok yokuş aşağı klima soğuk açık 4 kişi yüklü, 5 dk kadar yokuş aşağı gaza hiç basmadan 100-120ile inince hararet göstergem düşüşüyor yaz günü normal mi bu durum. 90dereceye kadar 6tık varsa 2tık kadar düşüş oluyor.
Motora yada performansa zararı olurmu ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

Not:Triger devirdaim antifrizi Şubat 2024de su kaçağı arızasından dolayı değişmiş güvenilir iyi usta tarafından.

Termostat bozuk olsa arıza vermez miydi. Bu arada geçen dün baya dik bir dağ köyünden yaklaşık 15dk hiç gaza dokunmadan indim sadece fren ve vites yükseltip düşürme yaptım gaza gıdım dokunmuşumdur hararet 90dan aşağı düştü biraz gaz yiyince hemen 90a geldi. İzmir sıcağı dışarısı 35-40 derece.

Upvote 0
Aklıma yeni geldi 2ay önce yağ değişimi yaparken antifriz derecesini ölçtü adam düşük dedi. Antifriz ilave yapalım dedi. Daha önce üzerinde muhtemelen g12+ yada G13 vardı rengi tam kırmızı değil eflatun mor gibi bişey di. Üzerine dandik Bi markadan 404 diye kırmızı renk yarım litreden az ilave etti acaba o termostatı bozmuş olabilir mi. Öncesini bilmiyorum aracı 3ay önce aldım.

Upvote 0
Aklıma yeni geldi 2ay önce yağ değişimi yaparken antifriz derecesini ölçtü adam düşük dedi. Antifriz ilave yapalım dedi. Daha önce üzerinde muhtemelen g12+ yada G13 vardı rengi tam kırmızı değil eflatun mor gibi bişey di. Üzerine dandik Bi markadan 404 diye kırmızı renk yarım litreden az ilave etti acaba o termostatı bozmuş olabilir mi. Öncesini bilmiyorum aracı 3ay önce aldım.

Aracınızda hangi çeşit antifriz olduğunu bilmelisiniz ki, ilave yapmak gerektiğinde aynı cins antifriz ekleyebilesiniz.

Farklı antifriz ilave etmek tortulaşmaya - paslanmaya - tıkanmaya yol açabilir.

Termostat değişimi ile birlikte kopmle antifriz değişimi yapmanız, aracın bundan sonraki hayatını sağlıklı geçirebilmesi için faydalı olacaktır.

.

Upvote 0

Geri
Üst Alt