18 jant pişmanlık mı?

yaklaşık 2 hafta önce 16 inç janttan 18 inç oz msw jantlara geçiş yaptım. konfor tabii ki değişti 16 inçteki gibi değil ama aşırı derece de bir bozulma söz konusu değil. lastiklerin konfora etkisi çok büyük, hamur sertliği vs. bunlara dikkat ederek alırsanız çok problem yaşamazsınız.

özetle 16 inçteyken konforu 10 üzerinden puanlayacak olursam 8/10, 18 inçte ise 6.5-7/10 diyebilirim.
lastiklerim michelin primacy 4+
Konudan bağımsız ama bende primacy 4+ kullanmaya başladım bu sene hafif çukurlarda daha önce almadığım sesleri almaya başladım sizde de durum aynı mı? Bende mi sorun var? Lastiğin hamurunun yumuşak olmasına bağladım ama farklı bir durum da olabilir diye sormak istedim 18 inç orijinal sebring jantlarla kullanmaya başladım

Hocam 17 Valencia takın geçin. Çok da şık.

19 verona 35 yanak binen ben bu konuya üzüldü :)

Benim Caddy aracımda 17(215 55 17) jant ile geldi, ben fabrikasyon 18(225 45 18) opsiyonu olduğu için sonradan 18 janta geçtim, orijinal lastik ebatları ile, benim aracımda fark edilir bir konfor düşüşü olmadı, lastik olarak premiumcontact 7 var, 36psi hava ile kullanıyorum.
Çok konfor düşkünü değilseniz fark etmiyorsunuz.
Sizin Caddy aracınızda 18” biraz istisna dışı durumda,

Golf ‘ün orjinal ebadı 225/40 R18 ile
Caddy ‘nin orjinal ebadı 225/45 R18 karşılaştırdığımızda lastiğin yanak kalınlığı olarak 1,125 cm fark var.

Yüksek hızda denedin mi ?
Bende golf 8 2.0 motor 18 janta geçtim brigstone turanza 0005 lastiklere geçtim düşük hızda falan konfor değişmedi ama yağmurlu havada 1 litre daha fazla yakıt yakıyor yüksek hızlarda araba sanki sağa sola çok yatıyor gibi hisettim güvensiz hissediyorsun sanki öyle birşey.

Sizin Caddy aracınızda 18” biraz istisna dışı durumda,

Golf ‘ün orjinal ebadı 225/40 R18 ile
Caddy ‘nin orjinal ebadı 225/45 R18 karşılaştırdığımızda lastiğin yanak kalınlığı olarak 1,125 cm fark var.
Aynen öyle, güzel noktaya değindiniz.
17'' de iken 55 yanak olan lastiğim 18''de 45 e düştü, ben fark sezemedim lakin 40 yanağa düşen araçlar belki konforu bir miktar daha düşebilir. Yinede çok fark olacağını sanmam.

Aynen öyle, güzel noktaya değindiniz.
17'' de iken 55 yanak olan lastiğim 18''de 45 e düştü, ben fark sezemedim lakin 40 yanağa düşen araçlar belki konforu bir miktar daha düşebilir. Yinede çok fark olacağını sanmam.
Çok ciddi fark eder hocam, siz aslında Golf 17” (225/45 R17) ile kıyaslandığında sadece lastiğinizin çapı büyüyor(225/45 R18), fakat yanak kalınlığınız aynı kalıyor, konfor için 1,125cm ciddi fark edecek bir değer, siz aslında Caddy ‘de kullandığınız lastikte Golf ‘ün 17” ebattan (lastiğin çapı hariç) bir fark yok bu ebat ile elbette konforunuz %1 bile azalamaz,

Bir Golf kullanıcısı 18 ebata geçtiğinde 225/40 R18 geçtiğinde sadece 1,125 cm kaybetmiyor aynı zamanda 225/40 R18 ebatta lastiğin (XL özelliği) olma şartı var, XL özelliği; lastik hamurunun ve yanaklarının güçlendirilmiş anlamına gelir ve ciddi anlamda konfor kaybı yaşatır, Fakat sizin 225/45 R18 ebatta lastiğin XL özelliği olma şartı yoktur.!

Sonuç olarak sizin Caddy aracınız ile 18” ebatta bir konfor kaybı yaşamamış oluyorsunuz, fakat Golf kullanıcısı için sizin aracınız bir krtiter değil.

Evet arkadaşlar güncelleme olarak, valencia çok orijinal aynı zamanda stok durduğundan ve mallory jantı da sevdiğim için tercihimi 17 mallory den yana kullandım. Araçta güzel durduğunu düşünüyorum kendi açımdan 18 jant takıp konfordan olmak istemedim ve aracım da 1.2 olduğundan zorlanacağını düşündüm 18 janttan vazgeçtim. Lastik olarak 225 45 17 bridgestone turanza t005 kullandım. Şuan gözle görülür bir konfor düşüşü yok düz yolda fakat Arnavut kaldırımı tarzı yerlerde bir tık konfor düşüşü hissettim. Görüntü bu şekilde duruyor belki araştırma sürecinde olan arkadaşlara bir fikir olabilirIMG_7239.jpegIMG_7305.jpegIMG_7299.jpegIMG_7264.jpegIMG_7285.jpeg

Bence yakışmış. Orijinal ürün mü? Fiyatlar nasıl acaba bu jant için. Golf 8 e de iyi gider gibi geldi

Bence yakışmış. Orijinal ürün mü? Fiyatlar nasıl acaba bu jant için. Golf 8 e de iyi gider gibi geldi
Yok hocam replika, ama ağırlık bakımından diğer replikalara nazaran daha hafif olması iyi bir artısı oluyor. Zaten 18 olmadığı için 17 janta 45 yanak olunca pek de problem olacağını düşünmüyorum açıkçası. 1 inç daha büyük olup; konforsuzluk, güç kaybı, sonrasında coil spor yay vb gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı 18 den vazgeçmiştim. İyi ki 17 takmışım araç üzerinde tatlı duruyor. Golf 8 e de yakışabilir tabi

18 mallory orjinal,
225/40/18 lastik
35 mm Eibach prokit yay
Golf 8 de böyle duruyor.

Ekli dosyalar

• IMG_4125.jpeg
    IMG_4125.jpeg
    544.9 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_4394.jpeg
    IMG_4394.jpeg
    401 KB · Görüntüleme: 41
18 mallory orjinal,
225/40/18 lastik
35 mm Eibach prokit yay
Golf 8 de böyle duruyor.
8 kasada da tatlı durmuş hocam. Orijinal araştırdım fakat bulamadım hocam farklı modellerde buldum ama mallory de bulamadım nedense.

Hocam merhabalar valencia jantı konusunda araç görsellerimle yardımcı olmaya çalışayım fikir sahibi olmanız için. Lastiklerimi yeni değiştirdim. Turanza 005 ten Turanza 6 ya geçiş yaptım.

IMG_9565.jpeg

Ekli dosyalar

• IMG_0987.jpeg
    IMG_0987.jpeg
    229.1 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_9579.jpeg
    IMG_9579.jpeg
    172.8 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_9580.jpeg
    IMG_9580.jpeg
    172.3 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_4301.jpeg
    IMG_4301.jpeg
    260 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_4299.jpeg
    IMG_4299.jpeg
    287.7 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Hocam merhabalar valencia jantı konusunda araç görsellerimle yardımcı olmaya çalışayım fikir sahibi olmanız için. Lastiklerimi yeni değiştirdim. Turanza 005 ten Turanza 6 ya geçiş yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 77063
güzel durmuş hocam tercihimi 2 hafta önce mallory den yana kullandım foto için teşekkürler ama lastikçi ve araştırdığım forumlarda t005 i önerdikleri için onu takmıştım. Farkı nedir turanza 6 daha iyi bir model mi?

güzel durmuş hocam tercihimi 2 hafta önce mallory den yana kullandım foto için teşekkürler ama lastikçi ve araştırdığım forumlarda t005 i önerdikleri için onu takmıştım. Farkı nedir turanza 6 daha iyi bir model mi?
Turanza 6 modeli daha yeni bir model çok bir değerlendirme yer almayabiliyor turanza t005 verileri gibi. Fakat edinilen değerlere göre turanza t005 ten -4 daha az ses desibeline sahipmiş.ıslak zemin tutuşu ile frenleme mesefasinin daha da iyi , geliştirilmiş olduğu belirtiliyor. Benim dikkatimi çeken başka bir olaysa turanza 6 modelinde lastik yanak kısmında jantı korumaya yönelik çıkıntının bariz bir şekilde fark etmesi. Jant daha içerde gömülü kalıyor. Elde ki fotoğraflardan yansıtmaya çalıştım bu durumu ama lastik arkasından daha net bir çekim yaparım farkedilmesi için.

Ekli dosyalar

• IMG_9914.png
    IMG_9914.png
    752 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_9915.png
    IMG_9915.png
    803.1 KB · Görüntüleme: 19

Geri
Üst Alt