Ses yapmayan Fren balatası tavsiyeleriniz ( Golf 7 - 2013 )

Balata biter. Ekstra bir durum olmadıkça disklerde sorun olmaz. Oldu ki balata üretim hatası var ya da başka bir sebep disk yamuldu .. yani disk köşesindeki 1-2 mm olan çıkıntıdan bahsetmiyorum..
Diskte yamulma olursa mutlaka değiştirilmeli. Köşesinde balata sürtmesi sebebiyle oyuk oluşur ve çıkıntı olur. Bu çıkıntı, aynı marka balata değişimi yapılırsa sorun olmaz. Ancak başka bir balata olursa emin değilim ama şekil çıkıntı eğim vs. sebepli diskteki çıkıntıya temas edip ses yapacaktır. Galiba torna buna yapılıyor. Bu çıkıntı arka diskte olmuyor olduğunu gördüm.

Neyse özetle balata orijinaliyle değişirse ve diskte çıkıntı değil de yamulma varsa diskin değişmesi iyidir.

Torna durumu da elbette ki iyi yapılıyor ve balata da iyi temas ettirilip alıştırma yapılmışsa ses olup olmaz diye bir garantisi yoktur..

Benim tavsiye disk balata alıştırma/öpüştürme uygulamasını deneyiniz. Araştırın, galiba belirli hızları çıkıp stabil fren tekrarları ile ısıtma sonucu alıştırma yapılıyor. Elbette ki çözüm olacak diye bir şey yok ancak sesten şikayetçiyseniz denemek çözüm olabilir..

Kesin emin misiniz ? Diskleri değiştirsem sorun düzelir mi ? Zira yukarıda Mustafacagri isimli arkadaş disklerini değiştirdiği halde hala öttüğünü söylüyor =(

mustafacagri

mustafacagri

Hocam disk detayını aktarmamışım. Üstünde varolan diski "usta" tornalatıp sıfır balatayı öyle takalım dediği için öyle devam etmiştim. Bu şekilde olmasına rağmen bile ses gerçekten kesilmişti. Ta ki 15 20 bin km kullanana kadar. O da aşırı sıcaklarda ötme yapıyor. Ferodoyu taktığımda 10 km yol yapmadan ötmüştü resmen. 1 ay boyunca geçti -geçecek derken iade ettim. Tavsiyem sıfır disk üstüne hella balata takmanız yönünde olur. Balata konusunda hellada mutabık olduğumuz gibi diskte de ötmeyi önleyen belli bir marka ayrımı olur mu bilemiyorum. Deneyimleyenler aydınlatırsa sevinirim.

Hocam disk detayını aktarmamışım. Üstünde varolan diski "usta" tornalatıp sıfır balatayı öyle takalım dediği için öyle devam etmiştim. Bu şekilde olmasına rağmen bile ses gerçekten kesilmişti. Ta ki 15 20 bin km kullanana kadar. O da aşırı sıcaklarda ötme yapıyor. Ferodoyu taktığımda 10 km yol yapmadan ötmüştü resmen. 1 ay boyunca geçti -geçecek derken iade ettim. Tavsiyem sıfır disk üstüne hella balata takmanız yönünde olur. Balata konusunda hellada mutabık olduğumuz gibi diskte de ötmeyi önleyen belli bir marka ayrımı olur mu bilemiyorum. Deneyimleyenler aydınlatırsa sevinirim.

Sizinki tamamen disk in tornalanma sonucu incelmesi ve sertliğini yitirmesinden kaynaklanmış.

İncelen disk 1 defa ısındı mı, seyir esnasında soğumak nedir bilmez.

Ayrıca gözden kaçırılan önemli bir konuya değinmişsiniz.

Disk in kalitesi ( yapımında kullanılan malzemenin içeriği/bileşenleri, yapım aşamaları, ısıl işlem metodları, karbon oranı ) de çok önemli.

Bu nedenledir ki, Orijinal VAG ve ATE marka fren diskleri ile diğer marka diskler arasında 2 - 3 katı fiyat farkı var.

Bu da disk yapımında kullanılan ham maddenin ve uygulama aşamalarının farklılığını ne önemini kanıtlıyor.

Orijinal VAG ve ATE marka disk fiyatları:

https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-2013-sonrasi-on-fren-disk-takimi-orijinal

https://www.otosupermarket.com/urun...ski-1-6-tdi-276-mm-cap-2013-2020-ate-original

Diğer markaların fiyatları :

https://www.otosupermarket.com/urun...2-tsi-105-110-beygir-288-mm-cap-2013-2020-trw

https://www.onlineyedekparca.com/ur...013-model-sonrasi-on-fren-disk-takimi-ddf1218

https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-on-fren-disk-takimi-delphi-marka

https://www.otosupermarket.com/urun...tsi-105-110-beygir-276-mm-cap-2013-2020-bosch

.

Sert çıkma yok, ayrıca paylaşımı yaparken sizi de kastetmedim, Şayet sizi kastetmiş olsaydım (şuan yaptığım gibi) paylaşımı alıntı yaparak paylaşırdım, (aptallık falan) yanlış cümleler kuruyorsunuz, Ülkede alınganlık hat safhada bu aralar.. yanlış anlamışsınız.
Kusura bakma kardeşim. K.Maraşlıyım , malumundur depremden dolayı sinirlerimiz bozuk biraz , yeni yeni toparlanıyoruz.

Sizinki tamamen disk in tornalanma sonucu incelmesi ve sertliğini yitirmesinden kaynaklanmış.

İncelen disk 1 defa ısındı mı, seyir esnasında soğumak nedir bilmez.

Ayrıca gözden kaçırılan önemli bir konuya değinmişsiniz.

Disk in kalitesi ( yapımında kullanılan malzemenin içeriği/bileşenleri, yapım aşamaları, ısıl işlem metodları, karbon oranı ) de çok önemli.

Bu nedenledir ki, Orijinal VAG ve ATE marka fren diskleri ile diğer marka diskler arasında 2 - 3 katı fiyat farkı var.

Bu da disk yapımında kullanılan ham maddenin ve uygulama aşamalarının farklılığını ne önemini kanıtlıyor.

Orijinal VAG ve ATE marka disk fiyatları:

https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-2013-sonrasi-on-fren-disk-takimi-orijinal

https://www.otosupermarket.com/urun...ski-1-6-tdi-276-mm-cap-2013-2020-ate-original

Diğer markaların fiyatları :

https://www.otosupermarket.com/urun...2-tsi-105-110-beygir-288-mm-cap-2013-2020-trw

https://www.onlineyedekparca.com/ur...013-model-sonrasi-on-fren-disk-takimi-ddf1218

https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-on-fren-disk-takimi-delphi-marka

https://www.otosupermarket.com/urun...tsi-105-110-beygir-276-mm-cap-2013-2020-bosch

.
Aydınlatmanız için teşekkür ediyorum hocam. Malum balatalarda yıllardır süregelen ATE veya OEM balata dışındaki markaların %80 90 ötecek ihtimali sonrası hella balatalar keşfedildi, buradan ben de yorumlarımı aktarmıştım. Birçok arkadaş ben de dahil faydalandı. Balata yanında sorunu az çok çözdük gibi ama gel gelelim ki balatanın temas ettiği diskteki sorunu gözardı ettik :) balatalardaki gibi keskin bir ayrım durumu diskte de olacaksa bir kere alıp onu da OEM veya ATE almakta fayda var o halde.

Yine hella balata + xxx marka disk taktım ve ötmedi diyenler yorumlarını aktarabilir mi? Hella balata keşfi gibi belki bir de alternatif disk markası keşfedilebilir :) çünkü bir dönem magnet marelli ve icer marka balatalar da memnun kalanlar tarafından övüldü. Piyasada bulması güç olunca yine farklı marka arayışına girmiştik

Kusura bakma kardeşim. K.Maraşlıyım , malumundur depremden dolayı sinirlerimiz bozuk biraz , yeni yeni toparlanıyoruz.
Tekrardan büyük geçmiş olsun, yaşamayan bilemez tabii çok zor, yaşamayanlarda o acıyı yaşamasın zaten, yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayın…

Tekrardan büyük geçmiş olsun, yaşamayan bilemez tabii çok zor, yaşamayanlarda o acıyı yaşamasın zaten, yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayın…
Estafurullah... Hata benim. Bu balata meselesi de tabi sinirlendirdi biraz beni maalesef. Şimdi gidip ustaya sen bu diskleri de boş yere tornalatmışsın desem olmayacak , bin dereden su getirecek. Ben, diskler gerçekten sorunlu muydu , değil miydi bilmediğim için adama gidipte benim disklerim sağlamdı sen boş yere tornalattırdın diyemem şimdi =( Zaten önceki taktığı balataların parasını iade etti bana , yeni aldığım hella pagidleri takmak için işçilik ücreti de almadı ama işte böyle bir durumda sinirlenmemek elde değil. VW servisine gitsem bir ton para isteyecekler , üstelik galiba bu forumda okumuştum ; serviste bile bazen eko ürün dedikleri ikinci kalite ürünler kullanıyorlarmış. Yav bu memlekette işini adam akıllı yapan kimse kalmadı galiba !

Aydınlatmanız için teşekkür ediyorum hocam. Malum balatalarda yıllardır süregelen ATE veya OEM balata dışındaki markaların %80 90 ötecek ihtimali sonrası hella balatalar keşfedildi, buradan ben de yorumlarımı aktarmıştım. Birçok arkadaş ben de dahil faydalandı. Balata yanında sorunu az çok çözdük gibi ama gel gelelim ki balatanın temas ettiği diskteki sorunu gözardı ettik :) balatalardaki gibi keskin bir ayrım durumu diskte de olacaksa bir kere alıp onu da OEM veya ATE almakta fayda var o halde.

Yine hella balata + xxx marka disk taktım ve ötmedi diyenler yorumlarını aktarabilir mi? Hella balata keşfi gibi belki bir de alternatif disk markası keşfedilebilir :) çünkü bir dönem magnet marelli ve icer marka balatalar da memnun kalanlar tarafından övüldü. Piyasada bulması güç olunca yine farklı marka arayışına girmiştik
Orjinal VAG fren diski ve balatalarında 2 çeşidi oluyor;

-Orjinal balata/disk
-Eko seri orjinal balata/disk

Demek istediğim tercihiniz yetkili serviste Orjinal VAG balata/disk değiştirmek yönünde olacaksa, Eko seri yerine, fabrikanın montaj hattında kullandığı orjinal yedek parçayı tercih etmenizi öneririm, zaten eko seri ile orjinal yedek parça arasında ciddi fiyat farkı yoktur, Servisler siz özellikle belirtmedikçe eko seri kullanırlar, normalde bunu müşteriye belirtmeleri gerekir ama işte…,

Peki Orjinal Yedek Parça mı takıldı, yoksa Eko Seri mi takıldı nerden bilicez..? Eko seri parçaların parça kodunun ilk 3 hanesi JZW ile başlar.

“Eko seri” yedek parçalar; Akü, Fren diski, Fren balatası, Egzoz, Alternatör, Amortisör, Silecek parça gruplarını kapsar.

@Karahan-
Hocam araç ile ilgili ne yaptırırsanız yaptırın ilk önce (her zaman) servisten fiyat alınız, neden çünkü sanayiye gittiğinizde bu fiyat sizin için referans olmuş olur, fiyatları karşılaştırmanıza olanak verir, bazen serviste hiç tahmin etmeyeceğiniz şey aynı fiyat olabiliyor, misal serviste fren hidroliği değişimi, buji değişimi yaptırmak sanayide yaptırmak ile benzer rakamlara geliyor. Daha da önemlisi servisten fiyat almak sanayide ustanın kazıklama eğiliminde mi değil mi anlamınıza yardımcı olur :)

Bu arada yetkili servislerde; tamir, onarım ve bakım işlemlerinde yedek parça ve işçilikte (aracınızın yaşına göre) %30 varan indirim hakkınız mevcuttur, VW Zubizu servis kampanyası; https://binekarac.vw.com.tr/tr/kamp...panyalari/volkswagenim-servis-kampanyasi.html

Son düzenleme:

Ötmeyen kaliteli balata tercihinde seçenek daha çok.

Ama disk konusunda marka seçeneği kısıtlı. Orijinal - Ate

İşin ilginç yanı ucuz olan disk markaları, ilk kullanımda hiç sorun çıkarmıyor. Zamanla foyaları meydana çıkıyor. 1mm kadar aşındıktan sonra, çabuk ısınma sonucu kaliteli balata ile bile ötme yapmalar. Disk yüzeyinde erken bozulmalar / bombeleşmeler vs sorunlar başgöstermeye başlıyor.

Bizim Passat 6 yılda - 63 bin km ye ulaştı. Ön ve arka disklerin et kalınlıklarını Mikrometre ile ölçtüm, Ön disk 24mm arka disk 9mm, yani her iki disk de eşit şekilde henüz 1 mm aşınmış.

Ve disk yüzeyleri eşit şekilde aşınmış pürüzsüz bir halde. Bu durumda; bu kullanım tarzı ve yoğunluğu ile ön ve arka disk ler 10 sene sonra min. seviyeye ulaşacak ve değişim gerekecektir. İşte orijinal ürünün size sağladığı kalite / konfor / sorunsuzluk farkı.

Ön balatalar hala orijinal, yarıya kadar bile aşınmamış durumda. Ama arka balatalar 10 ay kadar önce yetkili serviste Hindistan üretimi Eco serisi balata ile değiştirildi. Bayağı incelmiş durumdaydı. Üzerinden çıkan orijinal arka balatalar ATE marka, kullanılmaya devam edilen orijinal ön balatalar TRW marka.

Değişim yapıldığı zaman Eco serisi balata muhabbetini bilmiyordum. Bilseydim, riske girmez Eco serisi takmayın derdim. Takılan Eco serisi arka balatalardan şu ana kadar çok memnunum. 10 aydır hiç ses yapmadı ve tutunma performansı da güzel. Görebildiğim tek fark daha fazla balata tozu üretip jantları çok daha kısa sürede karartıyor. Bu da, Eco serisi balataların daha kısa sürede biteceği anlamını taşıyor. Şimdilik Eco serisi balatadan başka bir şikayetim yok. Ama balata değişimi gerektiğinde, tekrar Eco serisi balata kullanmak istemem. Bir sonraki Eco serisi balatanın sorunsuz olacağının garantisi yok çünkü.

.

Bosch ferodo yemeyi bırakın kemiriyor diski birebir şahit oldum.. ate hella uzun vadede kendinden götürür olması gerekende o fren etkisi de iyi birden zınk diye durmuyor.. Yumuşak balatada en az 3/4 balata eskitir disk fazla incelmeden 13 yıl kullandığım diğer araçta öyle oldu 145 binde disk değiştirmedim..
Arkadaşın 2015 golfte bosch vardı Orj satan distr... ATE balata alıp taktırdık disk çok ısınırsa çok az ses yapıyor.. O ara bende hella taktım Bayramda 3000km yol yaptım, uzun süreli yokuş inişler vs.. en ufak ses duymadım. 7K oldu yaklaşık toplamda ( Bana göre ATE den daha yumuşak bu balata ) Balata tozu biraz daha fazla ama katlanılır seviyede ..
İncelmiş disk erken ısınır birde hava kanalı yok tek plaka + yarı yarıya incelmişse ses kaçınılmaz..
Tespit de önemli : Komşunun octavia arka balatadan ses geliyor diyordu inceledim ön balatalar bitmiş demir demire sürtüyordu en son..

Aracıma salı günü ate marka arka fren balatası taktırdım. Yorum yapmak için çok erken ama bugüne kadar ötme yapmadı. Bu haliyle devam ederse çok memnun kalacağımı düşünüyorum. Yenisini taktırmadan önce özellikle sabahları ve akşam iş çıkışı belirli bir KM'ye kadar ötme yapardı.

Yaklaşık bir ay önce yeni kullanmaya başladığım ATE fren balataları, 1-2 hafta sonra ötmeye başladı. İlk başta araya toz girmiş olabileceğini düşünerek 2 defa tazyikli su ile temizledim, ancak sorun düzelmedi. Balata spreyi kullanmayı denedim, fakat bu da işe yaramadı.

Balataların disk ile uyum sağlama süreci olabileceğini düşünerek yaklaşık 1.000 KM daha sabrettim, ancak hala aynı sorunu yaşamaktaydım. Üstelik fark ettiğim bir diğer konu, balataların aşırı derecede toz attığıydı.

Durumu kontrol etmek amacıyla balataları taktırdığım ustaya danıştım. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, mevcut balataları kullanmaya devam etmem durumunda ötme sorununun devam edebileceğini belirtti. Bu nedenle, balataları satın aldığım yere başvurarak garanti kapsamında değiştirmemi önerdi.

Ustanın bu tavsiyesi üzerine, balataları satın aldığım web sitesi ile iletişime geçtim. Sorunu detaylı bir şekilde açıkladım, ancak maalesef çözüm konusunda yardımcı olamayacaklarını belirttiler.

Web sitesinden aldığım yanıt şu şekildeydi:

"Hiç bir fren üreticisi malesef ses konusunda garanti vermemektedir. Güvenlik sorunu olmadığı için ses konusunda garantileri bulunmamaktadır."

Muhtemelen binlerce kilometre boyunca kuş sesleri duymamak adına ve ustanın ısrarlı tavsiyesi doğrultusunda, adı pek duyulmamış MGA marka balataları taktırdım...

Ön frenlerimizin disk çapını kolay öğrenme yolu var mı arkadaşlar?

Arkadaslar merhabalar ön diskler tornalanmis ve ön balata sıfır takilmisti ancak frenle titreme başlayınca ön tarafa MGA marka fren diski ve MGA marka balatasi taktirdim. Satıcı ses konusunda guvence verdi. Yaklasik 1 ay oldu Elhamdulillah ses sorunu yok.

2013 golf 7 aracımda frene basınca rahatsız eden bir ses geliyordu. Ustama gittiğimde arka balataların bitik olduğunu söyledi.Parçacıya gittiğimizde Hella pagid marka balata için ısrar etmeme rağmen, ispanya üretimi olan roadhouse marka balata ile ayrıldım. Önlerden çok az bir ses geliyor ama arkalar ses gitti. Önlerin daha zamanı var dedikleri için değişim yapmadım.
Parçacı çok iddalı konuştu. Belki de elindeki malı satabilmek içindi emin değilim.

Geri
Üst Alt