Golf 1.2 tsi motorlar

2016 da sıfır aldım, hiç yağ eksiltmedi, yılda bir kez servise götürüyorum, yağ eksiltmiyor

Golf 2014 dsg 1.2 tsi motorlar yağ eksilttiğini söyleniyor gerçekten böyle bişey var mı? Bende 1.2 tsi kullanıcısıyım yaklaşık aracımı 2 ay önce aldım gerçekten böyle bişry var mı merak ediyorum. tecrübelerinizle yardımcı olur musunuz?
Mrb
Ben 8 yil 1.2 tsi kullandim.normal devirli kullanan araci zorlamayan dikkatli kullaniciyim.hicbir zaman boyle bi durumla karsilasmadim.sadece motor kurum yapmis Baska hicbir sorunum olmadi.araci sattigimda 90bindeydi balatalari bile orjinaldi.servisede hep sordum bakimlarda yag eksiltmis mi diye hicbir zaman eksiltmemisti

Son 9-10 yılda sıfır km satın aldığım sırasıyla b8 1.6 tdı passat , b8 passat 1.5 tsı , skoda karoq 1.6 tdı, skoda kodiaq 1.5 tsı araçlarım oldu. Hepsi de aynı. Gaza yüklenerek kullanıldığında periyodik yağ bakımından 7-8bin km sonrasında 1 litre yağ eksilttiler. Birbirlerinden hiçbir farkı yok yağ yakma konusunda. Denemek amaçlı gaza yüklenmeden kullandığımda da 15bin km’de yarım litreden biraz fazla yağ eksiltme oldu motorlarda.
Bu iş biraz gaz pedalıyla kullanıcı arasındaki ilişkiye bağlı. En azından vag grubu için bu böyle.

Farklı tecrübe olarak , ilk aracım sıfır olarak 2015 model 1.2 tsı lounge manueldi. 30bin kilometre bakımında motul X-clean FE kullanmıştım. O zamanlar motulun sitesinde yap seçici kısmında bu yağı önermişti. 8bin km kullandıktan sonra 1 litre kadar yağ eksiltmişti. Bir sonraki yıl motulun sitesinde 1.2 TSI için X-Clean FE yi önermiyordu. Bana ilk seferinde yanlış yağ kullandırdığı ve bu seçim sonucu yağ eksiltme yaşadığım için bir daha motul tercih etmedim. Haricinde ki kullandığım yağlarda hiç eksiltme problemi yaşamadan 62bin kilometrede aracı sattım.

2016 model 1.2 tsi golf aracımda da yağ eksiltme sorunu mevcut. Özellikle uzun yol gittikten sonra yapıyor. Kronik diyorlar ama normal olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık 2000 km sonra yağ uyarısı alıyorum. En son da bakımı yetkili serviste yaptırdım, 0-30 yağ koydular. İlk defa duydum. Tsi motorlara bu yağın uygun olduğunu söylediler. Bakalım ne olacak.

Ben de yeni aldım, daha bi yola çıkıp deneme fırsatım olmadı. Vw yağ çubuğuna da yabancıyım henüz. Castrol kullanılmış en son bakımda muhtemelen 5 30 partiküllü. Yedek yağım da yok kontrol edeceğim fırsatım olunca. Yağ çubuğunun üzerinde, eksilen miktarın noktalarını gösterebilecek biri var mı 🙂 nereye gelirse eklemeliyiz neresi normal - kaç kmde nereye kadar gelmesi olağan vb bilgiler aydınlatıcı olurdu. Teşekkürler.

Ben de yeni aldım, daha bi yola çıkıp deneme fırsatım olmadı. Vw yağ çubuğuna da yabancıyım henüz. Castrol kullanılmış en son bakımda muhtemelen 5 30 partiküllü. Yedek yağım da yok kontrol edeceğim fırsatım olunca. Yağ çubuğunun üzerinde, eksilen miktarın noktalarını gösterebilecek biri var mı 🙂 nereye gelirse eklemeliyiz neresi normal - kaç kmde nereye kadar gelmesi olağan vb bilgiler aydınlatıcı olurdu. Teşekkürler.
Özelden mesaj atarsanız bakarız

Kullanma kılavuzundan kolayca ulaşabilirsiniz.

Farklı tecrübe olarak , ilk aracım sıfır olarak 2015 model 1.2 tsı lounge manueldi. 30bin kilometre bakımında motul X-clean FE kullanmıştım. O zamanlar motulun sitesinde yap seçici kısmında bu yağı önermişti. 8bin km kullandıktan sonra 1 litre kadar yağ eksiltmişti. Bir sonraki yıl motulun sitesinde 1.2 TSI için X-Clean FE yi önermiyordu. Bana ilk seferinde yanlış yağ kullandırdığı ve bu seçim sonucu yağ eksiltme yaşadığım için bir daha motul tercih etmedim. Haricinde ki kullandığım yağlarda hiç eksiltme problemi yaşamadan 62bin kilometrede aracı sattım.
Motul harici yağ eksiltme yapmayıp kullandığın yağlar hangisiydi hocam?

İlk bakımı servisteydi , castrol kullanılmıştı. Motul haricindekilerde de liqui Molly kullandım hep.
Liqui Molly nin hangi serisi hocam detaylı olarak yazar mısınız. benim aracım şuan 78 bin km de?

Liqui Molly nin hangi serisi hocam detaylı olarak yazar mısınız. benim aracım şuan 78 bin km de?
TSI lar için zaten Toptec 4200 5W30 kullanılıyor. Bu arada araçlarımı pek sıkıştırmam , sakin kullanırım. Ancak arada bir trafikte sinirlendiğim zamanlar 5500 devirde vites attığım olur. Tabi her saman da sinirlenmiyorum :) uzun yolda da 110-130 arası kullanırım. Arada düzlük yolda sıkıldığım anlarda 160da gider sonra geri 110-130 arasına hızımı düşürürüm.

Bende castroll edge den sonra L M 4200 kullanacağım bakalım

2015 model model aracım, 9 yıl - 160 bin kilometredir kullanıyorum. İlk 2 sene dışında hep kendi yağlarımı alıp, dışarda bakım yaptırdım.
Sırasıyla Castrol Edge LL-Mobil 1 ESP ve son 2 yıldır Liqui Moly 5w30 Toptec 4200 yağ kullanıyorum. Bakımları 1 yıl veya 15 bin km aralığında yaptırıyorum. Genelde sakin kullanıyorum, uzun yolda 130-140 aralığını nadiren geçiyorum. Bugüne kadar hiç uyarı verecek seviyede yağ eksilttiğini görmedim.
Piste girmiyor, aşırı tozlu bir çevrede yaşamıyor veya sürekli yüksek hızda günlük sürüşler yapmıyorsanız 6-7 bin kmde bir yağ değişimi israftan başka bir şey değil. Üreticinin verdiği değişim aralıklarına uyarak, motora uygun yağ seçimi ile bakım yaptırmak yeterli, Amerika'yı tekrar keşfe gerek yok.

Geri
Üst Alt