VW Standartlarına Uygun Olmayan Yağ Kullanımı Sorun Yaratır mı? (VW509-00, VW508-00)

exnovan

Üye
İsim
Oğuzhan
Araç
Golf MK8 Impression
Merhaba arkadaşlar, dün VW golf 8 impression aracıma bakım yaptırdım özel bir serviste, motor yağ olarak normalde "Castrol Edge 0W-20 LL IV" motor yağını kullanıyordum. Bu motor yağ hem viskozite değerini hemde VW508 00, VW509 00 standartlarını karşılıyordu.

Fakat dün ustanın tavsiyesi üzerine
"Mobil Super 3000 0W-20" motor yağını kullandık, bu motor yağının viskozitesi aynı fakat kendi sitesinde yazan bilgilere göre VW509 00, VW508 00 standartlarını karşılamıyor. Daha çok Ford marka araçlar için kullanılan ve onların standartlarını karşılayan bir yağ imiş benim aracım
için kullandığımız markada "Mobil 1 ESP X2 0W-20" tavsiye ediliyor ve tüm standartları karşılıyor.

Kısacası kullandığımız standartları karşılamayan motor yağını kullanmaya devam etmem bir sonraki bakıma kadar bana problem yaratır mı? Tekrar değiştirmeli miyim? Ayrıca bu standartlar ne için var?

Ekli dosyalar

• IMG_8390.jpeg
    IMG_8390.jpeg
    172.9 KB · Görüntüleme: 31

Kesinlikle doğru diyorsunuz, bende anlamadım hele o fiyat sonradan çok garibime gitti. Hava ve yağ filtresini bosch taktı dediğiniz gibi bosch markasına güvenerek güzeldir diye düşündüm. Polen filtresinide mann taktı fakat orjinalliğinden tabii ki emin değilim fakat işte bosch servisidir diye güvendik. Yarın sabah ilk iş kesinlikle arayıp hatayı telafi etmelerini isteyeceğim yağ ve yağ filtresini değiştirmeleri lazım diye düşünüyorum. Yağı bence kabul ederlerde yağ filtresinde umarım sorun yaratmazlar onu niye değiştiriyoruz gibisinden(aslında sebebini bizden iyi bile biliyorlardırda.). Umarım bir sorun oluşmadan bu sürecide atlatırım. İlk arabam ve daha 2. bakımım ilkini serviste yaptırmıştım o yüzden kafam rahattı bunda da hem özel servisten olsun hem fiyatı vw servisine göre uygun olsun diye gittim ama işte ağzım yandı yağ konusunda.
Yağ filtresi dediğiniz şey en kalitelisi 250-300 lira bişey, şayet yağ filtresini değiştirmeyi kabul etmezlerse veya gerek yok derler ise cebinizden verin yağ filtresini değiştirin, yağ filtresi değişmeden yapılacak işlemin hiç bir anlamı yoktur,

Gitmeden yetkili servise uğrayıp (karter tapası vextapa pulu) almanızı öneririm, pahalı bişey değildir 100 lira gibi bişey, tapa pulunun her yağ değişiminde mutlaka değişmesi gerekir..!! Yağın iyice süzülmesini taleb edin, 30-40 dk. damla damla akana kafar iyice süzülsün.

Eğer yağı karter tapasını açmadan vakum aletiyle çekmeye çalışırlar ise bunu asla kabul etmeyiniz..!! Doğru yağ değişim; karter tapasının açılarak boşaltılması doğru olan yöntem budur.,

Not: aracınızın 1.0 TSI motor yağı kapasitesi: 4 Litre ‘dir.

Upvote 0

Yağ filtresi dediğiniz şey en kalitelisi 250-300 lira bişey, şayet yağ filtresini değiştirmeyi kabul etmezlerse veya gerek yok derler ise cebinizden verin yağ filtresini değiştirin, yağ filtresi değişmeden yapılacak işlemin hiç bir anlamı yoktur,

Gitmeden yetkili servise uğrayıp (karter tapası vextapa pulu) almanızı öneririm, pahalı bişey değildir 100 lira gibi bişey, tapa pulunun her yağ değişiminde mutlaka değişmesi gerekir..!! Yağın iyice süzülmesini taleb edin, 30-40 dk. damla damla akana kafar iyice süzülsün.

Eğer yağı karter tapasını açmadan vakum aletiyle çekmeye çalışırlar ise bunu asla kabul etmeyiniz..!! Doğru yağ değişim; karter tapasının açılarak boşaltılması doğru olan yöntem budur.,

Not: aracınızın 1.0 TSI motor yağı kapasitesi: 4 Litre ‘dir.
Doğrudur yağ filtresinide değiştirmek lazım onu da tekrar belirteyim onlara, belirtemedim ama gittiğimde söyleyeceğim.

250-300 liralık bosch yağ filtresinede 750 lira ödedim geçen gün yani toplamda 5700 lira para ödedim(yağ+yağ filtresi bosch+hava filtresi bosch+polen filtresi mann aktif karbon+işçilik). Umarım bu sefer kabul ederler etmezlersede 750 lira istemezler. Karter tapası ve pulu onlarda vardır diye düşünüyorum şuan yozgattayım ve burada vw yetkili servisi yok en yakını çorumda ama şimdi 100 liralık tapaya da 400 lira para istemesinler :/ Vallaha gittiğime pişman oldum desem yeridir...

Upvote 0
Konuyu takip ettim,
İşyeri ve ustanın;
Fiyat tarifesi (vurgun)
Mesleki bilgisi (yoktur)
Mesleki ilgisi ( keyfe keder)
Çözüm üretme ve malı sahiplenmesi (birşey olmaz, için rahat olsun)

Sizin için her yönden kötü bir tecrübe olmuş.
Bu ulvi işletmeyi buradan yazarsanız bizlerde uğramayız,
Aracınız ile ilgili yapacağınız her işlemden önce forumda o konuyu aratın, muhakkak size yol gösterecek bilgiler olacaktır . Emin olun sanayide de, serviste de kimsenin birşey bildiği yok.

Upvote 0
Konuyu takip ettim,
İşyeri ve ustanın;
Fiyat tarifesi (vurgun)
Mesleki bilgisi (yoktur)

Aracınız ile ilgili yapacağınız her işlemden önce forumda o konuyu aratın, muhakkak size yol gösterecek bilgiler olacaktır . Emin olun sanayide de, serviste de kimsenin birşey bildiği yok.
Maalesef Resul bey dediğiniz tam anlamıyla yaşadığım deneyimi özetliyor, gittiğim serviste bir bosch yetkili servisi... Ben yine insanlığımı ve kibarlığımı onlara karşıda bozmamaya çalışıyorum kimse ile kötü olmayayım diye, yaptıkları işi ve ustalıklarını yargılamak istemiyorum haddime değildir diye ama işte olumsuz durumların hepsi benim konu hakkındaki acemiliğimden ve insanlara fazla güvenmemden dolayı oldu sanırım. Gerekirse parası biraz fazla olsun sağlam olsun dedik ama hem para fazla oldu hem iş sağlam olmadı :(

Sütten bir kere ağzımız yandı bundan sonra yoğurdu bile dondurarak yerim öyle diyeyim.

Upvote 0
Ben bosch markasının bakım ürünlerini kaliteli bulmuyorum. Benzer fiyatlara kaliyeli altarnatifler var (mahle vb.). Ayrıca bosch un aşırı çakma sahte ürünü piyasada.
Bocsh servise de hiç uğramadım uğramam neden çünkü giden arkdaşlarım pek memnun kalmadı. Gereksiz derecede kaliteli algısı yaratılmış bir servis ağı bence

Upvote 0
Ben bosch markasının bakım ürünlerini kaliteli bulmuyorum. Benzer fiyatlara kaliyeli altarnatifler var (mahle vb.). Ayrıca bosch un aşırı çakma sahte ürünü piyasada.
Bocsh servise de hiç uğramadım uğramam neden çünkü giden arkdaşlarım pek memnun kalmadı. Gereksiz derecede kaliteli algısı yaratılmış bir servis ağı bence
Evet, artık bende öyle düşünüyorum. İlk deneyimim olumlu gibiydi gayet güleryüzlü ve anlayışlılardı fakat hem fiyat hem kullanılan malzemeyi biraz araştırınca olumsuza döndü. Bundan sonra yağımı spesifikasyonlara tam uyanını mobil 1 yetkili satıcısından, filtrelerimide filtremarketimden mann ürünleri alacağım ve işi bilen bir ustaya gidip değiştirteceğim.

Upvote 0
Konuyu takip ettim,
İşyeri ve ustanın;
Fiyat tarifesi (vurgun)
Mesleki bilgisi (yoktur)

Aynen bizim platform gibi şuan Ülkemizde bir paylaşım platformu yok forum içerisindeki bilgiler, tavsiyeler ve retrofitler hiç yok...

Kısaca bir üyemizi daha bir tık geçte olsa kasapların elinden kurtarmış olduk...

golftutkusu'nu takip etmeye devam...

Upvote 0
Upvote 0
Upvote 0
Doğrudur yağ filtresinide değiştirmek lazım onu da tekrar belirteyim onlara, belirtemedim ama gittiğimde söyleyeceğim.

250-300 liralık bosch yağ filtresinede 750 lira ödedim geçen gün yani toplamda 5700 lira para ödedim(yağ+yağ filtresi bosch+hava filtresi bosch+polen filtresi mann aktif karbon+işçilik). Umarım bu sefer kabul ederler etmezlersede 750 lira istemezler. Karter tapası ve pulu onlarda vardır diye düşünüyorum şuan yozgattayım ve burada vw yetkili servisi yok en yakını çorumda ama şimdi 100 liralık tapaya da 400 lira para istemesinler :/ Vallaha gittiğime pişman oldum desem yeridir...
Tekrar tekrar söylemek istiyorum; her bakımda (tapa pulunun) değişmesi şarttır, 30 liralık basit bir tapa pulu yüzünden şayet değişmez ise 1 çuval incir berbat olur,

(TSI için) Her 2 bakım da bir de karter tapası değişmesi gerekir, TDI ‘da her bakımda 2 ‘si birden değişir,

Tavsiyem en yakın yetkili servisten 3-4 tane temin edip yedek olarak saklamanız iyi olur,

Neden sanayiden değil de yetkili servisten alınmalı.? Sanayide “yan sanayi” veya mudail veya 2. kalite (karter tapası ve tapa puluna) yetkili serviste satılan orjinali ile aynı ücreti ödersiniz.,

Not: bazı işgüzar ustalar karter tapasına ((teflon bant) ile sarıp sıkmak isterler buna kesinlikle müsade etmeyiniz, hatta bazııları (sıvı conta) kullanan manyaklar bile var, kasaplıktan evrilip oto tamircisi olan insanlar o karter tapasını aşırı fazla sıktığı için deliğin yivlerini yalama yapıyorlar sonra içine ettikleri işi teflon bant ile düzeltmeye çalışıyorlar, çok sıkıntılı durumlar, karter tapasını manyaklık derecesinde fazla sıkmanın yararı değil zararı vardır.!

Son düzenleme:
Upvote 0
Tekrar tekrar söylemek istiyorum; her bakımda (tapa pulunun) değişmesi şarttır, 30 liralık basit bir tapa pulu yüzünden şayet değişmez ise 1 çuval incir berbat olur,

(TSI için) Her 2 bakım da bir de karter tapası değişmesi gerekir, TDI ‘da her bakımda 2 ‘si birden değişir,

Tavsiyem en yakın yetkili servisten 3-4 tane temin edip yedek olarak saklamanız iyi olur,

Neden sanayiden değil de yetkili servisten alınmalı.? Sanayide “yan sanayi” veya mudail veya 2. kalite (karter tapası ve tapa puluna) yetkili serviste satılan orjinali ile aynı ücreti ödersiniz.,

Not: bazı işgüzar ustalar karter tapasına ((teflon bant) ile sarıp sıkmak isterler buna kesinlikle müsade etmeyiniz, hatta bazııları (sıvı conta) kullanan manyaklar bile var, kasaplıktan evrilip oto tamircisi olan insanlar o karter tapasını aşırı fazla sıktığı için deliğin yivlerini yalama yapıyorlar sonra içine ettikleri işi teflon bant ile düzeltmeye çalışıyorlar, çok sıkıntılı durumlar, karter tapasını manyaklık derecesinde fazla sıkmanın yararı değil zararı vardır.!
Evet teflon bantta koydular tapaya :) son bakımda. Neden tüm olumsuzlukları yaşamışım ya, keşke yetkili servise gitseydim Neyse artık gittiğimde onunda değişmesini isteyeceğim. Zaten bugün aradım yarın sabah gelsen olur mu dediler iyi yarın gelelim dedik.

Upvote 0
Evet teflon bantta koydular tapaya :) son bakımda. Neden tüm olumsuzlukları yaşamışım ya, keşke yetkili servise gitseydim Neyse artık gittiğimde onunda değişmesini isteyeceğim. Zaten bugün aradım yarın sabah gelsen olur mu dediler iyi yarın gelelim dedik.
Ben oranın bir daha kapısından geçmezdim, gittiğiniz zaman aracın başından ayrılmayın, yapılan işlemleri kontrol edin, yanlış motor yağı koydukları için, yeni motor yağının kapağını daha önce açılmış açılmamış mı kontrol ediniz, yağ iyice süzülmeden tapayı taktırmayınız, Aracınızın başından ayrılmayınız.

Son düzenleme:
Upvote 0
@exnovan
Bundan sonra zaten tüm parçaları, filtreleri vs. dışardan siz temin edeceksiniz, polen filtresi kendiniz değiştirin, değiştirmesi çok kolay 5dk.nızı alır, onlar değiştirince kapağın tırnaklarını kırıyorlar, hava filtresini de çok kolay kendiniz değiştirebilirsiniz, onlar değiştirince filtre kapağını şarjlı matkap ile söküp-taktıkları için yalama yapıyorlar, Bu iş güzarlığın araç sahibime maliyeti 6-7 bin liradan fazla., sadece motor yağı ve yağ filtresi için sanayiye uğramış olursunuz.

Upvote 0

Ben oranın bir daha kapısından geçmezdim, gittiğiniz zaman aracın başından ayrılmayın, yapılan işlemleri kontrol edin, yanlış motor yağı koydukları için, yeni motor yağının kapağını daha önce açılmış açılmamış mı kontrol ediniz, yağ iyice süzülmeden tapayı taktırmayınız, Aracınızın başından ayrılmayınız.
Öyle yapacağım net olarak istemediklerime söyleyeceğim, isterlerse işime karışıyor desinler fakat ben isterlerimi belirteceğim.

Yağ, yağ filtresi, karter tapası ve pulunu değiştirmelerini isteyeceğim artık yağ hariç diğerlerine ekstra ücret isterlersede öder yoluma bakarım maksat sağlam yapsınlar. Şu anda karter tapası temin etme imkanım yok şimdilik onlarda ne varsa kullanacağım ama ankaraya gittiğimde en kısa sürede yetkili servisten yedekli bir şekilde karter tapası ve pulu temin edip eve koyacağım.

Forumda çok değerli bilgiler öğrendim son zamanlarda, hepinize ayrıca çok teşekkür ederim.

Upvote 0

Geri
Üst Alt