Golf 1.2 tsi motorlar

Hayırlısı bakalım bu hafta trigeride değiştireceğiz masraf bitmiyordu :)

2015 model model aracım, 9 yıl - 160 bin kilometredir kullanıyorum. İlk 2 sene dışında hep kendi yağlarımı alıp, dışarda bakım yaptırdım.
Sırasıyla Castrol Edge LL-Mobil 1 ESP ve son 2 yıldır Liqui Moly 5w30 Toptec 4200 yağ kullanıyorum. Bakımları 1 yıl veya 15 bin km aralığında yaptırıyorum. Genelde sakin kullanıyorum, uzun yolda 130-140 aralığını nadiren geçiyorum. Bugüne kadar hiç uyarı verecek seviyede yağ eksilttiğini görmedim.
Piste girmiyor, aşırı tozlu bir çevrede yaşamıyor veya sürekli yüksek hızda günlük sürüşler yapmıyorsanız 6-7 bin kmde bir yağ değişimi israftan başka bir şey değil. Üreticinin verdiği değişim aralıklarına uyarak, motora uygun yağ seçimi ile bakım yaptırmak yeterli, Amerika'yı tekrar keşfe gerek yok.
Sadece bunu paylaşayım inceleyin. Akademik çalışma "bir alman üreticinin turbo benzinli ve turbo dizel araçları ile yapılan saha çalışması". Merak eden olursa tüm makaleyi paylaşabilirim. İsteyen istediğini yapar sorun yok...

zddp.PNG

normal kullanımda 5.30 yağ kullanımında 5 ile 7 bin arası eksiltiyor zorladımı 3500 lere düşüyor ama normal kullanım dediğim gibi 5 ile 7 bin arası.
benzinli turbo araçlar sıcaklığı çok sevmiyor farklı markalarda da okuyoruz görüyoruz herkesin eşinde dostunda olmuştur bu durum fakat bu bir hata değil kitapçığında 2000 km ye kadar eksiltebilir diyor , yağ yakma arkadan duman atmasıdır ben bir çok kişide duman atma olayının olduğunu zannetmiyorum.

1.2 tsi ekonomi aracıdır yürütme maliyeti düşük olan bir araç bende ilk aldığımda bu durumdan habersizdim fakat başka markalarda da görünce ve km aralıkları az olunca durumu da öğrenince bunun bir sorun olmadığını anladım.

bagaja 1ltrelik ne olur ne olmaz diye shell 5.30 koyuyorum yoluma bakıyrum yani bu duruma takılı kalma moralinide bozma bu bir hata değil satın aldığımız kişilerin bunu belirtmesi lazım

bence turbo bakımına dsg tüpüne ve ağır bakımlarına daha çok önem verin 2000 km altında bir yağ tüketimi olmuyorsa bu hususlar daha önemli , ayda yılda bir 5-10 dk aracıda yormayacak şekilde gazlarsanız motora oda iyi geliyor kendi tecrübelerimi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım

illa sebebi nedir diye merak ediyorsan bu motor kodunda kullanılan segmanlar iyi değil ya da turbodan düşük ihtimal

normal kullanımda 5.30 yağ kullanımında 5 ile 7 bin arası eksiltiyor zorladımı 3500 lere düşüyor ama normal kullanım dediğim gibi 5 ile 7 bin arası.
benzinli turbo araçlar sıcaklığı çok sevmiyor farklı markalarda da okuyoruz görüyoruz herkesin eşinde dostunda olmuştur bu durum fakat bu bir hata değil kitapçığında 2000 km ye kadar eksiltebilir diyor , yağ yakma arkadan duman atmasıdır ben bir çok kişide duman atma olayının olduğunu zannetmiyorum.

1.2 tsi ekonomi aracıdır yürütme maliyeti düşük olan bir araç bende ilk aldığımda bu durumdan habersizdim fakat başka markalarda da görünce ve km aralıkları az olunca durumu da öğrenince bunun bir sorun olmadığını anladım.

bagaja 1ltrelik ne olur ne olmaz diye shell 5.30 koyuyorum yoluma bakıyrum yani bu duruma takılı kalma moralinide bozma bu bir hata değil satın aldığımız kişilerin bunu belirtmesi lazım

bence turbo bakımına dsg tüpüne ve ağır bakımlarına daha çok önem verin 2000 km altında bir yağ tüketimi olmuyorsa bu hususlar daha önemli , ayda yılda bir 5-10 dk aracıda yormayacak şekilde gazlarsanız motora oda iyi geliyor kendi tecrübelerimi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım

illa sebebi nedir diye merak ediyorsan bu motor kodunda kullanılan segmanlar iyi değil ya da turbodan düşük ihtimal
Zaten yağ yakan araçta hemen hemen 1 depo benzinde 1 litreye yakın yağ ekleniyor.

Son düzenleme:
Bendede 2013 model 1.2TSI Var kısa yolda ve yavaş kullanımda değilde uzun yolda yüksek hızda gidip geldiğimde mutlaka bakıyorum eksilttiğini fark ediyorum ama bu bir sorun değil eksiltiyorsada 100-150grm falan oda zaten kendi yağında seviye çubuğunun altına düşmüyor. bir sonraki bakıma kadar sorun yaşatmıyor ama her ihtimale karşı yağ seviye çubuğunu tamamlamak en doğrusudur diye düşünüyorum.
Aracınızın km si kaç binde hocam

Geri
Üst Alt