VW Standartlarına Uygun Olmayan Yağ Kullanımı Sorun Yaratır mı? (VW509-00, VW508-00)

exnovan

Üye
İsim
Oğuzhan
Araç
Golf MK8 Impression
Merhaba arkadaşlar, dün VW golf 8 impression aracıma bakım yaptırdım özel bir serviste, motor yağ olarak normalde "Castrol Edge 0W-20 LL IV" motor yağını kullanıyordum. Bu motor yağ hem viskozite değerini hemde VW508 00, VW509 00 standartlarını karşılıyordu.

Fakat dün ustanın tavsiyesi üzerine
"Mobil Super 3000 0W-20" motor yağını kullandık, bu motor yağının viskozitesi aynı fakat kendi sitesinde yazan bilgilere göre VW509 00, VW508 00 standartlarını karşılamıyor. Daha çok Ford marka araçlar için kullanılan ve onların standartlarını karşılayan bir yağ imiş benim aracım
için kullandığımız markada "Mobil 1 ESP X2 0W-20" tavsiye ediliyor ve tüm standartları karşılıyor.

Kısacası kullandığımız standartları karşılamayan motor yağını kullanmaya devam etmem bir sonraki bakıma kadar bana problem yaratır mı? Tekrar değiştirmeli miyim? Ayrıca bu standartlar ne için var?

Ekli dosyalar

• IMG_8390.jpeg
    IMG_8390.jpeg
    172.9 KB · Görüntüleme: 31

Evet, öncelikle Ömer Faruk bey size teşekkür ederim bu platformu tavsiye ettiğiniz için. Bende tekrardan buradan sormak istedim. Kimseyi kötülemek istemem ama doğal olarak aslında telafi etmeleri gereken hatalı bir durum oluştu, birde yetkili özel bosch servisi. Sanayiye gitmedim aracın bakımı güvenilir ve kaliteli parçalardan yapılsın diye. Kesinlikle dünden beri aklımdan çıkmıyor yani gönül rahatlığı ile yola çıkamayacağım bu durumda. Umarım hatayı telafi ederler.:confused:
Bosch servisinde bakım yaptırdığınıza göre filtreleride bosch marka kullanmamışlardır umarım. Ayrıca bu yanlışlık ustanın bilgisi dahilinde veya olmadan yapılmışsa uyumlu yağ değişim masrafınınida kendileri karşılaşmaları gerekir, bence.

Upvote 0

Evet, öncelikle Ömer Faruk bey size teşekkür ederim bu platformu tavsiye ettiğiniz için. Bende tekrardan buradan sormak istedim. Kimseyi kötülemek istemem ama doğal olarak aslında telafi etmeleri gereken hatalı bir durum oluştu, birde yetkili özel bosch servisi. Sanayiye gitmedim aracın bakımı güvenilir ve kaliteli parçalardan yapılsın diye. Kesinlikle dünden beri aklımdan çıkmıyor yani gönül rahatlığı ile yola çıkamayacağım bu durumda. Umarım hatayı telafi ederler.:confused:

Esnaflık zor iş etmeye de bilirler...

Eğer etmezler ise;

Orjinal ürünleri servisten temin et örneğin;
hava filtresi - polen filtresi - yağ filtesi - karter tapası - conta

IMG_0724.jpeg

Orjinal filtre seti istemez isen aşağıdaki adresi kullanabilirsin...

https://www.filtremarketim.com/

Ben yağı direk castrol bayisinden almıştım İmpression aracım var iken...

IMG_0725.jpeg

İlave bilgi olsun Castrol ile yazışmamı tekrar paylaşayım bu marka yağ düşünür isen nereden sağlıklı ürün alabilirsin cebinde + olarak dursun...

IMG_0726.jpeg
IMG_0727.jpeg
IMG_0728.jpeg

Büyük oranla dışı değişmiş aklında olsun bu marka ürün kullanacaksan yeni ürünlere bakarsın...

Resmi Mağaza

https://m.n11.com/urun/castrol-edge-ll-iv-0w-20-tam-sentetik-motor-yagi-53507403?magaza=castrol

IMG_0729.jpeg
IMG_0730.jpeg

Son düzenleme:
Upvote 0
Teşekkür ederim, dediklerinizi dikkate alıp yarın ustayla konuşacağım. Eğer kabul ederse hata telafisini onlara yaptıracağım yoksa kendim yağı alıp başka bir yerde işlem yaptıracağım. Güncelleme olarak son durumu eklerim yine foruma.
Dışarda / Sanayide bakım yaptırıyorsanız naçizane tavsiyem; motor yağı, tüm filtreler, karter tapası, buji, fren balatası vs.. araçta ne değişecek ise kendiniz temin edip ustanıza sadece işçilik masrafınızı ödeyiniz.,

Motor yağı, Filtreler gibi ürünlerin sahtesi çok olur, Özellikle bu zor ekonomik şartlarda piyasada haddinden fazla sahte yağ ve filtreler el altından dolanıyor,

Bu arada ustanızın kullandığı Mobil Super 3000 serisi yağ, Mobil ‘in “alt segment” yağ serisidir, Mobil ‘in üst segment yağları Mobil 1 serisidir.

Mobil ‘in alt segment yağına nasıl 3.000 lira yazmışlar insanda biraz vicdan olur utanır, Şuan piyasadaki en kaliteli yağı alsanız 3.000 lira fiyatı yok, çok yazık valla,

Mobil 1 / Liqui Moly / Motul / Castrol vs.. hangi yağı tercih ederseniz edin, bu markaların tamamının Türkiye distribütörlerinin resmi online satış hizmeti vermektedir,

Yağ filtresi, hava filtresi vs.. alırken yine aynı şekilde piyasada çok sahte filtre olduğu için yetkili satıcılardan temin etmenizi öneririm, Filtre markası olarak Bosch, Wunder gibi markalardan uzak durmanız iyi olur, İşin içinde olmayan bir araç sahibi için Bosch ‘un marka algısı yülsektir, ancak Bosch filtrelerini fason ürettirir, marka Bosch diye öyle kaliteli bir filtre beklemeyin, Alman araçları için en kaliteli filtre markaları; Mann, Mahle, Hengst en kaliteli filtre markalarıdır, Filtrelerinizi ( filtremarketim.com / uzmanparca.com ) gibi yetkili satıcılardan almanızı öneririm, sahte filtrelerin anlaşılması normal bir insan için çok zordur, Özellikle yağ filtresinin hayati bir önemi olduğu için güvenilir yerleden almanız önem arz ediyor.

Upvote 0
Upvote 0
Sahte yağ konusuna ek:

Aklı başında
Ayakta uyumayan
Arabasının orjinal yağ ile normal çalışma notalarını ezbere bilen biri

Aracına çakma yağ konulduktan sonraki detone durumu bozuk sound ritmini direk çakacak kadar uyanık olmalıdır.

Tamam en baştan araca sahte yağ koymamak birinci öncelik ama , hadi oldu denk geldik. Uyanık olucan abicim.

Hani diyoruz ya ?

en başından itibaren Tek bir marka motor yağından devam etmek sağlıklıdır iyidir diye.
Castrol den motula motuldan Luqui ye ondan mobil esp ye gecersen

Bu gecişlerin herhangi birindeki detone durumu markaya bağlar es gecersin. Halbuki koydugun ilk kez denedigin yağ sahtedir belki.

MOTUL ?
5,5 yıldır 5-30w 8100 xclean+ ile yağ değisimi yapıyorum.

Aracın motul ile normal çalışma sesinin tüm notalarını / bestesini / güftesini / şarkı sözlerini ezbere biliyorum.

Olur ya bir gün sahte bir motul denk gelir ? Direk uyanırız!!!

Upvote 0
Bence de hem standartları karşılamıyor hem onca kazık yağı ne amaçla koyduğunu sormalısınız? Değişmezse bile motorda herhangi bir sorun çıkarsa sorumluluğu üstlenip üstlenmeyeceğini ve teminat verebilecek mi sorulmalı.
Bunlar hangi dünyada yaşıyor? Araba satışında olduğu gibi satılan arabadan belli bir süre nasıl sorumluysa, sanayidekiler için benzeri kanunlarla güvence altına alınmalı. Ayrıca ortada herhangi bir belge olmadığından müdahaleyi bile ıspatlamak zor!

Upvote 0
Esnaflık zor iş etmeye de bilirler...

Eğer etmezler ise;

Orjinal ürünleri servisten temin et örneğin;
hava filtresi - polen filtresi - yağ filtesi - karter tapası - conta

Ekli dosyayı görüntüle 77254

Orjinal filtre seti istemez isen aşağıdaki adresi kullanabilirsin...

https://www.filtremarketim.com/

Ben yağı direk castrol bayisinden almıştım İmpression aracım var iken...

Ekli dosyayı görüntüle 77255

İlave bilgi olsun Castrol ile yazışmamı tekrar paylaşayım bu marka yağ düşünür isen nereden sağlıklı ürün alabilirsin cebinde + olarak dursun...

Ekli dosyayı görüntüle 77256
Ekli dosyayı görüntüle 77257
Ekli dosyayı görüntüle 77258

Büyük oranla dışı değişmiş aklında olsun bu marka ürün kullanacaksan yeni ürünlere bakarsın...

Resmi Mağaza

https://m.n11.com/urun/castrol-edge-ll-iv-0w-20-tam-sentetik-motor-yagi-53507403?magaza=castrol

Ekli dosyayı görüntüle 77259
Ekli dosyayı görüntüle 77260
Bu tavsiye çok işime yaradı bunları kesinlikle dikkate alacağım, filtreler içinde filtre marketimden mann ürünleri kaliteli duruyor sanırım oradan temin ederim bundan sonra. Çok teşekkür ederim bilgi için.

Upvote 0
Bence de hem standartları karşılamıyor hem onca kazık yağı ne amaçla koyduğunu sormalısınız? Değişmezse bile motorda herhangi bir sorun çıkarsa sorumluluğu üstlenip üstlenmeyeceğini ve teminat verebilecek mi sorulmalı.
Bunlar hangi dünyada yaşıyor? Araba satışında olduğu gibi satılan arabadan belli bir süre nasıl sorumluysa, sanayidekiler için benzeri kanunlarla güvence altına alınmalı. Ayrıca ortada herhangi bir belge olmadığından müdahaleyi bile ıspatlamak zor!
maalesef fatuyayı göndereceklerini söylediler o da daha elime ulaşmadı, kötü bir tecrübe yaşamış oldum bu konuda bundan sonra kesinlikle daha dikkatli davranacağım.

Upvote 0
Dışarda / Sanayide bakım yaptırıyorsanız naçizane tavsiyem; motor yağı, tüm filtreler, karter tapası, buji, fren balatası vs.. araçta ne değişecek ise kendiniz temin edip ustanıza sadece işçilik masrafınızı ödeyiniz.,

Motor yağı, Filtreler gibi ürünlerin sahtesi çok olur, Özellikle bu zor ekonomik şartlarda piyasada haddinden fazla sahte yağ ve filtreler el altından dolanıyor,

Bu arada ustanızın kullandığı Mobil Super 3000 serisi yağ, Mobil ‘in “alt segment” yağ serisidir, Mobil ‘in üst segment yağları Mobil 1 serisidir.

Mobil ‘in alt segment yağına nasıl 3.000 lira yazmışlar insanda biraz vicdan olur utanır, Şuan piyasadaki en kaliteli yağı alsanız 3.000 lira fiyatı yok, çok yazık valla,

Mobil 1 / Liqui Moly / Motul / Castrol vs.. hangi yağı tercih ederseniz edin, bu markaların tamamının Türkiye distribütörlerinin resmi online satış hizmeti vermektedir,

Yağ filtresi, hava filtresi vs.. alırken yine aynı şekilde piyasada çok sahte filtre olduğu için yetkili satıcılardan temin etmenizi öneririm, Filtre markası olarak Bosch, Wunder gibi markalardan uzak durmanız iyi olur, İşin içinde olmayan bir araç sahibi için Bosch ‘un marka algısı yülsektir, ancak Bosch filtrelerini fason ürettirir, marka Bosch diye öyle kaliteli bir filtre beklemeyin, Alman araçları için en kaliteli filtre markaları; Mann, Mahle, Hengst en kaliteli filtre markalarıdır, Filtrelerinizi ( filtremarketim.com / uzmanparca.com ) gibi yetkili satıcılardan almanızı öneririm, sahte filtrelerin anlaşılması normal bir insan için çok zordur, Özellikle yağ filtresinin hayati bir önemi olduğu için güvenilir yerleden almanız önem arz ediyor.
Kesinlikle doğru diyorsunuz, bende anlamadım hele o fiyat sonradan çok garibime gitti. Hava ve yağ filtresini bosch taktı dediğiniz gibi bosch markasına güvenerek güzeldir diye düşündüm. Polen filtresinide mann taktı fakat orjinalliğinden tabii ki emin değilim fakat işte bosch servisidir diye güvendik. Yarın sabah ilk iş kesinlikle arayıp hatayı telafi etmelerini isteyeceğim yağ ve yağ filtresini değiştirmeleri lazım diye düşünüyorum. Yağı bence kabul ederlerde yağ filtresinde umarım sorun yaratmazlar onu niye değiştiriyoruz gibisinden(aslında sebebini bizden iyi bile biliyorlardırda.). Umarım bir sorun oluşmadan bu sürecide atlatırım. İlk arabam ve daha 2. bakımım ilkini serviste yaptırmıştım o yüzden kafam rahattı bunda da hem özel servisten olsun hem fiyatı vw servisine göre uygun olsun diye gittim ama işte ağzım yandı yağ konusunda.

Upvote 0
Sahte yağ konusuna ek:

Aklı başında
Ayakta uyumayan
Arabasının orjinal yağ ile normal çalışma notalarını ezbere bilen biri

Aracına çakma yağ konulduktan sonraki detone durumu bozuk sound ritmini direk çakacak kadar uyanık olmalıdır.

Tamam en baştan araca sahte yağ koymamak birinci öncelik ama , hadi oldu denk geldik. Uyanık olucan abicim.

Hani diyoruz ya ?

en başından itibaren Tek bir marka motor yağından devam etmek sağlıklıdır iyidir diye.
Castrol den motula motuldan Luqui ye ondan mobil esp ye gecersen

Bu gecişlerin herhangi birindeki detone durumu markaya bağlar es gecersin. Halbuki koydugun ilk kez denedigin yağ sahtedir belki.

MOTUL ?
5,5 yıldır 5-30w 8100 xclean+ ile yağ değisimi yapıyorum.

Aracın motul ile normal çalışma sesinin tüm notalarını / bestesini / güftesini / şarkı sözlerini ezbere biliyorum.

Olur ya bir gün sahte bir motul denk gelir ? Direk uyanırız!!!
çok doğru bende açıkçası castrolden devam etme taraftarıydım ama işte ustanın böyle bir azizliğine uğradık :( kötü bir tecrübe oldu benim için

Upvote 0
Bosch servisinde bakım yaptırdığınıza göre filtreleride bosch marka kullanmamışlardır umarım. Ayrıca bu yanlışlık ustanın bilgisi dahilinde veya olmadan yapılmışsa uyumlu yağ değişim masrafınınida kendileri karşılaşmaları gerekir, bence.
hava ve yağ filtresi bosch marka, polen filtresi mann aktif karbonlu filtre taktılar.

Upvote 0
Güncelleme olarak belirteyim, böyle bir mesaj attım bakalım dönüşleri ne olacak...

"Abi selamlar, müsait olamadın bugün sanırım. Whatsapp üzerinden sorunu belirteyim, pazartesi muhtemelen tekrar size uğrayacağım, yine telefonlada ararım zaten. Biz motor yağı değiştirdik ya cumartesi günü tavsiyeniz üzerine mobil 1 koyacağımızı belirtmiştin fakat biz araca mobil süper 3000 0w-20 motor yağı koyduk o an bende idrak edemedim. Ben daha sonraki bakımlarda marka aklımda kalsın diye not alırken farkettim bu motor yağ VW509-00 ve VW508-00 standartlarını ve onaylarını karşılamıyor ve benim aracım için uygun olmayan tam spesifikasyonlarını karşılamayan bir yağ. Mert ustayla cumartesi akşam görüştüm ben, o da çocuktan ESP getirmesini istemiş fakat çocuğun getirdiği kutuya dikkat etmediğini belirtti, bir problem olmayacağını söyledi fakat bu standartları karşılamadığı için benim kafam rahat değil açıkçası, ilerde araçta problemler ile karşılaşmak istemiyorum. Gözden kaçmış bir durumdan dolayı hata olmuş sorun değil, fakat ben bu yağın tam olarak uygun Mobil1 ESP x2 0W-20 olan yağ ve yağ filtresi ile tekrar değişmesini talep edeceğim sizden. Yani açıkçası bu tür hataların olmaması, kafamın hem orjinal ürün konusunda hemde işçilik konusunda rahat olması için sanayiye gitmedim sizin özel servise geldim böyle bir durumla karşı karşıyayız. Buna istinaden senden dönüş rica ediyorum."

Upvote 0
Evet arkadaşlar usta ile aradım ve görüştüm, kendisi o yağı özellikle katkısız olduğu için koyduğunu belirtti (katkıdan kastettiği ne tam anlayamadım ama neyse). Bende içimin rahat olmadığını ve standartlara uygun olmadığını belirterek Mobil 1 ESP x2 0w-20 ile değişim istedim. Akşam yağ değişimi için tekrardan gideceğim. Umarım ekstra bir problem yaşamayız.

Upvote 0

Evet arkadaşlar usta ile aradım ve görüştüm, kendisi o yağı özellikle katkısız olduğu için koyduğunu belirtti (katkıdan kastettiği ne tam anlayamadım ama neyse). Bende içimin rahat olmadığını ve standartlara uygun olmadığını belirterek Mobil 1 ESP x2 0w-20 ile değişim istedim. Akşam yağ değişimi için tekrardan gideceğim. Umarım ekstra bir problem yaşamayız.

Hadi bakalım paylaşırsın buradan güzel haberleri bekliyoruz...

Upvote 0

Geri
Üst Alt