Golf 5 1.4 TSI 140 BMY Manuel Vites Şanzıman Yağı Değişimi-Önerisi (Baskı-balata)

Golfcu02

Üye
İsim
Abdullah
Araç
Golf
Herkese selamlar. Geçtiğimiz günlerde araçtaki kaçak konusuyla ilgili konu açmıştım, bu hafta içi ustaya gidip sorunu halletmeye çalışacağım. Bir yandan da baskı balata kötü durumda onu da halledeyim diyorum. Baskı balatayla birlikte şanzıman yağı değişimi elzem bir durum mudur? Çeşitli yorumlar okudum kimi usta ömürlük kimisi de zamanı gelince değişim yapılması gerektiğini belirtiyormuş. 13-14 Yıldır araç bizde bu zamana kadar da değişim yapmadık.

Baskı balatayla beraber şanzıman yağını da değiştirmeli miyim? Yağın kötü durumda olduğu nasıl anlaşılır? Değişecekse araç yağı liqui moly marka, şanzıman yağını da bu markadan mı seçeyim? Araç 242 binde, bu yağların birçok modeli var hangisi uyumludur? 4-5-6. viteslerde sabit hızlarda ufak uğultu geliyor belki yağla beraber bu durum da çözülür. Yanlış bakmadıysam 2,1 litre kapasitesi varmış. Teşekkür ederim. :)

Ayrıca baskı balatada hangi marka iyidir luk ya da sachs arasından? Başka öneriniz varsa da alabilirim

Upvote 0
Ayrıca baskı balatada hangi marka iyidir luk ya da sachs arasından? Başka öneriniz varsa da alabilirim
Her ikisi de çok iyidir. Jetta MK5 1.4tsi 122 manuel aracım da içerisinden Sachs çıkmıştı, onunla değiştirmiştik.

Upvote 0
Motor yağı Liqui Moly TOP TEC 4200 5W-30 sizin araçla uyumlu.

Şanzıman yağı hiç değişti mi? İşin açıkçası değişmeniz de yarar var. Manuel araç da 80-90bin de bir değişmek gerek. Uğultu şanzıman yağıyla da ilgili olabilir. Eski yağ çıkarken çapaklanma var mı yok mu ustanız bakar.

Şanzıman yağını da Liqui Moly almıştım. Eski yağda kışın vites geçişleri sertleşiyordu. Bunda öyle bir sorun yaşamadım.

LIQUI MOLY GL4+ Dişli Yağı SAE 75W90 2 Litre olarak almıştım. Benim araç kapasite tam 2litreydi.

Size sanırım şu uygun: LIQUI MOLY TOP TEC MTF 5300 70W-75W (Şu an bende de bunu öneriyor, yağda yenilik yapıldı sanırım)

Sizin Golfte 2.1 litreymiş şanzıman yağ kapasite

Upvote 0
Motor yağı Liqui Moly TOP TEC 4200 5W-30 sizin araçla uyumlu.

Şanzıman yağı hiç değişti mi? İşin açıkçası değişmeniz de yarar var. Manuel araç da 80-90bin de bir değişmek gerek. Uğultu şanzıman yağıyla da ilgili olabilir. Eski yağ çıkarken çapaklanma var mı yok mu ustanız bakar.

Şanzıman yağını da Liqui Moly almıştım. Eski yağda kışın vites geçişleri sertleşiyordu. Bunda öyle bir sorun yaşamadım.

LIQUI MOLY GL4+ Dişli Yağı SAE 75W90 2 Litre olarak almıştım. Benim araç kapasite tam 2litreydi.

Size sanırım şu uygun: LIQUI MOLY TOP TEC MTF 5300 70W-75W (Şu an bende de bunu öneriyor, yağda yenilik yapıldı sanırım)

Sizin Golfte 2.1 litreymiş şanzıman yağ kapasite
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim hocam. Şanzıman yağını hiç değiştirmedik bu zamana kadar. Değiştirmek mantıklı olacak. Olmuşken tam olsun, kafamız rahat etsin. Yalnız kapasite (2,1 litre) çok arada kalmış. 2 paket alsan yetmiyor 3 tane alsan fazla oluyor. :) Fiyatı da 5 litrelik yağla aynı olacak neredeyse.

Upvote 0
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim hocam. Şanzıman yağını hiç değiştirmedik bu zamana kadar. Değiştirmek mantıklı olacak. Olmuşken tam olsun, kafamız rahat etsin. Yalnız kapasite (2,1 litre) çok arada kalmış. 2 paket alsan yetmiyor 3 tane alsan fazla oluyor. :) Fiyatı da 5 litrelik yağla aynı olacak neredeyse.
Rica ederim.

Onu ustanıza bir sorun. 2litre sıkıntı olur mu olmaz mı diye .

Cidden çok ara ml ölçü.

Upvote 0
Rica ederim.

Onu ustanıza bir sorun. 2litre sıkıntı olur mu olmaz mı diye .

Cidden çok ara ml ölçü.
Bugün kendi ilimde bulunan liqui moly bayisini aradım elden alırım diye 5300 şanzıman yağını. 3-4 aydır bekliyoruz gelmedi dediler. Yeni çıkmış stok sıkıntı varmış. Bana 75-80 olandan alsan da fark etmez işini görür dediler. Bu şekilde işlem yapsam sorun olur mu sizce?

Upvote 0
Upvote 0
Upvote 0
Ben direkt dükkandan alayım kargo işleriyle uğraşmayayım, bugün yarın da baskı balatayla beraber değişimi yaptırayım düşüncesindeydim hocam ama buradan alacağız mecburen. :) Liqui Moly'nin ürünleri kaliteli oluyor. Motul'un da birçok yorum alan ürünü vardı daha da uygun fiyatlıydı ama şaşmayalım bundan. :)
Liqui Moly tercih edin, nerden alacağınız size kalmış.

Upvote 0

Rica ederim, her zaman.
Bugün ustayla konuşup bilgi alayım dedim şanzıman yağıyla ilgili. Aracımız 242 binde daha önce yağ hiç değişmedi (en azından bizdeyken, alalı 14 sene oldu.) Değişim yaparsak uğultu olup ses yapma ihtimali var dedi. Gözüm korktu açıkçası. İlk mesajda da yazmıştım 4-5-6. viteslerde sabit hızlarda ufak uğultu gibi ses geliyor, yağ değişimiyle beraber çözülür belki diye de düşünüyordum. Yağ değişimi başımızı ağrıtabilir mi acaba hocam? Yağı temin ettim bu arada, 2 paket aldım kenarda duruyor. Riski varsa kullanmayacağım.

Upvote 0

Geri
Üst Alt