Golf 7.5 Ses Sistemi Öneri

yusufkarsli

Yeni Üye
İsim
yusufkarsli
Araç
Golf 7.5
Hayırlı forumlar ,

3 ay önce 2020 model golf 7.5 aldık. fakat ses sisteminden hiç memnun değilim , güzel bir akustik ses vermiyor hoparlörler , Eski aracım da Jameson 1200 Watt oval hoparlör vardı onun tadını vermiyor. Aracın orjinalliğini bozmadan güzel bir hoparlör ne taktırabilirim.

Önerileriniz için teşekkür ederim.

Hepsinden önce SOUND bölümünden Balance-Fader, Bas-Orta-Tiz ve son ses gibi ayarları kontrol edebilirsiniz, önceki sahibi oynamış olabilir. Eğer memnun değilseniz VW opsiyonlu ses sistemini takabilirsiniz, parça numaralarından bulunur Harman&Kardon veya Dynaudio olması lazım.

Upvote 0
Hayırlı forumlar ,

3 ay önce 2020 model golf 7.5 aldık. fakat ses sisteminden hiç memnun değilim , güzel bir akustik ses vermiyor hoparlörler , Eski aracım da Jameson 1200 Watt oval hoparlör vardı onun tadını vermiyor. Aracın orjinalliğini bozmadan güzel bir hoparlör ne taktırabilirim.

Önerileriniz için teşekkür ederim.
Vw grubunun hoparlörleri genel olarak iyidir. Asıl işi yapan cihazdır (Ünite). Ses olayında ses kalitesini belirleyen bir çok değişik faktör var, ses kaydının kalitesi, dinlenilen ortam( akustik) ses aktarım kabloları, sesi işleyip hoparlörlere gönderen cihaz, hoparlörler, dinlenilen müziğin formatı vs.. iyi bir ses almak istiyorsanız @alaras arkadaşın dediği gibi öncelikle ayarlarınızı kontrol edin, bunun sonucunda problem yoksa ve ses kalitesi sizi tatmin etmiyorsa ses sistemimizi değiştirmemiz gerekir daha üst düzey bir ünite ile (Harman ünite gibi) tatmin edici ses kalitesine ulaşabilirsiniz. Ses olayının sonu yok, amfi ve Sub ile destekleyip daha yüksek ses seviyelerini de deneyebilirsiniz. Dediğim gibi ses olayının sonu yok ve bütce ile doğrudan ilgili, Hi-Fi dünyasında 30cm lik bağlantı kablosunun 100k ₺ lik fiyatlara satıldığı ucsuz bucaksız bir alan. iyi bir ses için önemli olan faktörlerden biride sıkıştırılmış dosya (mp3 gibi) yerine müziğin en az kayıpsız işlendiği bicimde dinlemek, mesela flac bicimi bunun için iyi bir örnek, Spotify flac yayını yaptığı için daha kaliteli bir ses elde edersiniz elbette dosya boyutları daha büyük olduğu için mobil internetinizden daha çok yer. Sonuç olarak cihaz değiştirerek extra başka bir şeye ihtiyaç duymadan daha iyi bir sese ulaşmak mümkün. Forumda güvenle cihaz alabileceğin @HONEY ve @Oktay_b8_gte arkadaşlar sana yardımcı olur.

Upvote 0
Yıllarca ses sistemleriyle uğraşın biri olarak söylüyorum,Jameson'u beğenip golf'ün ses sitemini eleşirenle normalde hiç muhattap olmam,ama burası bir forum ortamı,ve esas olan yardımlaşma olduğundan bir fikir beyan etme gereği duydum.
Carvocal diye bir yer var,benim bildiğim İstanbulun birkaç yerinde ve İzmirde bayilikleri var,belki başka şehirlerdede vardır bilmiyorum.Bu yerde Vw için üretilmiş Focal markalı hoparlörler var ve montajda yapıyorlar.Hoparlörlerin montaj yerleri vs aynı,soket sokete başka bir değişle plug&play olarak üretilmiş.Hem coaxial olarak çeşit var hem component tipi mid ve tweter ayrı olarak.
Coaxial olanları arka kapılara,component tipi olanları ön kapılara takıyorlar,araya küçük bir amfi desteği ve küçük bir subwoofer'le işi tamamlıyorlar.Ben şahsen yapılmışını dinlemedim,ama Focal markasını iyi bildiğimden sonucun tatminkar olabileceğini düşünüyorum,böyle bir sistemin montaj dahil 35-40k civarı birşey tutacağını düşünüyorum.Ben olsam böyle birşey denerdim,tercih sizin👍

Ekli dosyalar

• IMG_3658.png
    IMG_3658.png
    339.6 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_3657.png
    IMG_3657.png
    332.1 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Upvote 0
Golf 7'nin ses sistemi iyidir aslında ama memnun değilsen Ankara da daha önce 3 defa ses sistemi yaptırdığım bir abimiz var işçiliği iyidir araca zarar vermez.
Görüşmek istersen özelden mesaj at numarasını ismini vereyim.

Upvote 0
Ses kalitesi aracinizda olan cihazla da alakali
Inanin Siz o araciniza bir harman mib 2,5 takin ve bir deneyin ve aradaki farki acik ve net olarak goreceksiniz

Upvote 0
Yıllarca ses sistemleriyle uğraşın biri olarak söylüyorum,Jameson'u beğenip golf'ün ses sitemini eleşirenle normalde hiç muhattap olmam,ama burası bir forum ortamı,ve esas olan yardımlaşma olduğundan bir fikir beyan etme gereği duydum.
Carvocal diye bir yer var,benim bildiğim İstanbulun birkaç yerinde ve İzmirde bayilikleri var,belki başka şehirlerdede vardır bilmiyorum.Bu yerde Vw için üretilmiş Focal markalı hoparlörler var ve montajda yapıyorlar.Hoparlörlerin montaj yerleri vs aynı,soket sokete başka bir değişle plug&play olarak üretilmiş.Hem coaxial olarak çeşit var hem component tipi mid ve tweter ayrı olarak.
Coaxial olanları arka kapılara,component tipi olanları ön kapılara takıyorlar,araya küçük bir amfi desteği ve küçük bir subwoofer'le işi tamamlıyorlar.Ben şahsen yapılmışını dinlemedim,ama Focal markasını iyi bildiğimden sonucun tatminkar olabileceğini düşünüyorum,böyle bir sistemin montaj dahil 35-40k civarı birşey tutacağını düşünüyorum.Ben olsam böyle birşey denerdim,tercih sizin👍
Bu hoparlörleri çok araştırdım hocam fakat amfi olmadan kullanılır mı veya ana sisteme fazla yük bindirir mi gibi soru işaretlerim var, mümkünse amfi subwoofer istemiyorum. Bu konuda bilginiz veya fikriniz varmıdır?

Tabi illaki lazımsa bu sefer plug and play den ziyade daha premium bi ürün takmak isterdim yatırım yapacaksam eğer.

Upvote 0
https://www.focal-inside.com/volkswagen/en/vw-golf-vii-compact-2012-2020-au-auf-en/

Upvote 0
Aracinda takili olan unite cok onemli bunu hicbirzaman unutma
Aracinda takili olan unite iyise o kadar kaliteli ses alirsin

Upvote 0
Bu hoparlörleri çok araştırdım hocam fakat amfi olmadan kullanılır mı veya ana sisteme fazla yük bindirir mi gibi soru işaretlerim var, mümkünse amfi subwoofer istemiyorum. Bu konuda bilginiz veya fikriniz varmıdır?

Tabi illaki lazımsa bu sefer plug and play den ziyade daha premium bi ürün takmak isterdim yatırım yapacaksam eğer.
Focal'in bu hoparlörleri 60rms gücünde,orjinal hoparlörler 20 rms,dolayısıyla orjinal ünitede bu 20 rms'i beleyecek kadar güçte üretilmiş,dolayısıyla orjinal üniteyle Focal'ler yine çalar fakat gerçek gücünün anca 3'te 1'ni verecek size,sadece biraz daha netlik alacaksınız,Harman ünite daha taksanız bu çok fazla değişmeyecek,çünkü orjininde bu ünite amfi destekli çalsın diye üretilmiş.
Yani araya küçükte olsa bir amfi girilmeli,şu Sony ve Pioneer'de olan sigara kartonundan bile küçük boyutlu olanlardan,onu torpidonun aralara felan bile saklayabilirsiniz,yani araçta amfi olduğu bile anlaşılmaz,subeoofer çözümü içinde en iyi seçenek araca Harman ünite takıp subwoofer çıkışını kullanarak stepne içine Audi veya Seat'ta olan stepne içi subwoofer kullanmak.Ben kullanıyorum stepne içi Harman ünite destekli ve çok memnunum,sadece orjinal hoparlörler zayıf kalıyor bariz bir şekilde,bende şu Focal olayına geçmeyi düşünüyorum

Upvote 0
Focal'in bu hoparlörleri 60rms gücünde,orjinal hoparlörler 20 rms,dolayısıyla orjinal ünitede bu 20 rms'i beleyecek kadar güçte üretilmiş,dolayısıyla orjinal üniteyle Focal'ler yine çalar fakat gerçek gücünün anca 3'te 1'ni verecek size,sadece biraz daha netlik alacaksınız,Harman ünite daha taksanız bu çok fazla değişmeyecek,çünkü orjininde bu ünite amfi destekli çalsın diye üretilmiş.
Yani araya küçükte olsa bir amfi girilmeli,şu Sony ve Pioneer'de olan sigara kartonundan bile küçük boyutlu olanlardan,onu torpidonun aralara felan bile saklayabilirsiniz,yani araçta amfi olduğu bile anlaşılmaz,subeoofer çözümü içinde en iyi seçenek araca Harman ünite takıp subwoofer çıkışını kullanarak stepne içine Audi veya Seat'ta olan stepne içi subwoofer kullanmak.Ben kullanıyorum stepne içi Harman ünite destekli ve çok memnunum,sadece orjinal hoparlörler zayıf kalıyor bariz bir şekilde,bende şu Focal olayına geçmeyi düşünüyorum
Anladım, teşekkür ederim.
Bazı yurtdışı forumlarında hoparlör veya amfi gibi modifiyelerden sonra aracın(golf8) uyarı ve park sensör seslerinin kaybolduğunu ve aracın obd üzerinde hata gösterdiğini duydum, bunların yaşanmaması için ekstra bir işlemci falan mı takılıyor, bu konuda fikriniz var mı.

Upvote 0
Anladım, teşekkür ederim.
Bazı yurtdışı forumlarında hoparlör veya amfi gibi modifiyelerden sonra aracın(golf8) uyarı ve park sensör seslerinin kaybolduğunu ve aracın obd üzerinde hata gösterdiğini duydum, bunların yaşanmaması için ekstra bir işlemci falan mı takılıyor, bu konuda fikriniz var mı.
Ebay'de üstünde Canbus devresi olan Harnes görmüştüm,muhtemelen bu tarz problemler için olabilir,net bir bilgim yok malesef.

Upvote 0

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. bir araştırma yapıp sonuçları sizinle paylaşacağım. Negatif yorum yapan arkadaşlar için birşey söylemek istiyorum . Araç sistemlerinden çok anlamıyorum. Fakat Jameson hoparlörün var olan şu an ki hoparlörden iyi olduğunu garanti edebilirim. Belki donanımsal bir problem var çıkış alamıyorum. onu bilmiyorum.

Upvote 0

Geri
Üst Alt