1.2 TSİ ÖN TAKIM GICIRTI GELMESİ

Primacy lastiğe geçtiğim dönem ben de yol çizgilerindeki hissiyatı bariz fark etmiştim. Ufak tefek şeyleri hiç hissettirmeden geçiriyor primacy gerçekten.

Bir gün sert bir gün yumuşak konusunu ben de yaşıyorum. Bir dönem lastik havalarıyla denedim ettim ama en son 32 33 psi dan memnun kalınca değiştirmedim. Hava sıcaklığının değişimi falan bile etkiliyor. Bi gün araba sımsıkı oluyor, bozuk yolda araç anlamsız esneme yapmayı kesiyor, bazen bakıyorum sanki her yeri ayrı oynuyor gibi :D havalardan olduğunu düşünerek normal demeye başladım. Çünkü araçta lastik basıncı da dahil hiçbir değişiklik yapmadan günden güne böyle olmasının başka açıklaması yoktu. 17 inçte 18 inçe geçtim ben de. Conti PremiumContact7 lastik tercih ettim. Düşündüğüm gibi bir sertlik olmadı araçta. Bunda orj yaylarla devam etmem de etkili oldu bence

Hava sıcaklığı artınca aracın biraz daha fazla esniyor olmasını ben de hissediyorum hocam o çok normal ama benim başıma gelenin gerçekten tarifi yok. Havanın sıcaklığı ile bir bağlantı kurmaya çalıştım olmadı, yeri geliyor sıcak havada konforu artıyor yeri geliyor soğuk havada konforu artıyor. Havadaki nem ile bir bağlantısı var mı diye dikkat ettim o da tutmadı. Tek dikkatimi çeken anlamlı şey aracın hiç kıpırdamadan birkaç gün aynı yerde kaldığı durumda ciddi bir konfor artışı olması. O da çok uzun sürmüyor maksimum 1-2 saat içerisinde yine sertleşiyor.

Ben 16 inç jant ve fabrikasyon yaylar ile konforsuzluk yaşıyorum siz 17 inçten 18 inç'e geçiyor ama konfor konusunda bir sorun yaşamıyorsunuz. Gerçekten çok tuhaf. Alman mühendisliği sizin araca uğramış 😂

Hocam amortisörlerde gözle görülemeyen, sökülünce anlaşılabilen bir sıkıntı olabilir. Ama bunu sıradan bir tamirci yerine vag grubundan iyi anlayan bir ustaya danışmanız ve göstermeniz gerekebilir. Buna benzer bir durum yıllar önce b8 passat aracımda başıma gelmişti. Gözle görüldüğünde hiçbir sıkıntı, sorun olmayan ön amortisörler görevini tam yapamıyordu. Orjinalle değişim yaptırmıştım ve olmask gerektiği gibi davranmaya başlamıştı araç.
İyi bir vag ustası araştırın derim

Hocam inanın içimden daha hiç kurcalamak gelmiyor. Sanayide deneme yanılma ile sorun çözme konusunda geçmiş tecrübelerim de çok iyi değil. Günün sonunda gereksiz yere bir sürü parçayı yenilemiş ve sorunu çözememiş olarak bulacağım kendimi eminim.

Arkadaşlar merhaba aracım 2013 model 1.2 tsi midline plus kasis falan geçerken ön takımlardan gıcırtı geliyor öneriniz nedir acaba başına gelen arkadaşımız varmı

Teşekkür ederim.
Degistirmeyeceksen slikonlu gresler var wd 40 daha kotu hale getirebiliyor bazen

Hava sıcaklığı artınca aracın biraz daha fazla esniyor olmasını ben de hissediyorum hocam o çok normal ama benim başıma gelenin gerçekten tarifi yok. Havanın sıcaklığı ile bir bağlantı kurmaya çalıştım olmadı, yeri geliyor sıcak havada konforu artıyor yeri geliyor soğuk havada konforu artıyor. Havadaki nem ile bir bağlantısı var mı diye dikkat ettim o da tutmadı. Tek dikkatimi çeken anlamlı şey aracın hiç kıpırdamadan birkaç gün aynı yerde kaldığı durumda ciddi bir konfor artışı olması. O da çok uzun sürmüyor maksimum 1-2 saat içerisinde yine sertleşiyor.

Ben 16 inç jant ve fabrikasyon yaylar ile konforsuzluk yaşıyorum siz 17 inçten 18 inç'e geçiyor ama konfor konusunda bir sorun yaşamıyorsunuz. Gerçekten çok tuhaf. Alman mühendisliği sizin araca uğramış 😂

Hocam inanın içimden daha hiç kurcalamak gelmiyor. Sanayide deneme yanılma ile sorun çözme konusunda geçmiş tecrübelerim de çok iyi değil. Günün sonunda gereksiz yere bir sürü parçayı yenilemiş ve sorunu çözememiş olarak bulacağım kendimi eminim.
Sizinki kadar farklı koşullara dikkat etmedim açıkçası. Havanın ekstra sıcak ve sıcak olmasına göre baktım son aylarda :D sizdeki noktaya bir de sırf vag üzerinde çalışan usta bakmalı sanki. Herhangi bi alt takım ustası yanıltacak yönlendirmelerde bulunabiliyor. Viraj çubuğu kauçuk sesime direksiyon kutusu gitmiş diyen de oldu, aks dağılmış diyen de oldu, kavrama mı yapıyor diyen de oldu :D 10 saniyede viraj denge çubuğu kauçuğu yağlandı ve sorunum geçti. Sizde de basit ama gözden kaçan bir durum vardır belki. Tabandan başlayarak lastik, burç şeklinde gitmişsiniz. Sırada amortisör sistemi kalmış.

Konfor algısı olarak da mk7de 16 inç hiç kullanmadım. Hep 17 kullanıyordum. 17 inç Continental sportcontact5 ten 18 inç PremiumContact7 7 ye geçince az hissetmiş olabilirim. Tabi en kral 17 18 19 inç lastiği de taksak 16 konforunu vermez. O biraz alışmayla alakalı. Sert spor yay takan birine sorunca ooo aşırı konforlu diyor. Ben biniyorum araba taş gibi geliyor :)

Geri
Üst Alt