Lastik ve Direksiyon Sorunu

ipek_ali

Üye
İsim
Ali ipek
Araç
Tiguan 2023 1.5 TSI LIFE
Selamlar, Bir konuda fikrinizi almak isterim.
Benim aracım 2023 1.5 TSI Tiguan Life. (O da bir nevi Golf:) )

Aracı 2 ay önce 1300 km de aldım Ocak 2024 çıkışlı ve şu an 4 bin küsur km de.

Bu hafta uzun yolda 130 km üzerindeki hızlarda direksiyonda titreme hissettim.

İki kez balans yaptırdım ufak tefek bozukluk çıktı ama arka lastik tabanında da bozuklukta olduğunu söylediler.
Yanısıra düzensiz aşınma da görüldü lastiklerde.

Aracın rot ayarlarına baktırdım hiç bir sorun yok. Yürüyenle ilgili bir sorun da yok.
Zaten alırken düzgün ekspertiz de yaptırdım.

Bu durumda ya lastikler fabrikasyon bozuk ya benden önceki 1300 km'de lastiklerin havası filan çok kötü idi kullanırken ya da bayide filan bu aracın lastikleri mi değişti acaba diye düşünüyorum. Bu kadar sürede bozulması çok ilginç gerçekten.
(Lastikler Hankook Ventus S1 Evo 2)

Diğer konu ise aracı yarım saat filan kullandıktan sonra düz yolda sabit giderken direksiyonda bir takılma hissi oluyor.
Mesela düz giderken hafif oynatmak istiyorsunuz direksiyonu ama ufak bir direnç oluyor önce. Azıcık güç verip orayı atlayınca normal dönüyor direksiyon.
Bu her zaman olmuyor. Dediğim gibi bir süre kullanımdan sonra oluyor.
Bu durumun da yine lastik kaynaklı olabileceği yönünde bir hissiyatım var (ya da öyle olmasını ümit ediyorum. 🙂)
Acaba lastik ısınınca mı oluyor diyorum ama daha önceki VAG grubu araçlarıma başıma hiç gelmedi.
Sadece bi kesik kesik dönme konusu oluyordu bir araçta galiba.

Yarın bu lastikleri çıkarıp Michelin primacy 4+ alma niyetindeyim paraya kıyıp.
Bakalım ne olacak.

Bu sırada benzer deneyim ya da yorumlarınız olursa sevinirim.

Teşekkürler

Hayirli olsun hocam

Lastikler cok yeni sadece sorunlu olanlari degistirmek daha ekonomik olabilir

Aracta seriit takip sistemi varsa direksoyona mudahale edebilir arac

Teşekkürler.
Şerit takip yok. Ama şerit takip müdahalesi benzetmesi çok isabetli oldu anlatmak istediğim takılma hissi için.

Son düzenleme:
Aracı 1500 km de almıssınız şu an 4000km de. Lastıkler de sorun olsaydı fabrıkasyon zaten bu 1500 km de belli ederdi
Tabıkı normal bir durum deyil arac 4000 km de ve yeni arac Ocak 2024
Lastik almak için acele edtmeyin size en yakın doğuş oto ya gıdın ve problemi anlatın onların yanıtı ne olacak önce bir onu ogrenın

Aracı 1500 km de almıssınız şu an 4000km de. Lastıkler de sorun olsaydı fabrıkasyon zaten bu 1500 km de belli ederdi
Tabıkı normal bir durum deyil arac 4000 km de ve yeni arac Ocak 2024
Lastik almak için acele edtmeyin size en yakın doğuş oto ya gıdın ve problemi anlatın onların yanıtı ne olacak önce bir onu ogrenın
Teşekkürler.
Aldığımda da vardı muhtemelen ama ilk ay pek basmadım gaza fark etmemişimdir.
Lastik tabanındaki sorunu balans makinesi üzerinde iken bana da gösterdi usta.
Servisi de düşündüm de onlara dert anlatmak ve kabul ettirmek acayip zor malum.
Arabayı bırak diyecekler test edelim diyecekler sonra sorun göremedik diyecekler.
Sonra ben Almanya'yla yazışırken buluyorum kendimi 🙂

Selam, Durum güncellemesi. İyi bi bayiye gittim yeni lastik için. Bu şekilde uzun süre bekletme nedeniyle lastikleri bozulmuş araçlar geldiğini söylediler. Hatta benim aracın aynısından da gelmiş yakın zamanda. Biraz uğraşmışlar sonra yine bozulmuş balansı. Lastikleri incelediler. Öndeki lastiğin daha bozuk olduğunu söylediler arkaya göre. Ama biz janttan sökelim döndürüp takalım bi daha balans yapalım kullan biraz dediler sağolsunlar hemen yeni lastik satmak istemediler.
Ben rahatsız adamım onunla da uğraşacak zamanım yok dedim.
4 tane Primacy 4 + taktık.
Dertler bitti şükür. Ayrıca araba kullanırken daha güven vermeye başladı doğrusu diğerlerine göre.
Teşekkürler

Selam, Durum güncellemesi. İyi bi bayiye gittim yeni lastik için. Bu şekilde uzun süre bekletme nedeniyle lastikleri bozulmuş araçlar geldiğini söylediler. Hatta benim aracın aynısından da gelmiş yakın zamanda. Biraz uğraşmışlar sonra yine bozulmuş balansı. Lastikleri incelediler. Öndeki lastiğin daha bozuk olduğunu söylediler arkaya göre. Ama biz janttan sökelim döndürüp takalım bi daha balans yapalım kullan biraz dediler sağolsunlar hemen yeni lastik satmak istemediler.
Dertler bitti şükür. Ayrıca araba kullanırken daha güven vermeye başladı doğrusu diğerlerine göre.
Teşekkürler

Geçmiş olsun.

Mesajınızı yeni gördüm, yorum yapmaya fırsat kalmadı sorunu çömüşsünüz.

2 ay kadar önce Sıfır aldığımız T-Cross araçta Çin üretimi Hankook Ventus Prime 3 lastik takılıydı

500 km zor dayandım lastiklerin rezilliğine.

Yol tutuş razalet, frenleme berbattı. 120 yi geçince aracı yolda tutmakta zorlanıyordum.

Hemen jant ve lastik değişimi yaparak Goodyear Asym 6 lastik taktım, lastik ebatını da değiştirdim. Araç kendine geldi.

Demek 1500 km sonra sizinki gibi abuk sabuk durumlar yaşanmaya başlayacaktı.

Bu kadar kötü lastik kullanmak hiç yakışmadı Vw e.

8.png

9.png

2.png

5.png

Selam,
Maliyet düşürmek için herşey artık maalesef.
2015 Seat Alhambra aracım vardı. Şimdi 2024 Passat vs bakıyorum. İçindeki malzeme kalitesi benim 2015 aracıma göre çok zayıf.
İyi yapmışsınız lastik konusunda.
Benim de bakışım hep şu yönde;

"Araba ne olursa olsun lastik iyi olsun"

Teşekkürler

Teşekkürler
Fabrikasyon gelen lastiğin garantisi nasıl oluyor ? Ne kadar süre veya km ?

Kendileri sadece balans yapsalardı ücret alacaklar mıydı?

Ben de aynı problemi yaşıyordum. Basınçları biraz düşürdükten sonra titreme azaldı.

Geri
Üst Alt