18 jant pişmanlık mı?

Goodyear ve Continental gibi premium lastik markalarıyla aynı rakamlara satılan (yerli üretim) Bridgestone ‘lara bu paraları vermek bilemiyorum ama bana çılgınlık gibi geliyor, Özellikle Turanza serisi gibi vasat bir model için..

18 inç replika proteria kullanıyorum 45mm eibach yay ile birlikte 16 inç janttan geçtim. Şahsi fikrim tabiki konfor bozulur ama konforu bozan janttan ziyade yaydır. Kışın orijinal 16 jantları taktım 2 hafta sonra çıkardım çünkü arabanın anlamsız yere sekmesi arttı, yanak daha fazla olduğu için yay sert oluyor darbeyi lastik emmeye çalışıyor buda sekme olarak geri dönüyor... eğer 18 janta geçecekseniz ve yay takmayacaksanız konforda beklediğiniz kadar bir değişim olmayacaktır.

Turanza 6 modeli daha yeni bir model çok bir değerlendirme yer almayabiliyor turanza t005 verileri gibi. Fakat edinilen değerlere göre turanza t005 ten -4 daha az ses desibeline sahipmiş.ıslak zemin tutuşu ile frenleme mesefasinin daha da iyi , geliştirilmiş olduğu belirtiliyor. Benim dikkatimi çeken başka bir olaysa turanza 6 modelinde lastik yanak kısmında jantı korumaya yönelik çıkıntının bariz bir şekilde fark etmesi. Jant daha içerde gömülü kalıyor. Elde ki fotoğraflardan yansıtmaya çalıştım bu durumu ama lastik arkasından daha net bir çekim yaparım farkedilmesi için.
Dediğiniz gibi bende çok değerlendirme ve kıyaslama göremedim. Çok bir fark yok gibi ama yine de yanak koruma olayı XL diye geçiyor sanırım o bir tık daha öne çıkarabilir. Ama öyle olunca da yanak sert oluyormuş sanırım birkaç yerde öyle görmüştüm. Tekrardan teşekkürler güle güle kullanın hocam

18 inç replika proteria kullanıyorum 45mm eibach yay ile birlikte 16 inç janttan geçtim. Şahsi fikrim tabiki konfor bozulur ama konforu bozan janttan ziyade yaydır. Kışın orijinal 16 jantları taktım 2 hafta sonra çıkardım çünkü arabanın anlamsız yere sekmesi arttı, yanak daha fazla olduğu için yay sert oluyor darbeyi lastik emmeye çalışıyor buda sekme olarak geri dönüyor... eğer 18 janta geçecekseniz ve yay takmayacaksanız konforda beklediğiniz kadar bir değişim olmayacaktır.
17 den yana kullandım tercihimi hocam 17 de bile bir tık performans düşüşü sezdim konfordan ziyade araba da 1.2 tsi olunca 18 benim arabayı iyi yorardı 😅

Hocam merhabalar valencia jantı konusunda araç görsellerimle yardımcı olmaya çalışayım fikir sahibi olmanız için. Lastiklerimi yeni değiştirdim. Turanza 005 ten Turanza 6 ya geçiş yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 77063
Hocam bu jantlardan bende almak istiyorum bunlar replikamı orijinalmi ismi valencia diye geçiyor sanırım.

18 inç de spor yay şart oluyor yoksa leylek gibi kalıyor araç. Yay takınca + 18 inçle zaten konfor namına birşey kalmıyor araçta. Bütçe varsa en iyisi Coilover.
Replika jant güvenliğiniz için takmayın arkadaşlar. Esneme yapmaz direkt kırılır buda yüksek süratte ciddi sıkıntı yaşatır size.
Kesin 18 inçte karar verdiyseniz mümkün olduğunca hafif bir jant OZ BBS vs. Ve ps4 ps5 gibi güzel bir lastik kullanmanızda fayda var.

Benim araç 2013 model highline 17 " jant var 19" janta geçeceğim ve bana continental lastik önerdiler. Konfora falan hiç bakmayacağım :) yalnız benim başka bir sorum var yanıt alamadım. ACC için ABS pompası parça numarası 5Q0907379S ACC yi destekliyor mu ?

Neredeyse tüm araçlarımda 18 jant kullandım, alıştığımdan mıdır bilmiyorum ama konfor kaybı yüzde 20 bile belki değildir. Arka taraf için ister istemez düşüş daha fazla olabilir. 18 altı jantlar bana düğme gibi geliyor artık.

Ekli dosyalar

• IMG_0312.jpeg
    IMG_0312.jpeg
    305 KB · Görüntüleme: 16
Bu aslinda biraz goreceli bir konu, sizin konfor eşiğiniz ne? Ben 225/40/18 ps4 ve bbs kombininden 45/17’ye gectigimde bu kadar fark olacagini dusunmemistim ancak cidden cok rahat ettim. Benim konforum 45’e kadarmis onu anladim, burasi benim icin tam sınırı. Memleketin yol kalitesi belli, genel olarak her detayi hissediyorsunuz. Tabi bu ölçülere aliskin birini de bu konuda ikna edemeyebilirsiniz, dedigim gibi goreceli bir durum.

Geri
Üst Alt