Güncel Bakım Masrafları

Adana Aykan'dan fiyat teklifi aldım normal bakım dışında sadece fren hidrolik yağı ve buji değişimi talep ederek fiyat oluşturdular. İndirimli hali ile yaklaşık 13400 TL. Castrol distribütörü olan özel servisten fiyat aldım hidrolik yağı buji hariç işçilik dahil 3700 TL. Hadi fren yağı ile bujileri de ekleyelim 5000 olsun. Servisin teklif ettiği fiyat ile özel servis de araç 3 defa bakıma girer. (Aracım manuel)

2018 aralık çıkışlı audi a3 1.6 tdi düz vites arabamı 2019 aralıkta 2.el olarak 15bin km'de iken satın aldım. arabamın garantisi devam ediyordu, ancak bir kez bile yetkili servise gitmedim. dört yıldır 1449 turbolu, 1.5 yıldır da dpf+egr iptalli şekilde kullanıyorum. Türkiyede yetkili servisler müşteriyi çok güzel öpüyor. Tavsiye etmem.

2018 aralık çıkışlı audi a3 1.6 tdi düz vites arabamı 2019 aralıkta 2.el olarak 15bin km'de iken satın aldım. arabamın garantisi devam ediyordu, ancak bir kez bile yetkili servise gitmedim. dört yıldır 1449 turbolu, 1.5 yıldır da dpf+egr iptalli şekilde kullanıyorum. Türkiyede yetkili servisler müşteriyi çok güzel öpüyor. Tavsiye etmem.
Bir de Audi olunca sanki ekstra kaliteli parça takıyorlarmış gibi fazladan öpmeye çalışıyorlar. :) Ben de 2019 Q2 1.0 tfsi aracımı geçen yıl itibariyle güvendiğim ustaya götürmeye başladım. Parçaları kendin alıp ödediğin paranın hakkını alabilmek insanın içine daha çok siniyor.

Bir de Audi olunca sanki ekstra kaliteli parça takıyorlarmış gibi fazladan öpmeye çalışıyorlar. :) Ben de 2019 Q2 1.0 tfsi aracımı geçen yıl itibariyle güvendiğim ustaya götürmeye başladım. Parçaları kendin alıp ödediğin paranın hakkını alabilmek insanın içine daha çok siniyor.
aynen öyle. yetkili serviste çalışan kişiler düzenli maaşla çalıştığı için kendini geliştirme ihtiyacı duymayabilir. zaten yetkili serviste çalışıp, işi öğrenmiş yetenekli, girişimci kişiler yetkili servisten hemen ayrılıp kendi dükkanını açar. yetkili servise gittiğinizde arabanıza daha iyi bakıldığını düşünmeyin.

aynen öyle. yetkili serviste çalışan kişiler düzenli maaşla çalıştığı için kendini geliştirme ihtiyacı duymayabilir. zaten yetkili serviste çalışıp, işi öğrenmiş yetenekli, girişimci kişiler yetkili servisten hemen ayrılıp kendi dükkanını açar. yetkili servise gittiğinizde arabanıza daha iyi bakıldığını düşünmeyin.

Tamamen katılıyorum sizlere.

Periyodik bakımlarda, aracın bütün aksamlarının gözden geçirildiğini , kontrol edildiğini sanıyoruz.

Ama hiç de öyle değil.

Yapılan iş emri haricinde hiç bir şeyi kontrol etmiyorlar. Umurlarında bile değil.

İşi biten aracı , işçilik saat ücretini kabartmak için, 1 saat kenarda boş boş beklettiklerini gördüm kendi gözlerimle.

2022 yılı Periyodik bakımdan 4 ay ( 2000 km ) sonra lastik değişimi yaptırıyordum, lastikleri sökünce, bir de baktık ki arka balatalar 3mm kadar kalmış, erimiş bitmiş.

Aradım servis danışmanını verdim zılgıtı. Verdiği cevap : Haklısın abi ,, haklısın abi ,, gözden kaçmış abi..

2023 ve 2024 de periyodik bakımlarına gittiğimde, daha araç içeri alınmadan, dışarda ön kontrol yapılırken , servis danışmanı içerden bir çırak çağırıp görsel balata kontrolü yaptırdı, benim gözümü boyuyor.

Ulan siz o yollardan geçerken biz geri dönüyorduk, foyanız ortaya çıktı bir kere, kimi kandırıyorsunuz çakallar.

Araç içeri alındıktan 1 saat sonra bir bayan sizi arar, yok efendim aracımın boyasında solma tespit etmişler, yok efendim klima da koku tespit etmişler, onay verirsem , boya koruma ve klima temizliği yapacaklarmış da bilmem ne bilmem ne. Yersen..

Yahu siz bakım yapılan aracın, balatasının bitik olduğunu görmeyen bir ekipsiniz, boyasının solduğunu, klimasında koku olduğunu nasıl anladınız.

Faturayı kabartmak için yapmadıkları üç kağıt yok.

En küçük bir parmak kımıldatmasını bile faturaya yansıtıyorlar.

Cam suyu deposu ağzına kadar dolu olmasına rağmen , faturaya cam suyu ilave edildi yazmalar

Balata değiştirmek için teker söküldü ve takıldı diye ücret ilave etmeler vs vs gibi bir çok abuk sabuk işler yapılıyor.

Madem tekeri yerinden sökmek te parayla, biz içeri girip tekeri sökelim o zaman

Yetkili servis muhabbetleri açıldıkça, gördüğüm yaşadığım rezillikleri haykırasım geliyor.

.

Son düzenleme:
Adana Aykan'dan fiyat teklifi aldım normal bakım dışında sadece fren hidrolik yağı ve buji değişimi talep ederek fiyat oluşturdular. İndirimli hali ile yaklaşık 13400 TL. Castrol distribütörü olan özel servisten fiyat aldım hidrolik yağı buji hariç işçilik dahil 3700 TL. Hadi fren yağı ile bujileri de ekleyelim 5000 olsun. Servisin teklif ettiği fiyat ile özel servis de araç 3 defa bakıma girer. (Aracım manuel)
Dışarda 3.700 tl. fiyat vermesinin hiç bir önemi yok, yapılmak istendikten sonra o bakım 3.000 tl.ye de yapılır, Özel servisin kullanacağı Filtrelerin markalarını bilmiyoruz,

-yan sanayi filtre mi kullanacak?
-yerli marka filtre mi kullanacak?
-Bosch /Wunder vs.. 2. kalite filtre mi kullanacak?

Şuan en kaliteli Mann marka (Hava-Yağ-Polen Filtresi) alsanız 1.250 tl. tutar, karter tapası ve tapa pulu 160 tl. (serviste daha uygun o sebebten tapa ve pulu yetkili servisten alıyoruz), 4 Litre Castrol Edge LL 5W-30 yağ orjinal sattığına güvenilir satıcılarda 1.400-1500 tl. civarına satılıyor,

1.250 +160 +1.450 = 2.810 lira

Castrol özel servis filtrelerden de ufak bir kâr etmeden kendisine geliş fiyatına yazmaz, bunu göz önüne alırsak size verdiği 3.700 lira fiyatı göz önüne alırsak muhtemelen 2. kalite filtreler ile bakımı tamamlayacak,

3.700 lira ve fren hidroliği ve buji değişimini de eklesek 5.000 liraya hallolur demişsiniz, düzgün kaliteli bir bujinin tanesi şuan 500-600 liradan aşşağı satılmıyor, 3 silindir motor için 3x500 desek 1.500 tl. eder (işçilik hariç),

Şuan sanayide (makine ile) fren hidroliği değişimi 1.500 liradan aşşağı değil,

Şimdi hepsini toplayalım
2.810 +1.500 buji +300 işçilik +1.500 hidrolik = 6.110 lira ediyor (tüm filtreleri ve parçaları sizin temin etmeniz şartıyla)

Castrol özel servisi bu işlemler için sizden 7.000-7.500 lira arası bir bedel ister, Tabii kullanacağı filtreler Mann marka olmaz, Bujiler NGK marka olmaz, kullanacağı hidrolik sıvısı uyumlu mu değil mi, standarları karşılıyor mu, markası nedir hepsi belirsiz,

Peki özel serviste bakım yaptırmamak mı gerekiyor.? Elbette hayır neden yapılmasın,

Güvenilir yetkili satıcılardan Filtreleri (Mann marka), Castrol, Mobil 1, Liqui Moly vs.. hangi markayı tercih ediyorsanız o markanın arada aracı filrma olmadan bizzat distribütöründen motor yağını alarak, karter tapası ve tapa pulu yetkili servisten alınır, özel servise sadece işçilik ücreti ödenir,

Yakın zamanda forumda açılmış Bosch özel servise güvenip mağduriyet yaşamış kalitesiz filtreler ve yanlış (uyumlu olmayan motor yağı) ile bakım faciası yaşamış @exnovan arkadaşımız var, Bu sebebten dışarda bakım yaptıracak arkadaşlara tavsiyem aracınızın (toplu iğneye) bile ihtiyacı varsa parçaları bizzat kendiniz satın alın, montajıdır işçiliğidir vs.. sadace işçilik ödeyiniz, ve bakım esnasında aracınızın yanından 1 sn.ye bile ayrılmayınız,

Fren hidroliği ve Buji değişimi konusuna gelirsek, hidrolik sıvısı değişimi Buji değişimi, Silecek seti bu işlemleri dışarda sanayide yaptırmaya gerek yoktur, çünkü yetkili serviste %30 Zubizu indirimi ile dışarda yaptırmak ile hemen hemen aynı fiyata gelmektedir. Bu 2 işlemi dışarda yaptırmak anlamsızdır.

7. yıl bakımını bugün yaptırdım çıkan faturayı paylaşıyorum. Ek olarak servisler eko seri yedek parçayı kaldırmış.
Ekli dosyayı görüntüle 77282
Polen filtresini takmak için 225 liralık ne yaptılar acaba? Acaba polen filtresini çalışan eleman baş aşağı durarak sonrasında torpidoyu falan mı okşadı? Yada bu polen fitresini yapay zeka destekli ultrasonik xxx isimli son sistem robot mu taktı?
Polen filtresi yahu.Kapağı aç eskisini çıkar yenisi tak kapağı kapat. İşini bilen için abartmıyorum maksimum 1 dk dır.

İst Anadolu yakası yetkili servis öneri yerler var mı? (Garanti nedeniyle)

Zubizu indirimi diyoruz fakat servise gidince zubizu indirimi yok kendileri iyi niyetten indiriyoruz diyorlar doğru mu acaba ?

vw im uygulamasında kampanyalar bölümünde yazıyor. Zubizu indirimi. Nasıl yok derler. İyice cozuttular. Hayırlısı bakalım

Geçenlerde Konya icin usta tavsiyesinde burda bir arkadaş erdal tekniği önermişti. Fren balatalari değişimi için gittim. Kim önerdi hatırlayamıyorum ama Allah razı olsun. Erdal bey olsun, oğlu hamza olsun, çalışanları olsun çok memnun kaldım. Efendilikleri, misafir perverlikleri fevkaladeydi. Ön-arka hella balatalari işçilik dahil 3000 tl ödedim. Çok memnun kaldim, Konya'ya biraz fazla gibi geldi 😄

Ben önermiştim hocam, memnun kalmanıza sevindim :)

O zaman hocam hem zubizu hemde iyi niyetten yaparak 2 indirim mi yapmaları lazım ?
Neden 2 indirim yapsınlar ki olmaz, iyi niyet bozulan bir parçanın garanti işlemleri için uygulanıyor, Zubizu ise bakım/onarım işlemleri için.

Geri
Üst Alt