Güncel Bakım Masrafları

Bugün doğuş tan aldığım ağır bakım teklifi.
Yapılacak işlemlere göre 20 bin tl kabul edilebilecek seviyede göründü gözüme.
Modelin 2014 olması da avantaj sağlamış.

Tavsiyem cam suyu ve polen filtresini iptal edip, daha kaliteli bir polen filtresi alıp kendiniz takabilirsiniz.

Yeri kolay 5 dakikanızı almaz.

Neden böyle diyorum JZW koduyla başlayan polen filtresi eko seri standart bir filtre. Ayrıca Polen Filtre değişimi işçiliğine de 150 yazmışlar. Filtre + işçilik = 640 tl.

Mann marka fp26009 anti alerjik polen filtre 549 tl.

Yapılacak işlemlere göre 20 bin tl kabul edilebilecek seviyede göründü gözüme.
Modelin 2014 olması da avantaj sağlamış.

Tavsiyem cam suyu ve polen filtresini iptal edip, daha kaliteli bir polen filtresi alıp kendiniz takabilirsiniz.

Yeri kolay 5 dakikanızı almaz.

Neden böyle diyorum JZW koduyla başlayan polen filtresi eko seri standart bir filtre.

Mann marka fp26009 anti alerjik polen filtre 549 tl yakın fiyatlarda.
Son 2 yıldır bakımları kendim yapıyordum zaten, o listeden istemediklerimi çıkaracağım. Benim için önemli olan triger kayışının değişmesi idi, araba henüz 67.000 de, sorduğum bütün yetkili servisler yuvarlak konuşuyor, VW 120 bin diyor ama biz müşterinin isteğine göre 8-10 yıl değiştirilmesini tavsiye ediyoruz diyorlar.
Ortada süre konusunda net bir durum yok. Haliyle trigeri kopartıp 50-100 binlik olmak istemiyorum. Aslında kayış sökülünce temiz çıkacak, boşuna değiştirdik diyeceğim diye tahmin ediyorum.

Son 2 yıldır bakımları kendim yapıyordum zaten, o listeden istemediklerimi çıkaracağım. Benim için önemli olan triger kayışının değişmesi idi, araba henüz 67.000 de, sorduğum bütün yetkili servisler yuvarlak konuşuyor, VW 120 bin diyor ama biz müşterinin isteğine göre 8-10 yıl değiştirilmesini tavsiye ediyoruz diyorlar.
Ortada süre konusunda net bir durum yok. Haliyle trigeri kopartıp 50-100 binlik olmak istemiyorum. Aslında kayış sökülünce temiz çıkacak, boşuna değiştirdik diyeceğim diye tahmin ediyorum.
Düşüncenize katılıyorum, aklınızda hep bir soru işareti olarak kalacağına değişsin daha iyi.

Erteledik birkaç yıl daha sonra değiştik diyelim farkeden ne olacak? hiçbirşey... Hatta artan bakım maliyetlerinden dolayı daha pahalı olacak her geçen sene bakım maliyetleri...

Trigerde yıl olayı ?

Tamam araç gm/opel motorlu chevy cruze (peder beyin araç)

2010 / 22 ocak trafige çıkıslı

Km : 70 bin

GM Kitap : triger icin 10 yıl / 150.000 km diyor açık ve net sekilde.

14,5 yıl / 70.000 km ye gelen aracta

En ufak şüphem yok trigerin kopacağına dair.

Ya Koparsa ?

Kopmazzzz !

Ya çıkarsa diye tüm bir ömür piyango bileti almak gibi ? (Çıkmazzz abicim çıkmazzz. )

Trigerde yıl olayı ?

Ya Koparsa ?

Kopmazzzz !

Ya çıkarsa diye tüm bir ömür piyango bileti almak gibi ? (Çıkmazzz abicim çıkmazzz. )

Ya çıkarsa 🤣

Trigerde yıl olayı ?

Ya Koparsa ?

Kopmazzzz !

Değişin hocam yeter artık, ben tedirgin oluyorum okurken 😂 Aracı yağ bakımına siz değil de Peder bey götürse şimdiye kadar 3 kere değişmişlerdi.

Foruma bir triger satıcısı üye olmuştu hatırlarsanız, her başlığa triger 3 yılda bir değişmeli diyordu. Ona da mı inanmadınız 😀

Değişin hocam yeter artık, ben tedirgin oluyorum okurken 😂 Aracı yağ bakımına siz değil de Peder bey götürse şimdiye kadar 3 kere değişmişlerdi.

Foruma bir triger satıcısı üye olmuştu hatırlarsanız, her başlığa triger 3 yılda bir değişmeli diyordu. Ona da mı inanmadınız 😀
Yol yapa yapa inceldiği yerden kopsa
Tamam zamanı geldi diycem.

Yılda 1500 km yapıyor. 2 yılda (3000 km)

Tüvtürk muayenelerine götürdügümde dogruluyorum hep km yi (2 yılda 3000 km olayını)

10 yıl / 150.000 km kitap verisinde

150.000 km bu trigeri çevirebilirsin diyen teknik şartnamede

150.000 km ye kadar Isınan , devinimde olan , rulman disleri üzerinde sürtünmeye maruz kalan , gergi kuvvetini üzerinde hisseden kayış 70.000 km de mefta olmaz/olamaz.

Yıl/zaman olayı?

Km den kurtardığımız payı / yıla yediriyoruz . Bu kadar basit bir denklem aslında.

Bugün doğuş tan aldığım ağır bakım teklifi.
Sanayide uğraşmaya pek gerek yok gibi.
Ben 1,5 ay önce aynı bakımı yaptırmıştım. Bu sürede işçiliğe %12 zam gelmiş. Bazı parçalarda fiyat aynıyken bir kısmına %10-12 civarı zam gelmiş.

Ekli dosyayı görüntüle 74964

Bayramdan önceki hafta Gaziantep Şahintaş’ta 120 bin bakımı yaptırdım. Öğle arası dahil 5 saatte teslim ettiler. Son 3 senedir olduğu gibi yine kendi yağımı (Liqui Moly) götürdüm. Ayrıca 2 bakımda bir saçmalığı yüzünden hava ve polen filtresini Mann distribütöründen temin edip kendim değiştirmiştim, onun parça ücreti ve işçiliği de bakımdan çıkmış oldu. %25 iskonto ve kdv dahil 16.162₺ tuttu. Bir sonraki bakıma neler değişir bilinmez ama yetkili servise son gidişim olmuş olabilir…

Araçtan çıkan fabrikasyon kayışların durumu da iyiydi ama değiştirmeseydim yüce Doğuş’un algısal baskılarından dolayı ister istemez huzursuz olacaktım sanırım.

Ben km’den dolayı 3 hafta önce triger setini değiştirmiştim, bir önceki sayfadaki paylaşımım:

2017 model 122 bin’de TSI aracımdan çıkan triger ve V kayışlarının durumu belki fikir verebilir:

Ekli dosyayı görüntüle 75171

Bu arada @GolfTutkulu hocama katılıyorum, polen filtresini kesinlikle karbon veya anti alerjenik olanla değiştirin. Mann da olsa standart olan kağıtmış, ben o dönem karbonlu bulabilmiştim. Her klima açışımda “Gençleştim resmen, bu kadar mı farkeder” demekten kendimi alamıyorum. :)

Geri
Üst Alt