Şampuan-yıkama ürünleri tavsiyelerinizi rica ediyorum

öncelikle uzun uzun yazdıgınız icin cok teşekkür ederim.
Carpro Reset sampo seramik araçlar icin oldugu yazıyor bu da onu da sert bir sampo yapmaz mı?
kil temizliğini muhtemelen kendim yapamam o kadar bilgili değilim.
https://www.hepsiburada.com/ultimate-wash-wax-boya-koruyucu-cilali-oto-sampuani-pm-otm8517748
Bu ürünü tavsiye etmez misiniz? Yurtdışında cok övülüyor, avrupada ve us de bir cok sayfaya baktım.
Meguiars ‘ın bu ürünü vasat bir şampuandır tavsiye etmiyorum uzak durunuz.! Genel olarak Meguiars ürünleri 1-2 istisnai ürünü dışında vasat bir ürünler,

Carpro Reset şampuan açıklamasında yazan (seramikli araçlar içindir) terimi ürünün agresif olmayan nazik bir ürün olduğu anlamına gelmektedir. Ürün seramikli veya seramiksiz ve boya koruma olan veya olmayan tüm araçlar için uygundur, Bütçenize göre Nanolex, Angelwax veya Carpro şampuanlardan birini tercih edebilirsiniz,

Kil temizliği oldukça kolay bir işlemdir, amatör bir insan bile kolayca yapabilir, tekrar ediyorum aracınızda ağaç reçinesi gibi kirleri yıkama yaparak çıkaramazsınız.

Meguiars ‘ın bu ürünü vasat bir şampuandır tavsiye etmiyorum uzak durunuz.! Genel olarak Meguiars ürünleri 1-2 istisnai ürünü dışında vasat bir ürünler,

Carpro Reset şampuan açıklamasında yazan (seramikli araçlar içindir) terimi ürünün agresif olmayan nazik bir ürün olduğu anlamına gelmektedir. Ürün seramikli veya seramiksiz ve boya koruma olan veya olmayan tüm araçlar için uygundur, Bütçenize göre Nanolex, Angelwax veya Carpro şampuanlardan birini tercih edebilirsiniz,

Kil temizliği oldukça kolay bir işlemdir, amatör bir insan bile kolayca yapabilir, tekrar ediyorum aracınızda ağaç reçinesi gibi kirleri yıkama yaparak çıkaramazsınız.
sonax turuncu Konsantre Şampuanı aldım, temizlemesini pek beğenmedim. Bana temizlemesi biraz güçlü ürün lazım. Dediğiniz gibi ağaç lekelerini çıkaramadım boyanın içine işlemiş ancak cok da rahatsız etmiyor. Meguiars Ultimate Wash & Wax ürününü herkes cok övmüş daha önce kullanmış mıydınız? Hafiften de olsa cila sağlayıp arabayı parlak göstermesi güzel değil mi? Carpro 500ml 650 tl, meguiars 1.4l 850 tl.

Korumalı araçta perdeleme yapmasın diye gyeon bathe kullanıyorum. Autobrite purple velvetin yıkama yaptıkça perdelemesi arttı gibi geldi. Perdeleme yapmayacak şampuan alternatifi arıyorum. Nanolex püre shampoo aklımdaydı

@omerg
Ayrıca aracınızın boyasındaki reçine vb. kirler aşırı yoğun veya sertleşmemiş ise kil hamuru yerine (kil eldiveni) ile de temizlik yapabilirsiniz, kil eldivenleri (kil hamuruna göre) uygulamaso daha kolaydır, fakat boya üzerindeki kirleri kontrol etmeniz gerekir, Eğer kirler ve reçineler yukarda bahsettiğim gibi yoğun ve sertleşmiş ise kil eldiveni yeterli gelmeyecektir.,

Şampuan olarak markası ne okursa olsun içeriğinde (cila barındıran) şampuanlardan uzak durunuz, Cilalı şampuanlar aracınızda hiç bir koruma sağlamazlar, bu tip şampuanlar tamamen ticari pazarlama taktiğinden ibarettir, Alacağınız şampuan pH nötr (pH 7) olması ve içeriğinde cila barındırmaması sizin avantajınıza olacaktır, Cila vs. boyayı koruma işi için hızlı cila, sprey cila, wax gibi ürünler ile yapılır ise aracın boyasını dış etmenlerden koruyabilirsiniz.

@omerg
Ayrıca aracınızın boyasındaki reçine vb. kirler aşırı yoğun veya sertleşmemiş ise kil hamuru yerine (kil eldiveni) ile de temizlik yapabilirsiniz, kil eldivenleri (kil hamuruna göre) uygulamaso daha kolaydır, fakat boya üzerindeki kirleri kontrol etmeniz gerekir, Eğer kirler ve reçineler yukarda bahsettiğim gibi yoğun ve sertleşmiş ise kil eldiveni yeterli gelmeyecektir.,

Şampuan olarak markası ne okursa olsun içeriğinde (cila barındıran) şampuanlardan uzak durunuz, Cilalı şampuanlar aracınızda hiç bir koruma sağlamazlar, bu tip şampuanlar tamamen ticari pazarlama taktiğinden ibarettir, Alacağınız şampuan pH nötr (pH 7) olması ve içeriğinde cila barındırmaması sizin avantajınıza olacaktır, Cila vs. boyayı koruma işi için hızlı cila, sprey cila, wax gibi ürünler ile yapılır ise aracın boyasını dış etmenlerden koruyabilirsiniz.
çok teşekkür ederim hocam, acaba başka bana göre önerebileceğiniz (kova ile) premium shampo var mı? önerileriniz benim icin cok önemli.
Arabanın ic temizliği icin de yumusak detay fırcası ile würth araç içi temizlik köpüğünü kullanıyorum sizce iyi midir? amatörüm biraz :(

Korumalı araçta perdeleme yapmasın diye gyeon bathe kullanıyorum. Autobrite purple velvetin yıkama yaptıkça perdelemesi arttı gibi geldi. Perdeleme yapmayacak şampuan alternatifi arıyorum. Nanolex püre shampoo aklımdaydı
Naolex Pure Shampoo piyasada ve hatta dünyada alabileceğiniz en iyi şampuanlardan biridir ancak şuan için distribütöründe dahi malesef stok yok, 5-10 gün önce firma sahibi ile yaptığım görüşmede ürünün gelmesi 2-3 ay sürebileceğini söyledi,

Perdeleme yapmayan şampuan arıyorsanız, CİLASIZ şampuan kullanmanız gerekmektedir, Cilalı şampuanların tamamı doğası gereği içeriğinden doayı perdeleme yaparlar,

Carpro 500ml. 650 tl,
Meguiars 1.4 Lt. 850 tl. fiyatının olması hiç bir anlam taşımamaktadır..!! Peki neden..? Çok basit verdiğim Link’lerdeki Nanolex, Angelwax ve Carpro şampuanlar “ultra konsantre yapıda” olan şampaunlardır ve bu sebebten ürün kullanım sarfiyatı düşüktür, Meguiars şampuan ise yoğun konsantre yapıda değildir, ürün sarfiyatı yüksektir. Detay hobisine yeni yeni heves eden pek çok arkadaşımız Meguiars ‘ın sarı şampuanına heves etmektedirler, bu şampaunın temizlik etkisi de pek iyi değildir.

Naolex Pure Shampoo piyasada ve hatta dünyada alabileceğiniz en iyi şampuanlardan biridir ancak şuan için distribütöründe dahi malesef stok yok, 5-10 gün önce firma sahibi ile yaptığım görüşmede ürünün gelmesi 2-3 ay sürebileceğini söyledi,

Perdeleme yapmayan şampuan arıyorsanız, CİLASIZ şampuan kullanmanız gerekmektedir, Cilalı şampuanların tamamı doğası gereği içeriğinden doayı perdeleme yaparlar,

Carpro 500ml. 650 tl,
Meguiars 1.4 Lt. 850 tl. fiyatının olması hiç bir anlam taşımamaktadır..!! Peki neden..? Çok basit verdiğim Link’lerdeki Nanolex, Angelwax ve Carpro şampuanlar “ultra konsantre yapıda” olan şampaunlardır ve bu sebebten ürün kullanım sarfiyatı düşüktür, Meguiars şampuan ise yoğun konsantre yapıda değildir, ürün sarfiyatı yüksektir. Detay hobisine yeni yeni heves eden pek çok arkadaşımız Meguiars ‘ın sarı şampuanına heves etmektedirler, bu şampaunın temizlik etkisi de pek iyi değildir.
sağ olun hocam. siz de müsait oldugunuz bir gün güncel arac icin kullandıgınız tüm malzemeleri bizimle paylaşırsanız cok seviniriz

Carpro 500ml. 650 tl,
Şampuanın işi temizlik, cilanın işi koruma+parlaklık. Cilalı şampuan makul gelmiyor, her işi ayrı ayrı yapan ürünler daha başarılı oluyor. Alta özene bezene yaptığım katı-sıvı waxı gelip 1 şampuan perdeliyor. Boncuk desem gidiyor, tozu ekstra çekiyor vs vs.

Tamamen cilasız, nötr bir şampuan bulmak bu kadar güç olmamalı. Cila içeren şampuanla dolu her yer :/ ürün fiyatlamasında da konsantre miktarı çok önemli. 470 ml meguiars endurance, piyasada 5 lt bidonda satılan dandik lastik parlatıcılardan kat kat ucuza geliyor. Çünkü az miktar ürünle daha uzun ömrü oluyor, daha az sarfiyat daha uzun süre kullanım :)

Carpro 500ml. 650 tl,
carpro reset ürünü kullandıktan sonra illa wax kullanmamız gerekli mi? sadece bu ürünü kullansam olur mu

çok teşekkür ederim hocam, acaba başka bana göre önerebileceğiniz (kova ile) premium shampo var mı? önerileriniz benim icin cok önemli.
Arabanın ic temizliği icin de yumusak detay fırcası ile würth araç içi temizlik köpüğünü kullanıyorum sizce iyi midir? amatörüm biraz :(
Hocam premium kavramı biraz ucu açık bir kavram,

Evet önerebileceğim bazı premium markalar var ama her premium markanın da her ürününün çok kaliteli olduğunu zannetmeyin, X premium markanın şampuanı iyidir, Y premium markanın deri ürünleri iyidir vs.. İlaveten misal söylüyorum bu biraz da bütçe meselesi, Geçen gün bir arkadaşım en başarılı en kaliteli deri bakım ürün nedir onu alalım derken, kendisine 250ml.bir ürünün 4.000 tl. +kdv olduğunu öğrenince dili tutuldu. Malesef ülkemizde ekonomik şartlar, döviz kuru ve vergi gibi durumlar yüzünden yurtdışında 30-40 dolar/euro olan bir ürün buradan almaya kalkınca 5 kat pahalıya geliyor,

İç temizlik için; eğer hafif veya orta kirli ise (1 milyoncularda) satılan anti-statik toz alma püskülü ve BİM ‘de satılan 5’li mifrofiber bez ile “nemli olarak” silmeniz yeterli gelecektir,

Aracın iç kısımlarını (orta konsol, yumuşak plastik aksamlar, sert plastik aksamlar gibi) bölgeleri her temizlikte kimyasal bir ürün ile temizlemenin gereği yoktur. Not: deri yüzeyler kesinlikle ıslak veya nemli bez ile temizlenmemelidir.!! Eğer iç kısımlar sadece (orta veya daha fazla) kirlenmiş ise kimyasal kullanınız,

İç temizlik için (orta konsol, sert plastik aksamlar, yumuşak plastik aksamlar, deri yüzüeyler için); alabileceğiniz en başarılı en kaliteli ürünlerden biri Nanolex Interior Cleaner öneririm fakat onun da stok şuan yokmuş, gelmesi 1-2 ayı bulur dediler, Bu ürünün alternatifleri var ama o ürünlerin Türkiye’de fiyatları Nanolex Interior Cleaner ‘dan fiyatları 8-10 kat pahalı malesef.

Şampaun olarak Sonax turuncu şampuan cilasız bir şampaun olmasına rağmen vasat bir şampaundır ve bol su ile iyi durulama yapılmadığı taktirde turuncu lekeler bırakmaktadır..!! Sonax ‘ın (Xtreme Serisi) ürünleri kaliteli ürünlerdir, Xtreme serisi ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz, detay dünyasında şöyle bir husus var, Ferrari kadar premium bir Detailing markasının ürünlerini de kullandanız o markanın tüm ürünleri iyi anlamına gelmiyor,

Gyeon Bahte (bahte+ olmayan) şampuanınız var ise şuan onu bitirmeden kova şampuanı almanıza gerek yoktur, Bahte yi kullanın bitmesine yakın zaten Nanolex Pure Shampoo stoklara gelmiş olur, Bahte ortalamanın üzerinde iyi diyebileceğim bir şampuandır, şuan onu bitirmeden şampuan almayınız,

Aracın boyasını korumak istiyorsanız, Wax vb. boya koruma ürünü, seramik kaplama veya PPF folyo kaplama gibi bütçenize göre farklı uygulamar var ,1 kavonoz wax yaklaşık 200-250 gr. ‘dır, Ve 1 uygulamada yaklaşık 8-10 gr. ürün sarfiyatı olur, Yani 1 kavanoz size çok uzun yıllar yeter, Yapacağınız 1 uygulama ortalama 2-6 arası koruma sağlar, Şayet kapalı garaj imkanı olsaydı bazı kaliteli wax’lar 6-12 ay arası koruma sağlayabiliyor. Tabii bu dayanım süreleri yağmur-kar vs.. çevre şartlarına ve aracın gündelik yaptığı km’ye göre değişkenlik göstermektedir.

Şampuanın işi temizlik, cilanın işi koruma+parlaklık. Cilalı şampuan makul gelmiyor, her işi ayrı ayrı yapan ürünler daha başarılı oluyor. Alta özene bezene yaptığım katı-sıvı waxı gelip 1 şampuan perdeliyor. Boncuk desem gidiyor, tozu ekstra çekiyor vs vs.

Tamamen cilasız, nötr bir şampuan bulmak bu kadar güç olmamalı. Cila içeren şampuanla dolu her yer :/ ürün fiyatlamasında da konsantre miktarı çok önemli. 470 ml meguiars endurance, piyasada 5 lt bidonda satılan dandik lastik parlatıcılardan kat kat ucuza geliyor. Çünkü az miktar ürünle daha uzun ömrü oluyor, daha az sarfiyat daha uzun süre kullanım :)
Hocam galiba yanlışlıkla bana alıntı yaptınız, sanırım yardım isteyen arkadaşımıza yapacaktınız :)

Merhaba,
önerim reçine temizliği için bir hizmet almanız. demir tozu+kil+hafif polisaj en son aşama olan koruma işini siz yapabilirsiniz. bir çok yöntem var. amatörlere ve her bütçeye bence en uygun aşamadır. ilk etapta aracın yüzey ve boya durumunu profesyonel birine düzelttirip kendiniz korumaya alın ve sonrasında ağaç altına bırakmamaya ve kendiniz öğrenerek max.10günde bir yıkamaya çalışın derim.
e siz ağaç altına bırakmıyor musunuz diye sorarsanız. bırakıyorum tabi ki. ama aracı alırken önce bir etrafını dolaşıp lastik kuş pisliği ve reçine kontrolü hızlı yapıyorum. reçine varsa pandemide akraba olduğumuz el dezenfektanı jel ile müdahale ediyorum. kuş pisliği varsa yumuşatmak için apc +kagıt havlu ile yumuşatıyorum. lastik indiyse şişiriyorum :)
arabayı temiz tutmaya çalışmak zahmetli ama keyiflidir. hem de güzel bir hobidir.

Hocam galiba yanlışlıkla bana alıntı yaptınız, sanırım yardım isteyen arkadaşımıza yapacaktınız :)
Yok yok hocam, sizin bahsettiklerinize ben de eklemelerimi yapmak istedim :) malum sizin de dediğiniz gibi bu sektörde marka fanatikliği çok. Gyeon'cular, meguiars'cılar, sonax'cılar vs vs :)
Her markanın işini iyi yapan ürününü tercih etmek gerek.

Kova şampuanı olarak gyeon bathe sonrası ilk öneriniz nanolex pure mu olur? Piyasada bir süredir nanolex professionel shampoo dolanıyor ama sanırım pure bundan daha üst segment gibi.
Carpro resette çabuk kuruma gibi yorumlar okumuştum sanki ama kovada perdeleme yapmayan şampuan önerilerine açığım :)

Merhaba,
önerim reçine temizliği için bir hizmet almanız. demir tozu+kil+hafif polisaj en son aşama olan koruma işini siz yapabilirsiniz. bir çok yöntem var. amatörlere ve her bütçeye bence en uygun aşamadır. ilk etapta aracın yüzey ve boya durumunu profesyonel birine düzelttirip kendiniz korumaya alın ve sonrasında ağaç altına bırakmamaya ve kendiniz öğrenerek max.10günde bir yıkamaya çalışın derim.
e siz ağaç altına bırakmıyor musunuz diye sorarsanız. bırakıyorum tabi ki. ama aracı alırken önce bir etrafını dolaşıp lastik kuş pisliği ve reçine kontrolü hızlı yapıyorum. reçine varsa pandemide akraba olduğumuz el dezenfektanı jel ile müdahale ediyorum. kuş pisliği varsa yumuşatmak için apc +kagıt havlu ile yumuşatıyorum. lastik indiyse şişiriyorum :)
arabayı temiz tutmaya çalışmak zahmetli ama keyiflidir. hem de güzel bir hobidir.
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sitede bana ayrılan park yeri ağacın altı :( mecburen ne kadar temizlesek de illa olucak. ppf falan yapılabilir aslında ama onlar da baya pahalı.

Geri
Üst Alt