Golf 7 Akü Değişimi

şu vartadan bende aldım 1 hafta önce 4000tl.

3 ay kadar sonra benim Varta 5 seneyi devirecek. Çok iyi çıktı maşallah.

Şu kutup başı kapağını kaybettim bir türlü bulamıyorum.

Satıldığı yeri, bilen - duyan varsa, haber verebilirse minnettar olurum.

Serviste de yok.

akü kapak.png

Exide 72 ah agm akü kullanan var mı?
@forzaGilles en yakın tarih Mart üretimi bulabildim. Ne dersiniz ? 68'den 72'ye geçmek park kamerası açısından bir de marş basma gücü vs. mantıklı gibi geldi.
Hocam exide kötü bir marka değildir, kaliteli bir akü markası fakat burda fiyatın ne olduğu.? Önem kazanıyor,

Varta 70 Ah AGM ve serviste satılan Orjinal Ekipman (eko seri olmayan) 68 Ah AGM ve Exide 72 Ah AGM akünün fiyatlarını karşılaştırmak gerek.,

Exide marka olarak 70 Ah AGM akü de var, belki Exide 70 Ah AGM aküyü daha yeni tarihli bulabilirsiniz.

Serviste de yok.

Ekli dosyayı görüntüle 78590
Serviste nasıl yokmuş..? Çok değil daha 3 ay önce arkadaşın aracı için almıştık.

Serviste nasıl yokmuş..? Çok değil daha 3 ay önce arkad.aşın aracı için almıştık.

Periyodik bakımda sormuştum yok dediler.

Her serviste her şey olmuyor mu nedir anlamadım.

Vardı da bitti mi.

Hiç gelmedi mi.

Sipariş versek gelir mi.

Detaylı bir cevap veren yok.

İyice gıcık olmaya başladım yetkili servislere.

.

Hocam exide kötü bir marka değildir, kaliteli bir akü markası fakat burda fiyatın ne olduğu.? Önem kazanıyor,

Varta 70 Ah AGM ve serviste satılan Orjinal Ekipman (eko seri olmayan) 68 Ah AGM ve Exide 72 Ah AGM akünün fiyatlarını karşılaştırmak gerek.,

Exide marka olarak 70 Ah AGM akü de var, belki Exide 70 Ah AGM aküyü daha yeni tarihli bulabilirsiniz.
Araç üzerindeki fabrikasyon 68 ah aküyü erken değişimle 4 buçuk yıl kullandım. Üzerine 7 sene de servisten sonradan takılan 68 ah varta'yı. Aslında bir sorun yok. Ancak şu 4 ah fark aklımı çeliyor. Fiyat serviste 68 ah varta akü 12 bin ₺ olmuş. indirim var elbet ancak söktük taktık tanıttık diyerek yine 10 bin civarlarında çıkıyor. Exide 70ah artık gelmiyor olduğunu söyledi distribütör. 72 ah agm olduğunu ve diğer markalarda olmadığı ile fark yarattıklarını düşünüyorlar. Belki de stratejik rakamlandırma da olabilir. Exide yaklaşık 8 bin ₺.
Bu arada yeni akünün 6 aydan eski olmama durumunu kurcalarken, sulu tip akülerin en çok 6 ay , kuru tip akülerin ise en çok 1 yıl olması durumunu öğrendim. Böyle olunca da biraz acaba denesem mi diye düşünüyorum. Sonuç olarak kullanmadan bilemeyeceğim.

Son düzenleme:
Benim araç 2017 model Passat 1.6 Tdi

sipariş verip aracın Almanya dan gelmesini 1.5 ay bekledikten sonra bayiden aracı aldığımızda üzerinde Moll marka 70 Ah EFB+ akü vardı.

1 sene dolmadan ( aracın çok yatmasından dolayı ) akü pert oldu

( akü tanıtımı yapılmadan ) bir elektrikçide 72 Ah Mutlu EFB Akü takıldı )

Mutlu aküyü 2 sene sorunsuz kullandıktan sonra, akü ihtiyacı olan bir arkadaşıma yarı fiyatına satıp

2020 Ocak ayında Varta 70 Ah EFB akü aldım ve evde kendim değiştirdim ( akü tanıtımı yine yapılmadı )

4.5 seneden uzun bir süredir Varta EFB aküyü kullanmaya devam ediyorum bir sorun yok çok şükür.

Sonuç olarak diyeceğim o ki ; Dizel araçlarda EFB akü, sağlıklı, güvenli ve verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 78585

Ekli dosyayı görüntüle 78587

Ekli dosyayı görüntüle 78588

Ekli dosyayı görüntüle 78589
Benim araç dizel 2013 model. Üzerinde agm gelmişti. Daha sonra 2017'de değişim yaptırdım yine aynısı takıldı. 2017'den sonra vw akülerde lastiklerde farklı markaları tercih eder oldular. Tamamen maliyet ile alakalı. Buna ek olarak akü de efb+ kullanıldığı doğrudur. Daha ekonomiktir. Kullanım süresi daha düşüktür. Ancak bu kullanım tarzı ile de alakalıdır.
Yani efb+ sağlıklı güvenli ve ekonomiktir, ömür olarak agm'ye göre daha düşüktür. Agm sağlıklı güvenli ve uzun ömürlüdür. Her iki akü de kullanılabilir . Ancak araç üzerinde agm varsa agm ile devam etmek, efb varsa efb ya da yine tercihen agm kullanmak daha iyi olacağını düşünüyorum.

Serviste de yok.

5WA971813 parça kodu.
Fiyat 76,88 ₺
Zubizu ile nerdeyse 50 ₺
Sipariş alıyorlar mı telefonla sorun isterseniz.

Serviste de yok.

2017 model golfumde ilk defa akü değişimi geçen ağustos ayında varta akü bayisinden yapıldı 7 sene dayandı exide 59 Ah akü. Üzerindeki sizinde fotosunu paylaştığınız kapağı akücü, aküyü çıkarırken kırdı attı ne işe yaradığını pek anlamadım sadece resimde şase bağlantı fotosu var.
Ayrıca
Yetkili servis exide marka akü yok hatta servis parça güncellemeye gitti dedi Artık moll marka akü geliyor. 7500 lira fiyat çekti efb aküye. Dışardan varta akü bayisine 60 lık bulamadığım için 70lik taktırdım. eski akünün üzerine 4000 tl verdim. yeni tarihli 2024 q3 tarihli.
40 gündür kullanıyorum 70 Ah lik aküyü her hangi bir olumsuzluğunu görmedim. Tanıtma konusuna gelecek olursak. İlk takıldığında sadece kadranda hata ışıklarını yaktı. Araç hareket edince belli bir süre sonra stop ettirip çalıştırınca hatalar söndü. Bir hafta sonra bi arkadaşın yanına akü tanıtımı yapmak için götürdüğümde vcds ve odis ile ayrı ayrı bakıldı, araç akü tanıtımını kendi yapmış. Herhangi bir şekilde akü tanıtımı yapmadık.

Araç üzerindeki fabrikasyon 68 ah aküyü erken değişimle 4 buçuk yıl kullandım. Üzerine 7 sene de servisten sonradan takılan 68 ah varta'yı. Aslında bir sorun yok. Ancak şu 4 ah fark aklımı çeliyor. Fiyat serviste 68 ah varta akü 12 bin ₺ olmuş. indirim var elbet ancak söktük taktık tanıttık diyerek yine 10 bin civarlarında çıkıyor. Exide 70ah artık gelmiyor olduğunu söyledi distribütör. 72 ah agm olduğunu ve diğer markalarda olmadığı ile fark yarattıklarını düşünüyorlar. Belki de stratejik rakamlandırma da olabilir. Exide yaklaşık 8 bin ₺.
Bu arada yeni akünün 6 aydan eski olmama durumunu kurcalarken, sulu tip akülerin en çok 6 ay , kuru tip akülerin ise en çok 1 yıl olması durumunu öğrendim. Böyle olunca da biraz acaba denesem mi diye düşünüyorum. Sonuç olarak kullanmadan bilemeyeceğim.
2.el aldığım araçta 2019 11.ayda efb+ akü takılmış yetkili serviste. Yaklaşık 2 senedir de araç bende. Stop start kapalı kullanıyorum .Kullanım ömrü olarak bence iyi gidiyor gibi. Deneme amaçlı arada stop start'ı da açıyorum. Hemen devreye giriyor. Bilgi olması açısından paylaşmak istedim. Bu arada "Varta agm 70 ah" 6bin ₺ bu ay içinde aldığım fiyat.

2017 model golfumde ilk defa akü değişimi geçen ağustos ayında varta akü bayisinden yapıldı 7 sene dayandı exide 59 Ah akü. Üzerindeki sizinde fotosunu paylaştığınız kapağı akücü, aküyü çıkarırken kırdı attı ne işe yaradığını pek anlamadım sadece resimde şase bağlantı fotosu var.
Ayrıca
Yetkili servis exide marka akü yok hatta servis parça güncellemeye gitti dedi Artık moll marka akü geliyor. 7500 lira fiyat çekti efb aküye. Dışardan varta akü bayisine 60 lık bulamadığım için 70lik taktırdım. eski akünün üzerine 4000 tl verdim. yeni tarihli 2024 q3 tarihli.
40 gündür kullanıyorum 70 Ah lik aküyü her hangi bir olumsuzluğunu görmedim. Tanıtma konusuna gelecek olursak. İlk takıldığında sadece kadranda hata ışıklarını yaktı. Araç hareket edince belli bir süre sonra stop ettirip çalıştırınca hatalar söndü. Bir hafta sonra bi arkadaşın yanına akü tanıtımı yapmak için götürdüğümde vcds ve odis ile ayrı ayrı bakıldı, araç akü tanıtımını kendi yapmış. Herhangi bir şekilde akü tanıtımı yapmadık.

Akünün eksi kutup başını kapalı tutuyor, üzerindeki foto, eksi kutup başına takviye kablosu bağlanmaması gerektiğini gösteriyor.

İnce bir detay işte. Ben de biraz detaycıyım.

.

Arkadaşlar bende Mart ayında yetkili serviste aküyü değiştirdim, üzerindeki Akünün ( fabrikasyon) aynısını özellikle istedim, ellerinde sadece ekonomik akü vardı. Bir kaç gün bekledik akü geldi ama - kutup başında ki tarih sanki sonradan kazınmış ( 04-24) değiştirilmiş gibi geldi, yalnız üzerine kare kodlu etikette yapıştırılmış, sonradan yapıştırılan etiketi çıkardım altında herhangi bir tarih yazı vs yok. Sizce bekleyen aküyü şarj edip tarih değiştirmiş olabilirler mi

Ekli dosyalar

• IMG_7022.jpeg
    IMG_7022.jpeg
    195.2 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_7023.jpeg
    IMG_7023.jpeg
    131.4 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_7025.jpeg
    IMG_7025.jpeg
    247.6 KB · Görüntüleme: 21

Arkadaşlar bende Mart ayında yetkili serviste aküyü değiştirdim, üzerindeki Akünün ( fabrikasyon) aynısını özellikle istedim, ellerinde sadece ekonomik akü vardı. Bir kaç gün bekledik akü geldi ama - kutup başında ki tarih sanki sonradan kazınmış ( 04-24) değiştirilmiş gibi geldi, yalnız üzerine kare kodlu etikette yapıştırılmış, sonradan yapıştırılan etiketi çıkardım altında herhangi bir tarih yazı vs yok. Sizce bekleyen aküyü şarj edip tarih değiştirmiş olabilirler mi
Garanti kağıdında 11 haneli bir kod olacak onu http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama sorgulama yaparak akünün üretim tarihini görebilirsiniz.

Geri
Üst Alt