Replika Jantlar Hakkında

Devineta

Üye
İsim
Mert
Araç
Golf 7.5
Jant konusunda çok bir fikrim yok orijinal proteria jantlar fiyat olarak beni aşıyor replika 18” proteria jant düşünüyorum ama endişelerim var replika jantlar hakkında ne düşünüyorsunuz, alınır mı ne gibi dezavantajları olur jantlar hakkında bilgili olan arkadaşlar beni aydınlatabilirse sevinirim.

Öncelikle bu model 18 inçte gösterişsiz kalıyor. Aracınızın rengini modelini bilemiyorum ama 19’a çıkmak istemiyorsanız 18’de orijinal Durban veya Jurva birçok araca yakışıyor. Ben 4 yıl önce Arıcıoğlu’ndan 19” Pretoria almıştım, halen kullanıyorum. Rot ve balans ayarlarını yeni yaptırdım. Artık teker döndükçe hafiften bir ses geliyor ama tam olarak tespit edemedim, lastiklerin eskimesinden de olabilir varsa janttaki ufak eğriliklerden de. 19” olunca dikkatli kullanmak gerekiyor ama ister istemez çukurlara maruz kalıyorsunuz, az eğrilikler varsa da normal karşılarım, orijinal jant dayanımı beklememek lazım (ki orijinaller bile hor kullanımda bozulabiliyor). Ben aldığımda piyasadaki en tercih edilesi replika markaydı, bu zamana kadar birçok model çıkardılar, farklı markalar da piyasaya çıktı. Markanın kullanıcısı olarak 4 sene sonra tavsiye ederim ama ne kadar iyi olursa olsun orijinal bir yana, replika bir yana. Dezavantaj olarak sayabileceğim şeyler; kaldırım sürtmelerine karşı çok hassas, bir de paslanmaz diye taktıkları çelik siboplar paslandı.

Replika kötüdür diye bir şey yok ama kafanızdaki şüpheler devam edecek gibi duruyorsa hiç yanaşmayın. Balata gibi, ses yaptı değiştireyim durumu olmuyor neticede.

Jant konusunda çok bir fikrim yok orijinal proteria jantlar fiyat olarak beni aşıyor replika 18” proteria jant düşünüyorum ama endişelerim var replika jantlar hakkında ne düşünüyorsunuz, alınır mı ne gibi dezavantajları olur jantlar hakkında bilgili olan arkadaşlar beni aydınlatabilirse sevinirim.

Şahsi fikrim maddi gücün var ise yada zorlayabilirsen orjinal ürünler tercih etmelisin yada oz vs gibi orjinal kaliteli ürünler tercih etmelisin...

diğer ürünler için bir şey diyemeyeceğim bende aldım eski araçlarıma ama orjinal denk gelince hemen geçtim...

sana yol gösterecek konular aşağıda...

arama moturuna istediğin şeyleri yazarsan daha dazla konu ile karşılaşacaksın ve bilgilere erişebilirsin...

Örnek;

https://www.golftutkusu.com/topic/11110-replika-jant-kullanmanin-zarari-var-mi/

https://www.golftutkusu.com/topic/16833-replika-jant-mi-orijinal-jant-mi-golf-7/

https://www.golftutkusu.com/topic/11957-18-inc-pretoria-mi-verona-mi/

https://www.golftutkusu.com/topic/15607-replika-jant/

https://www.golftutkusu.com/topic/14201-golf-7-replika-18-inc-jant-biktirdi/

Son düzenleme:
Öncelikle bu model 18 inçte gösterişsiz kalıyor. Aracınızın rengini modelini bilemiyorum ama 19’a çıkmak istemiyorsanız 18’de orijinal Durban veya Jurva birçok araca yakışıyor. Ben 4 yıl önce Arıcıoğlu’ndan 19” Pretoria almıştım, halen kullanıyorum. Rot ve balans ayarlarını yeni yaptırdım. Artık teker döndükçe hafiften bir ses geliyor ama tam olarak tespit edemedim, lastiklerin eskimesinden de olabilir varsa janttaki ufak eğriliklerden de. 19” olunca dikkatli kullanmak gerekiyor ama ister istemez çukurlara maruz kalıyorsunuz, az eğrilikler varsa da normal karşılarım, orijinal jant dayanımı beklememek lazım (ki orijinaller bile hor kullanımda bozulabiliyor). Ben aldığımda piyasadaki en tercih edilesi replika markaydı, bu zamana kadar birçok model çıkardılar, farklı markalar da piyasaya çıktı. Markanın kullanıcısı olarak 4 sene sonra tavsiye ederim ama ne kadar iyi olursa olsun orijinal bir yana, replika bir yana. Dezavantaj olarak sayabileceğim şeyler; kaldırım sürtmelerine karşı çok hassas, bir de paslanmaz diye taktıkları çelik siboplar paslandı.

Replika kötüdür diye bir şey yok ama kafanızdaki şüpheler devam edecek gibi duruyorsa hiç yanaşmayın. Balata gibi, ses yaptı değiştireyim durumu olmuyor neticede.
2021'den beri arıcıoğlunun pazarladığı "EMR" jantları kullanıyorum bu yıl farklı bir replika marka kullanıyorum . Arıcıoğlu/EMR'nin pazarladığı jantlar "kormetal" marka. 3 Yıldır en ufak bir sorun yaşamadım 18" ebatta.

Şuan powcan marka replika bir jant kullanıyorum bir zararını görmedim ancak tercih edecekseniz ebat farketmez kormetal marka arıcıoğlunun pazarladığı markayı tercih edin.

Ayrımı yapabilmeniz için ufak bir sükse vereyim çıplak jantta etiketler olur "ET" ve bijon aralığının yazdığı o kağıt eğer turuncuysa powcan veya AKO grubunun jantı ancak o kağıt/sticker beyazsa arıcıoğlu/kormetal marka jant.

Bütçe el veriyorsa orijinal sparco,oz tarzı markalarını tercih etmenizi öneririm ancak malum koşullarda replika jant satın alacaksanız kormetal,elit whells gibi markaların olmasına dikkat edin

uzun süre replika jantlar kullandım bende bmw varken de replika vardı, kullanımdan yana sorun yoktu fakat kalitesi gereği ağır olan jantlarda 18 19 jantlarım hep yamuluyor ve hep balans sorunu yaşyordum. Arka jantlarımda kırıldı bir kere :)

Geri
Üst Alt