Yetkili Serviste Triger seti değiştirme

2 sayfa yorum içerisinde 1 tane farklı yorum görmek de güzel bir şey. Ama manuel i okuyunca 120 bin km olduğu görülüyor

Hocam Doğuş’un bu tablosu da esasen üçkağıt içeriyor. Esas olan adamların model/motor bazında servis kılavuzları.

VW der ki, Avrupa’da EN590 uyumlu yakıt kullanıyorsanız dizel filtresini 90binde değiştirin. Rusya veya Afrika ülkesindeyseniz 30bin km.

E bizim yakıtlar kötü değil. Hadi 90bin olmasın, 30binde değişmesi erken değil mi? Avrupa’da hava filtresine 60bin, tozlu ülke ise 30bin diyor. Bizde yeni 15binden 30bine çıkardılar lütfedip. Ha bir de şu var, sık hava filtresi değiştirmek motora daha çok silika vb aşındırıcı girmesine yol açar. Yeni filtre daha geçirgendir. Toz keki (dust cake) oluşunca filtre daha iyi partikül tutar. Hava akışında sıkıntı yoksa geç değiştirmek daha iyidir mesela. Ben şahsen hava filtremi 30bin veya iki yol bakımda, poleni performansı düşünce, dizel filyresini 45binde, motor yağı ve filtresini de 10-12binde (250 saat) değiştiriyorum.

Neyse, konu dağılıyor. :) Yarın iş yeri bilgisayarımdaki bakım aralığı bilgilerini atarım kaynağından görürüz.

Siz bence 4 yılı beklemeyin, her yağ değişiminde değiştirin trigeri. Çünkü Avrupa’ya satılan kayışlar ile bize sattıkları aynı değil. Onların içinde kevlar var bizimkilere ise kendir koyuyorlar. Kauçuk yerine de geri dönüşüm plastik var. Sakın ha tuzağa düşmeyin. :)

Arabayı üreten 120bini geç 240bine kadar gider diyor, yıl sınırı yok diyor. (Ki bu rakamlarda güvenlik payı vardır, geçince hemen kopacak değil) Millet hala ezberden bir kaç yılda bir değiştir diyor.

Eski araçlar ayrı, ama 2013 sonrası vw grubu bu şekilde. 120/240bin. Yıl şartı da yok.
@DeliTerbiyecisi
Cevabı vermıs net olarak

.

Ekli dosyalar

• IMG_1465.jpeg
    IMG_1465.jpeg
    145.2 KB · Görüntüleme: 17
Hocam bu yeterli değil mi? Başka nasıl bir kaynak var? Şaşmazdaki Ali Ustanın kaynağı değildir umarım

2 sayfa yorum içerisinde 1 tane farklı yorum görmek de güzel bir şey. Ama manuel i okuyunca 120 bin km olduğu görülüyor
Avrupa Birliği ülkelerinden VW/Audi grubu Golf, Audi A4 vs. bir araç aldığınızda triger değişiminin (motor tipine bağlı olarak) 180.000-250.000 km arasında değişmesi gerektiği resmi olarak yayınlanmış Owner Manual yani kullanım klavuzunda yazmaktadır. Bizdeki doğuşun bastırdığı (mini kitapçık) La Fontaine ‘den Masallar ibarettir.

2015 model, 156 bin kmdeki 1.2 TSI aracımın trigerini 30.12.2023 tarihinde, serviste değiştirdim (Devirdaim değişmedi). Resmi tatil nedeniyle fatura 2024 yılı başında kesildi. 2023 yılı için aldığım fiyat üzerinden işlem yaptılar, ek olarak fren hidroliği değişimi ile birlikte toplam 11.892 TL ödeme yaptım. Fren hidroliğini saymazsak, 10.000-10.500 TL civarına mal olmuş diyebiliriz.
Eski kayış gayet iyi durumdaydı bu arada, 180-200 bine kadar sorunsuz gidebilirdi herhalde. Klasik, içime kurt düşürdüler, 10 bin lira için 100-200 bin masrafa girmeyeyim diye değiştirdim. https://www.golftutkusu.com/attachments/whatsapp-image-2024-02-07-at-09-57-55-jpeg.72900/

2013 edisyonu Skoda Octavia Servis Bakım Kılavuzu. Motor vb her şey aynı malum.

Mealen:

-CR Dizel ise trigeri 210binde değiştir, yaş sınırı yok. Türkiye gibi tozlu ülke ise 120binde değiştir.
-1.2 ve 1.4 TSI ise 240bine kadar triger kayışına ve devirdaim kayışına hiç bakma bile, ilk defa 240binde kontrol et, sonra her 30binde bir kontrol et. Yaş sınırı yok. Ne zaman değişecek? Görüntüsü gerektirdiğinde. Tozlu ülke ise: 120bin km.

2021 edisyonu Golf 7 Servis Bakım Kılavuzu

Mealen:

-CR Dizel ise trigeri 210binde değiştir, yaş sınırı yok. Türkiye gibi tozlu ülke ise 120binde değiştir. Yıl sınırı yok.
-TSI motorlar: Avrupa'da ise triger ve devirdaim kayışı değişecek diye bir kavram, yıl, km yok. Tozlu ülke isen 120bin km. Yıl sınırı yine yok.

Ek hususlar:

-V kayışı değiştirmek diye bir şey yok. Tozlu ülke isen 60 bin km.
-Standarda uygun yakıt alıyorsan dizel yakıt filtresini 90binde değiştir. (Bizim yakıtlar gayet EN590 uyumlu, rafineri mazotu alan hariç kimse itiraz etmez herhalde)
-Fren hidroliği ilk kullanımdan itibaren 3 yıl gider, sonrası 2 yılda bir değişir. (Hayret, fren gibi hayati parçayı idirimsiz aynen almışız, yılda bir değişecek dememişler. Teşekkürler Doğuş)

Yukarıdakileri yorumlayıp neyi ne zaman değiştireceğine herkes kendisi karar verebilir.

Ekran görüntüleri ektedir.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    360 KB · Görüntüleme: 21
  • httpsvwts.ruvwgolf-sportsvanvw-sportsvan-2018-golf-2017-maintenance-eng.pdf (1).jpeg
    httpsvwts.ruvwgolf-sportsvanvw-sportsvan-2018-golf-2017-maintenance-eng.pdf (1).jpeg
    97.7 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Triger işi risklidir. Bence değişime kişi kendisi karar vermeli ve imkanı varsa zamanından önce değiştirmelidir. Aracımda 7. sene sonunda 60K km de triger devridaim ve V kayış değiştirdim.
Evet arkadaşların yazdığı gibi çıkan kayışta hemen hemen hiç bir deformasyon yoktu diyebilirim. fakat değişim iyidir :)

Triger yıldan bağımsız vw grubu araçlarda 120 bin km de değişmeli gözle muayene vs yoktur üretici denemiş test etmiş belirlemiş
Üşenmedim ücreticinin yazısını çıkarttım. Biraz alamancam var =). Diyor ki Benzinli araçların çoğu değişim aralığına sahip değildirler. Bakımdan bakıma teknisyenin gözlemine tabidir. O yüzden benzinli araçta triger kapağı hemen açılabilir . Dizel araçlar da ise kapağı açmadan önce birkaç parça sökülmesi gerek. Dizellerin de o yüzden gözlemlenmeye değil KM Bakım aralığına ihtiyacı var.

Ekli dosyalar

• Zahnriemen.png
    Zahnriemen.png
    137.4 KB · Görüntüleme: 9
Allah aşkına Türkiyeye tozlu ülke demeyi bırakalım. Gücüme gidiyor. Kumsal, ve çölü olan ülkeler kastediliyor. İstanbula yurtdışından arkadaşım geldi, ben burayı çöl sandım dedi. Hadi onun adı Manuel di. Lütfen Türkiye, Evet Çöpünü yaşadığı sokağına izmartini balgamını atanlarla dolu, ama kumsal ülkesi değil :)

Üşenmedim ücreticinin yazısını çıkarttım. Biraz alamancam var =). Diyor ki Benzinli araçların çoğu değişim aralığına sahip değildirler. Bakımdan bakıma teknisyenin gözlemine tabidir. O yüzden benzinli araçta triger kapağı hemen açılabilir . Dizel araçlar da ise kapağı açmadan önce birkaç parça sökülmesi gerek. Dizellerin de o yüzden gözlemlenmeye değil KM Bakım aralığına ihtiyacı var.
120 bin az km değil gözle görmek her zaman kesin sonuç vermeyecektir. Düşünün 2010 yılında üretilmiş bir otomobil lastiği gözle muayene edin daha üzerinde etiketi duruyor ama malzeme gereği artık çöptür üzerinden 14 yıl geçmiş kaldı ki triger koptu mu lastiğe benzemez. Bu arada çeviri harika alman konsolosluğunda işe başlamalık 😂

Arkadaşlar 2016 1.2 TSI 110 HP 88.000km aracımın triger setini değiştirmeyi düşünüyorum. Son zamanlarda serviste değiştiren oldu mu? Ne kadara mâl oldu? Bunla ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden.
Merhaba benim araç 2016 model 89.000 km bakiminda kendi istegimle degistirttim izmit ark oto yetkili serviste gerçekleşti işlemler,Triger ve devirdaim degisti 17 bin ödedim fakat bu zubizu ve yaş indirimli tarife yaklasik 4,5 ay olmuştur

Allah aşkına Türkiyeye tozlu ülke demeyi bırakalım. Gücüme gidiyor. Kumsal, ve çölü olan ülkeler kastediliyor. İstanbula yurtdışından arkadaşım geldi, ben burayı çöl sandım dedi. Hadi onun adı Manuel di. Lütfen Türkiye, Evet Çöpünü yaşadığı sokağına izmartini balgamını atanlarla dolu, ama kumsal ülkesi değil :)
Çok dogru.

Görende

Kalahari çölü türkiyede

Serengeti düzlükleri konyada

Kum fırtınaları eksik olmayan arabistan çöllerini aratmayacak cografyamız var zannedicez nerdeyse.

120 bin az km değil gözle görmek her zaman kesin sonuç vermeyecektir. Düşünün 2010 yılında üretilmiş bir otomobil lastiği gözle muayene edin daha üzerinde etiketi duruyor ama malzeme gereği artık çöptür üzerinden 14 yıl geçmiş kaldı ki triger koptu mu lastiğe benzemez. Bu arada çeviri harika alman konsolosluğunda işe başlamalık 😂
Idare et :) bu kadar öğrenebilmişim. 1996 model traktörümün Lassa Marka 28 yaşında lastikleri duruyor. Daha dün cevizleri silkeledik o traktörle. Çok şükür kullanıyoz :). Yine de siz haklısınız. VW araç üretir kılavuz yazar, kendi servislerine gönderir. Yine de orada yazılandan daha iyisini siz bilirsiniz.

Geri
Üst Alt